Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki koles

Napisal/-a boxerbimer Ne jul 16, 2023 9:09 pm

Pozdravljeni, bakrena mast mi je zašla v navoje, kamor se privijačijo vijaki koles, iz tega razloga so se že večkrat vijaki odtegnili in kolo je seveda pričelo ropotati. Vijaki so vedno pritegnjeni s pravilnim priteznim momentom z moment ključem. Dokler sem v avtu jaz, ni problema, se ustavim in zategnem, če čujem ropotanje ... ampak avto vozijo tudi ostali v družini in zato je potrebno zadevo urediti.

Poskusil sem že s čiščenjem z brake cleanerjem, vendar brez uspeha - bakrena mast je zažrta v navoje. Zanimajo me predlogi, kar bi lahko storil, saj so se kolesa že nekaj krat odtegnila. Na sprednjih kolesih so disk zavore, zadaj bobni, avtomobil Renault Modus letnik 2010. Opazil sem tudi, da se zaradi masti vijaki ob pritezanju na pravilen moment deformirajo, saj očitno zaradi mastnih navojev vijak lažje drsi po navoju in se bolj zategne, kot bi se moral, enkrat je vijak celo utrgalo. Sem kupil nov komplet vijakov in ista pesem.

Najlepša hvala za pomoč!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Ne jul 16, 2023 10:10 pm

Tudi sam sem že kdaj po nerodnosti zapacal vijake, pa nikoli ni bilo težave očistit in tudi ne težav z odvijanjem...

Jaz bi storil dvoje:
  • kupil več brake cleanerja in (bolje) očistil navoje in površino, kjer se vijak dotika platišča (konus / polkrog / ...)
  • preveril kalibracijo moment ključa
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a boštjan_01 Ne jul 16, 2023 10:51 pm

Lahko bi se malo bolj potrudil pri čiščenju. Mogoče teflonski trak na navoj.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Firediver Po jul 17, 2023 4:20 am

Jaz bi malce pogrel te navoje in potem razmastil.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Opel Astra Gtc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: So nov 27, 2021 10:29 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Opel Astra Gtc Po jul 17, 2023 5:25 am

mast nebi smela vplivat na odvijanje, sicer očisti vse in poglej navoje na vijakih in pestih
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Po jul 17, 2023 8:22 am

Zatezni moment se meri pri podmazanem vijaku!
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a srcnik Po jul 17, 2023 8:28 am

Sam imam vse kolesne vijake namazane z bakreno mastjo, pa še ni niti enega odvilo, tako da imaš drugje problem...

A konuse imaš enake na vijakih in na platiščih?
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Kohec Po jul 17, 2023 8:52 am

Na vseh avtomobilih, ki so v familiji so kolesni vijaki namazani. Vsi imajo dva kompleta platišč - zimske in letne gume. Menjavam sem in si vzamem čas. Vse vedno temeljito očistim, vijake pa namažem res minimalno. Nikoli ni bilo nobenih težav.
So mi pa enkrat na servisu tako na debelo namazali in razmazali po platiščih, da sem jih moral sneti in očistiti packarijo, ki so jo naredili.
Kot je napisal- srcnik- problem zna biti v nepravem konusu.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Po jul 17, 2023 9:50 am

GrayHawk je napisal/-a:Zatezni moment se meri pri podmazanem vijaku!

Samo, če je proizvajalec tako predvidel, kar bi zagotovo napisal v navodilih.

Za moj avto npr. piše ravno obratno:
vijaki_platisce.jpg


Pa da ne bo samo primer od mojega, še en primer iz naključno najdenega uporabniškega priročnika:
vijaki_platisce2.jpg


Če komu nemščina bolj leži - članek.
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a boxerbimer Po jul 17, 2023 10:52 am

Mogoce pa je problem, da zaradi podmazanih navojev ni bil dosezen pritezni moment in so se poskodovali oziroma unicili navoji. Kar me cudi, ker vijak se vedno lahko lepo na roko privijem po navoju in nato uporabim moment kljuc.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Po jul 17, 2023 10:57 am

Mogoče pa moment ključ ni skalibriran in ne zategne na nastavljen moment...
 
boxerbimer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 37
Pridružen: Pe okt 23, 2020 7:47 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a boxerbimer Po jul 17, 2023 11:27 am

Moment kljuc je ok, na ostalih avtomobilih zategne brez problema. Tudi ce ne bi imel moment kljuca in bi imel navadnega bi takoj cutil, da se prelahko vrtijo vijaki oz. se ne zategnejo.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Po jul 17, 2023 4:39 pm

Potem pa očisti navoje in zalepi z Loctite 243. Dokler se privija deluje kot mazivo zato bo moment merodajen. Po 10 minutah pa je utrjevanje končano. Odvije se normalno brez segrevanja.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a nejc1 Po jul 17, 2023 6:37 pm

Si kupil original vijake ali kako cenejšo verzijo? Kakšni poceni neoriginali so lahko premehki, kljub temu, da piše enaka trdota in se sčasoma odtegne. Potem je vprašanje če je konus vijaka in konus platišča sigurno identičen.. To je drugi možen problem. In če je konus na platiščih preveč zrabljen je še en možen problem.. Imaš jeklena ali alu platišča? Original ali kaka poceni verzija?

Najcenejša proba ti je, da zategneš par kg več od predpisanega. To ne bo uničilo vijakov, mogoče pa ti ne bo več odtegovalo. Zaradi malo masti na navoju se vijaki sigurno ne bodo sami odtegovali, problem imaš drugje.. Mnogi slabo podučeni vulkanizerji mažejo navoje na vseh vozilih, da o pretegovanju ne govorimo, pa se kolesa kar držijo na vozilih..
 
gorazdkop
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 93
Pridružen: Po maj 06, 2013 7:31 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a gorazdkop To jul 18, 2023 3:44 am

Napisal si, da se prelahko vrtijo in se ne zategnejo tudi brez moment ključa. Ti imaš najbrž pobrane navoje ali na matici ali na vijaku. Ker drugače lahko to res zelo zategneš, preden odleti
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot To jul 18, 2023 6:07 am

NAVOJEV NA VIJAKIH SE NIKOLI NE MAŽE!! To je 1.zakon strojništva. Matico, oziroma vijak na svojem mestu drži trenje, ki se odraža v tornem koeficientu jeklo na jeklo. Zaradi mazanja se torni koeficient lahko nekajkrat zmanjša, posledica pa je, da je vijak glede na enak moment pritegovanja premosorazmerno nekajkrat preveč zategnjen in sila pravokotna na navoj preide iz elastičnega v plastično področje, kar deformira navoje. Zategovanje na večji moment pa samo še poslabša situacijo.
Če ne moreš očistiti navoje, potem zamenjaj pesto kolesa, druge ni!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 To jul 18, 2023 8:02 am

enstot je napisal/-a:NAVOJEV NA VIJAKIH SE NIKOLI NE MAŽE!! To je 1.zakon strojništva.

Tako črno belo pa spet ni...

V mnogih primerih se navoje vijakov maže / naolji - pri avtomobilih so tipičen primer vijaki glave, za katere piše nekaj v smislu:
2. Tighten the cylinder head bolts.

(1) Apply a coat of engine oil to washers and cylinder head bolt threads.

(2) Install the cylinder head to cylinder block, and then tighten the bolts with torque of 20 N·m (2.0 kgf-m, 14 ft-lb) in numerical sequence as shown in the figure.



Za kolesne vijake pa tega še nisem zasledil - prej obratno, da posebej opozorijo, da morajo vijaki oz. navoji biti suhi in nemastni.
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot To jul 18, 2023 12:01 pm

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Mešaš jabolke in hruške. Tu gre za povsem drug fizikalni problem kot pri običajnih vijakih in vijačenjih. pri glavi motorja gre za zelo dolge vijake, ki zahtevajo določeno natezno silo in jo kompenzirajo z nategom v palici,ne na navojih. Pri kratkih vijakih tega ni.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk To jul 18, 2023 12:21 pm

Kakšne bolne fore... Seveda se navoji mažejo! Zakaj pa obstojajo montažne paste?! Ko ti bo vse skupaj zarjavelo ali se bo jeklo zleplo z aluminijem pa žagaj!
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 To jul 18, 2023 12:29 pm

enstot je napisal/-a:Mešaš jabolke in hruške. Tu gre za povsem drug fizikalni problem kot pri običajnih vijakih in vijačenjih. pri glavi motorja gre za zelo dolge vijake, ki zahtevajo določeno natezno silo in jo kompenzirajo z nategom v palici,ne na navojih. Pri kratkih vijakih tega ni.

Jaz nič ne mešam - tvoja izjava je bila:

enstot je napisal/-a:NAVOJEV NA VIJAKIH SE NIKOLI NE MAŽE!! To je 1.zakon strojništva.


Kar pa očitno ne velja, a ne?


GrayHawk je napisal/-a:Kakšne bolne fore... Seveda se navoji mažejo! Zakaj pa obstojajo montažne paste?! Ko ti bo vse skupaj zarjavelo ali se bo jeklo zleplo z aluminijem pa žagaj!

Obstajajo za tiste primere, ko se mažejo. :lol:

Pa za to, da jih ti kupuješ in trošiš tam, kjer niso potrebne ali se celo ne smejo uporabljat. ;)
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 119 gostov