Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a D12J12 Pe jul 21, 2023 6:47 pm

Če so vijaki cinkani ti bo jeklena feltna poškodovala glavo vijaka, odkrušila galvansko zaščito. Za jeklene se uporabijo namenski malo manj lepi :D . Bi pa konus vseeno zagrabil feltno in nebi bilo problema.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 229
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a RUNAČ Pe jul 21, 2023 7:04 pm

Sam sem pri novem avtu z alu felgami dobil nepocinkane vijake, katere pa uporabljam tudi med zimo na originalnih jeklenih platiščih. Gume menjam sam. Edino, ko sem kupil zimske gume, mi je pa vulkanizer res pripomnil, da bi načeloma moral imeti še ene vijake, ampak če so oboje original felge, recimo, da je ok.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a danci1973 Pe jul 21, 2023 8:37 pm

Načeloma bi pričakoval, da bodo originalna platišča za določen avto uporabljala enak profil vijaka oz. matice.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Gricko Pe jul 21, 2023 9:06 pm

Odvisno
Recimo citroen ima "2" lezisca...
Za Fe ima konus medtem ko za alu, je na feltnah vecja luknja in gre konus notri, ima pa visje na steblu "podlozko" in raven nasad, ki prime ravno na alu platisce

https://www.ebay.co.uk/itm/401260906989
, Toyota yaris ima dvoje vijake, za fe so zelezni -konus, za ali imajo ravno tako podlozko in ravno sedisce

Pri Fordu vse vijacim z istim, na Alfi sem tudi imel iste vijake ( premicna glava, ki se scentrira), na Fbiji iste vijake....
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Zodd So jul 22, 2023 12:54 pm

na 3 avtih 25 let sam menjam letne/zimske gume nikoli problema, vedno našpricam navoje... vse zategujem na 130Nm, nikoli nisem imel problema, našpricam ali z Krown oljem ali z bakreno mastjo v spreju, včasih samo malo olja. razumel bi da je to problem če bi bili to vijaki za kakšno drugo aplikacijo, ampak vijaki za kolesa so precej močnejša kot je potrebno, ampak folk je ubrisan videl sem že kako ljudje skačejo po ključu da so dobro zategnili to je koliko 500nm?
Lepo namažite vijake, če vas skrbi da bodo zaradi tega 30% bolj zategnjeni, pač zmanjšajte navor na ključu... sicer pa ključ na 120nm in namazan vijak je koliko potem 170nm? in naj mi en inženir tukaj dokaže da 170NM kakorkoli lahko poškoduje vijak za avto kolesa. ga ne more ker so narejeni tako da zdržijo mnogo več...

https://youtu.be/POcOaW7mTsg
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm
 
enstot
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Pe jun 05, 2015 9:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enstot So jul 22, 2023 2:00 pm

Zodd je napisal/-a:na 3 avtih 25 let sam menjam letne/zimske gume nikoli problema, vedno našpricam navoje... vse zategujem na 130Nm .....
Lepo namažite vijake, če vas skrbi da bodo zaradi tega 30% bolj zategnjeni, pač zmanjšajte navor na ključu... sicer pa ključ na 120nm in namazan vijak je koliko potem 170nm? in naj mi en inženir tukaj dokaže da 170NM kakorkoli lahko poškoduje vijak za avto kolesa. ga ne more ker so narejeni tako da zdržijo mnogo več...

https://youtu.be/POcOaW7mTsg

Slika
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Zodd So jul 22, 2023 2:48 pm

namesto da me žališ mi raje podaj konkretne podatke :) bo 170NM uničilo vijake za avtomobilska kolesa?
kaj pa se zgodi z njimi ko so vsa zarjavela in porabiš potem 700nm da jih odtegneš?
če vse veš mi raje pokaži pravo pot ? podatki proizvajalca vijakov se vedno smatrajo kot lightly oiled.

govorite tukaj kot da so vijaki za avtomobilska platišča iz papirja in so zanič pri 30% večji zategnjenosti kot je predpisano, naprimer
140NM namesto 110NM zaradi olja, kar je totalna bedarija običajni vijak za avto platišča zdrži cca 400 brez poškodb.
te vijaki so zelo precej močnejši kot morajo biti ravno zato ker je to kritičen del, in pri 140NM nekako vsak vijak pritiska fletno na pesto okoli 4-5ton...
zdržijo pa nekako 9ton preden se odlomi, tako da če ti uspe zlomit vijak ali da se sam odšraufa je zagotovo problem drugje kot to da je bil
namazan... mogoče je bil že v preteklost pretegnjen...
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a joztom So jul 22, 2023 3:14 pm

Ne razburjaj se nad debilnimi komentarji. Nekateri si za vsako ceno želijo pomembnosti in trmarijo na vse pretege, kljub nestrokovnim podlagam. V uradnem navodilu PSA je navedba za vijake koles, da se uporablja tanek nanos bakrene masti. Ker ostala olja in masti se zaradi temperature lahko zapečejo in zato niso priporočljiva.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Po jul 24, 2023 6:41 am

Predlagam, da se vsak drži svoje prakse. Eni mažemo (že 35 let) in se muzamo, ko pri vulkanizerju nabijajo po vijakih in platiščih. Ko to voli grobo, nek izvoli! :D
 
enapi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr jul 08, 2020 6:20 am

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a enapi Po jul 24, 2023 7:03 am

Zanimivo glede rjavenja. Pri vseh mojih avtomobilih (jih je bilo kar nekaj polnoletnih) ni nikoli noben vijak rjavel. Nikoli nisem nič mazal. Pa niso bile to nobene premium znamke.
 
GrayHawk
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr mar 03, 2021 12:59 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a GrayHawk Po jul 24, 2023 11:18 am

Že pri novem avtu se Al platišče sprime z jeklom še predno le ta sreča z soljo. Preobutve v zimski komplet nikoli ne naredim pri vulkanizerju, da lahko v miru kaj poščetkam, nakar dam preko pesta kartonasto šablono tako, da z montažnim sprejem (Nicro, Metaflux) ne pošpricam diskov. S tem je vse podmazano, saj imam vijake fiksirane v pestu (kot oni polomljeni na sliki) in gor nataknem matice. Vsak komplet gum ima svoje, čeprav so med seboj kompatibilne. Vijačim s ta malo Milwaukee 330 Nm akumulatorsko pištolo na 2. stopnji in nato dokončam z m-ključem. Pri prehodu nazaj na letne ne mažem nič.

V stari Yugi pa takšne visoke tehnologije nismo premogli, zato sem uporabljal grafitno litijevo mast, ki jo imam še vedno najmanj pol kile.

Rjavenje pa je odvisno od kvalitete zaščite vijakov ter kilometrine po slanem. Čez Gorjance kjer močneje sipajo, pa še 80 km po AC vsaki dan, ko pranje avta preko zime nima praktičnega smisla naredi svoje!
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Zaradi bakrene masti v navojih se odtegujejo vijaki kole

Napisal/-a Zodd Ne avg 06, 2023 6:09 am

Takole delam na 3 avtih 25 let brez enega samega problema, to je cca 3000 vijakov, po 2x letno, včasih med letom rotiram gume.
Niti 1x se mi ni noben vijak odtegnil, ali da bi imel kakšen problem, avtor je zagotovo imel nekakšno drugo težavo... vse zategujem na 120NM
kar je nekoliko preveč glede na to da so vijaki namazani bi moral zmanjšati navor za cca 30%, tako da dejansko jih zategnem na okoli 160NM pa isto nobenih težav, seveda saj so vijaki precej močnejši kot to... tako da fantje mažite, mažite :)
sicer pa avte 1x na 2 leti peljem na krown zaščito in 2x letno, takrat ko menjam gume izpostavljene dele v kolotekih našpricam z krown oljem...

https://youtu.be/vFU-XGJ2o00
https://youtu.be/vuQDcI-Hl_A
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 145 gostov