Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Esp lučka

Napisal/-a pados Pe avg 11, 2023 6:42 pm

Zdravo,
Na Ford mondeo letnik 2009, 1.6 bencinar, 125hp, se mi je prižgala lučka za esp, enkrt gori, drugič ne. Ko se je to začelo mi je avto ugašal ko sem ustavil na križišču a ko sem prišel do mehanika, lučka ni svetila zato tudi tester ni nič pokazal, zato mi je spucal vplinjač in avto ne ugaša več, tudi obratomer je stabilen, stoji lepo pri meru. Danes pa sem ujel, da je lučka svetila in mehanik je z testerjem ugotovil, da ga serje senzor pretoka zraka, katerega pa ne more dobiti. Ali se lahko vozim z takim avtom dokler ne najdem ta senzor sli ne.
Hvala za odgovore
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Če avg 31, 2023 4:46 pm

Evo zamenjal senzor za merjenje pretoka zraka, nobena lučka ne gori, samo ko je avto mrzel, mi rad pocuka pri nižjih prestavah. Zamenjal sem tudi zračni filter. Ali bi moral še kaj narediti?
 
Ruska_Luc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 55
Pridružen: Če feb 04, 2021 8:38 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a Ruska_Luc Če avg 31, 2023 6:51 pm

Si senzor zamenjal z originalnim? Ponaredki naj bi slabo delovali.
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Ne sep 03, 2023 10:49 am

Z ponaredkom, original ford stane 400€+, ponaredki preko autodoc pa od 30 do 100€, kupil enga za 50€. Lahko bu bilo to. Danes sem spucal ta starega originalnega pa bom probal če kaj dela splog. Pa napišem kasneje.
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Ne sep 03, 2023 11:19 am

Očiščen, in takoj kaže motnjo esp, očitno je original čisto fuč.
Bo treba enga oruginal dobit in probat, da ni slučajno nekaj drugega.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Esp lučka

Napisal/-a joztom Ne sep 03, 2023 6:22 pm

ESP je stabilizacija koles, torej kaj naj nov LMF tukaj vpliva? Človek bi najprej gledal volansko ovojnico ali ABS senzorje po kolesih.
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Po sep 04, 2023 12:36 pm

Odgovor Joztomu,
Če bi prebral vse bi vedel da se ne pogovarjamo o zdrsu koles.
Šeenkrat zate, ko se je prižgala lučka v armaturi je tester pokazal, da je merilec pretoka zraka hin in ko sem ga zamenjal z ponaredkom lučka ne gori več, vendar mi avto cuka, če dam nazaj starega, avto vžge od prve vendar gori lučka za esp.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2857
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a mrtwelvetrees Po sep 04, 2023 7:06 pm

A akumulator je dober ? Da se ga pomeri kapaciteto, če je voltaža ok ko se polni itd.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Esp lučka

Napisal/-a joztom To sep 05, 2023 12:30 pm

Majstr je rekel, da ima lučko ESP??? Kaj nisem prebral v redu?
Torej LMF stane malo boljši 60€ od NGK npr., ki ne more biti za en QRC. (https://www.autodoc.si/ngk/10527106).
Ne dajte se lupiti servisom. Res morajo financirati zalogo rezervni delov, ni pa treba biti požrešen.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Esp lučka

Napisal/-a esem To sep 05, 2023 1:13 pm

Pados
V izogib nadaljnjim zapletom še enkrat (ali več) preveri, če je lučka res poimenovana ESP - ker ESP je nekaj povsem drugega (joztom) in nima veze z motorjem, dvomim pa, da bi jo pri Fordu enako poimenovali
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a Firediver To sep 05, 2023 1:26 pm

Da ni kakšna podobna fora, ko je lučka špirale gorela zaradi pregorele žarnice v stop luči?
Pa še nekaj takih fint sem poznal....
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Sr sep 06, 2023 5:44 pm

Avto je 2009 letnik in zagotovo ni še tako napreden, da bi mi računalnik v avtu javil, da je luftmezer crknil, napako javlja z prižgano ESP lučko v armaturi. Mehanik ga je priklopil na tester in mu je pokazalo, da je luftmezer crknu. Na avtodoc sem kupil novega in ko sem ga zamenjal, lučka ne sveti več, vendar avto pri nižjih prestavah dokler je mrzel cuka, če dam nazaj starega ki ne dela, ko avto vžgem lučka ne ugasne. Torej je zagotovo ta lučka tudi za ta del avta, je res? Pri Junku sem naročil rabljenega originalnega in ko ga dobim vam javim če se je problem rešil.
Lp Bojan
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Esp lučka

Napisal/-a Fan Sr sep 06, 2023 8:52 pm

Osebno bi na vašem Mk4 zamenjal čistilec goriva in očistil EGR.
S kakšnim diagnostičnim orodjem se je pristopalo na vozilo? Se ve mogoče koda napake?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados Pe sep 08, 2023 8:16 am

Zamenjal sem MAF senzor, je malo bolje, sem pa bral, da je potrebno narediti kar nekaj kilometrov, da se zmeni z računalnikom. Ne vem če je res, kaj vi mislite. Bilo bi pa dobro če bi še očitil MAP senzor, pa tudi približno ne vem kje je.
Lp
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Esp lučka

Napisal/-a danci1973 Pe sep 08, 2023 9:49 am

pados je napisal/-a:Zamenjal sem MAF senzor, je malo bolje, sem pa bral, da je potrebno narediti kar nekaj kilometrov, da se zmeni z računalnikom. Ne vem če je res, kaj vi mislite.

Ne drži. MAF je osnovna meritev, s katero računalnik določa količino vbrizganega goriva. Pri tem se računalnik nič 'ne meni', ampak je povsem odvisen od te meritve.

Je pa res, da lahko s pomočjo lambda senzorjev računalnik kompenzira tudi manjša odstopanja pri meritvi MAF, ampak te zadeve se uredijo v nekaj sekundah obratovanja motorja.

Bilo bi pa dobro če bi še očitil MAP senzor, pa tudi približno ne vem kje je.
Lp

MAP senzor meri tlak / podtlak za loputo gasa, tako da jmora biti nekje 'tam' na sesalnem kolektorju. Na tega je lahko tudi priključen s cevko.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Esp lučka

Napisal/-a danci1973 Pe sep 08, 2023 9:58 am

Ne vem, če gre za enak ali podoben model motorja, a morda pomaga...

https://youtu.be/duHzj2_QYac?t=213
 
pados
Novinec
 
Prispevkov: 117
Pridružen: So okt 21, 2006 6:48 pm

Re: Esp lučka

Napisal/-a pados To sep 19, 2023 11:28 am

Še epilog:
Lučka za EPS je gorela, ket je merilec zraka odpovedal in zakaj je potem še cukal?
Mehanik je zamenjal vžigalno tuljavo, ker je bila nekaj sežgana pa ni vedela a bi delala ali ne in zamenjal je kable do svečk. Sedaj dela BP.
Hvala za vse nasvete in Lep pozdrav vsem.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 141 gostov