Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 Po jul 31, 2023 9:55 am

Pozdravljeni,

že cca 2 leti imam težave s puščanjem hladilne tekočine.
V tem času je bil avto večkrat pregledan, zamenjana vodna črpalka (z jermenom), hladilnik in nazadnje še tesnilo glave motorja, glava pregledana na rentgenu in je ok. Mehanik je nekako dvignil roke in pravi, da je lahko samo še blok motorja in mi svetuje naj avto raje prodam.
Je možno, da je bilo kaj spregledano? Zdi se mi škoda, da sedaj avto prodajam saj sem že tako imel precej stroškov z njim, zgubil bi na ceni tudi ob prodaji, saj ima avto to težavo. Kaj se še da narediti? Kaj lahko sam potestiram? Je mogoče ekspanzijska posoda? Mogoče razmerje antifriza in destilirane vode? Mogoče G12 namesto G13?
Olje se ne meša s tekočino (na pokrovčku od olja ni nič belega).
Mi je pa zanimivo, da nivo ostaja stabilen nekaj časa, potem pa malo več zmanjka. Npr. sedaj sem prevozil cca . 1000 km (peljal na morje in daljše relacije) in ni bilo spremembe, potem pa včeraj naredim cca 10 km, in danes vidim, da je ušlo za cca 3 mm.
Aja pa mogoče je včasih v kabini prisoten vonj po hladilni.
Kaj če se kar tako vozim in pač dotočim vsake 2 meseca?
Zdi se mi škoda avta, ker je sicer ohranjen, redno servisiran, samo tole mi ne da.miru...
Gre pa za Polo 1.4 TDI, 2014, 180.000km.
Hvala in lep dan
 
nasamorpheus
Novinec
 
Prispevkov: 274
Pridružen: Sr nov 04, 2020 2:36 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a nasamorpheus Po jul 31, 2023 10:07 am

Jaz bi prej poskusil z drugim mehanikom.
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a Ruska_Luc Po jul 31, 2023 11:14 am

Pojdi še k drugemu mehaniku na pregled.
Glede na to, da jo vonjaš v kabini, bi jaz posumil, da ti bodisi pušča nekje okoli motorja (cev, ekspanzijska posoda, stik cev - motor ipd.) in izpareva - vonj gre potem v zajem zraka za kabino in naprej v kabino. Druga možnost je, da ti pušča pri toplotnem izmenjevalniku za kabinski zrak znotraj kabine.
Sam lahko pogledaš, če ti avto v motornem prostoru ali na tleh pušča kakšen madež. Hladilna tekočina je na otip malce mastna in ko izpari, lahko pusti bel madež oz. "kristalčke".
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a coco66 Po jul 31, 2023 11:49 am

Kokr te je koštalo popravilo dp zdaj bi dolival antifriz vsaj še 50let.Po moje ni tak problem odpret havbo in prekontrolirat antifriz, če nima kontrolne lučke.Na koncu boste ugotovili da je čep od ekspanzije fuč
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 Po jul 31, 2023 12:01 pm

Če ne bo to povzročilo dodatnih okvar na drugih elementih mi ni problem dolivati. Me pa moti to, da se menja zadeve, ki potem očitno sploh niso bile problematične. Ker če sedaj peljem k drugemu mehaniku pa reče to pa to je za zamenjat. Pa a mi garantira da je res to to. Ker potem samo mečeš denar stran.
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a coco66 Po jul 31, 2023 12:21 pm

Antifriz pusti lepe sledi tam kjer pušča, razen pri tesnilu glave
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a Fan Po jul 31, 2023 8:02 pm

Zakaj se ni opravil test tesnosti? V koliko se čuti vonj v kabini, je lahko:
- pokrov raztezne posode
- notranja pečka
Kot je bilo že napisano, antifriz pusti lepo sled.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a Kohec To avg 01, 2023 11:55 am

V hladilno tekočino nalij - tesnilec hladilnih sistemov. Zadeva stane nekaj €. Podoben primer, kot ga imaš ti, je imel sin pri starem oplu corsi. Mehanik je rekel, da je potrebno menjati vse živo, pa ni bilo potrebno nič od tega. V hladilni sistem smo vlili eno flaško te tekočine in od takrat je mir - več kot leto dni.
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 To avg 01, 2023 1:14 pm

Test tesnosti je bil narejen in ni bilo znakov zunanjega netesnenja. Za dodajanje tesnilca sem slišal da pomaga samo kratkoročno. Morda se pa poskusi še s tem. Kje bi pa lahko puščala ekspanzijska posoda? Pri cevi spodaj pod posodo? Zanimivo mi je to, da ne uhaja postopoma...ampak kot sem rekel, da sem nazadnje naredil cca 1000km bp, potem je pa pri dnevni relaciji 10km spustilo za cca 3 mm nivoja. Sem gledal vsak dan zjutraj, če je kakšna sprememba. Torej so očitno bili vzpostavljeni določeni pogoji, da je do tega prišlo.
 
dejanb75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Po sep 17, 2018 3:18 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a dejanb75 To avg 01, 2023 2:19 pm

A ti mogoče ko odpreš pokrovček ekspanzijske posode ven rukne pritisk in pri tem nivo tekočine malo naraste? Morda se mehurčke opaziš zraven?
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 To avg 01, 2023 2:26 pm

dejanb75 je napisal/-a:A ti mogoče ko odpreš pokrovček ekspanzijske posode ven rukne pritisk in pri tem nivo tekočine malo naraste? Morda se mehurčke opaziš zraven?

Če počasi odprem posodo, ko je motor ogret ni videti, da bi bila kakšna sprememba. Se pa med delovanjem motorja vidi malo mehurčkov v posodi. Vendar to naj bi bilo normalno?
 
dejanb75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Po sep 17, 2018 3:18 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a dejanb75 To avg 01, 2023 4:06 pm

meni je šlo tesnilo glave. ni bilo mešanja olja in vode, je pa kompresija puščala v hladilno tekočino in ustvarjala pritisk. Posledično je tekočina uhajala iz ekspanzijske posode saj ima pokrovček varnostni ventil. teklo pa mi je pod posodo. Na začetku nisem opazil da je kjerkoli mokro, potem sem opazil da nekaj tam uhaja, na koncu je bila mokra polos in platišče.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a Fan To avg 01, 2023 8:51 pm

lm324 je napisal/-a:Test tesnosti je bil narejen


No super, torej se ve kje izpušča hladilna tekočina.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 Pe avg 18, 2023 7:07 am

dejanb75 je napisal/-a:meni je šlo tesnilo glave. ni bilo mešanja olja in vode, je pa kompresija puščala v hladilno tekočino in ustvarjala pritisk. Posledično je tekočina uhajala iz ekspanzijske posode saj ima pokrovček varnostni ventil. teklo pa mi je pod posodo. Na začetku nisem opazil da je kjerkoli mokro, potem sem opazil da nekaj tam uhaja, na koncu je bila mokra polos in platišče.


No sedaj sem opazil, da je pri meni nekaj podobnega. Danes sem peljal cca 50km relacije in pri ogretem motorju opazil, da je pri tistem plastičnem delu, ki nekako drži ekspanzijska posodo skupaj mokro-mastno. Vendar je pri meni bilo tesnilo glave motorja že menjano. Bi lahko samo preprosto puščala ekspanzijska posoda? Se pa to samo občasno zgodi.
 
dejanb75
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Po sep 17, 2018 3:18 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a dejanb75 Ne avg 20, 2023 10:47 am

Odmontiraj posodo in dobro poglej če kje pušča. Ali pa kar preventivno zamenjaj. pri meni so menjali najprej posodo, potem močnejše tesnilo pokrovčka nato tesnilo glave. Dej en papir pod posodo, pelji se v kakšen hrib da obremenis motor potem poglej na papirju če je kaj moker. posoda ima pod pokrovčkom drenažo skozi katero priteče voda ki jo pokrovček zaradi previsokega pritiska izpusti.
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 So okt 21, 2023 8:36 am

Update: posoda s čepom je bila zamenjana. Prevozil cca 2500km, vse ok. Potem pa z danes na jutri upade za par mm nivo - preverjal sem zjutraj, ko je hladen motor. Isti vzorec se stalno ponavlja. Nekaj časa zdrži, potem pa naenkrat spusti nekje. Očitno se zaradi nečesa dvigne tlak in nekje butne hladilna ven - kjer je najšibkejši člen. Avto sicer gre ok, nobenih drugih težav. Ali ima sploh še smisel kaj konkretnega menjati, glede na to, da je avto vreden cca 5-6k. Menjal sem pa že EGR hladilnik, tesnilo glave, posodo, glava na rentgenu ok.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a Fan So okt 21, 2023 12:08 pm

Se je preverilo pečko v kabini ?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 So okt 21, 2023 12:20 pm

Ne vem, mislim da ne, kje pa je to? Kaj konkretno naj preverim?
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a lm324 So okt 21, 2023 12:35 pm

Ampak ni nobenih simptomov. Šipe se ne rosijo. Pa puščanje je samo občasno. Lahko zdrži tudi 2000km, potem pa kar naenkrat spusti. Pa še to ne veliko. Cca 3 mm.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Puščanje hladilne tekočine VW Polo

Napisal/-a D12J12 So okt 21, 2023 12:48 pm

Skriva se v armaturki, lociraš jo iz motornega prostora tam kjer sta na požarno steno priviti taki cevki.
Slika
Je mogoče puščanje povezano z ogrevanjem vozila?
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 133 gostov