Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini Pe sep 29, 2023 5:29 am

Pozdravljeni,

če je slučajno kdo imel podobno težavo... pred parimi meseci, mi je začela sklopka škripati pri potisku, zato sem malce pošprical po cilindru s silikonsko mastjo. Predvčerajšnjim pa mi je sklopka parkrat med dvigovanjem nazaj malce ˝zastala˝ na sredi poti, predno je skočila nazaj v končni položaj. Potem pa mi je včeraj takoj po parih km vožnje 2x ostala na sredini in ni skočila nazaj, tako da sem jo z nogo potegnil k sebi. Ta drugič sem jo kar precej močno potegnil nazaj, tako da je kar skočila nazaj, kot da bi stisnjen feder sprostil. Od takrat naprej do danes (vozim se 60km v 1 smer) pa čisto bp, kot da se ni nič zgodilo. Z mehanikom sva govorila in pravi, da je skoraj sigurno sklopka, cilinder lahko poskusiva odzračit, da prideš do zgornjega cilindra pa je potrebno itak vse razstavit, tako da je skoraj isto kod da bi menjal sklopko?

Kaj mislite, je tu bolj stvar cilindra ali sklopke? Če bi menjal sklopko bi seveda menjal še vztrajnik, vendar je rekel, da mora preverit ali je eno ali dvomasni, saj enomasni naj ne bi crknil? Kako veš kateri vztrajnik je vgrajen??

Avto je pa Leon, 1.6tdi, 115km, 2017, 180k km

Hvala vnaprej in lp
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a boštjan_01 Pe sep 29, 2023 7:05 am

Avti se popravljajo v delavnicah pri mehaniku, ne pa na spletu.
Mehanik ti je dal zelo dober nasvet in se njega drži. Mogoče ti bo kdo svetoval vrhunsko diagnostiko za milijon € ali kakšne druge bljižnice, ampak še vedno moraš razkopat in se takrat natančno vidi kaj vse se menja.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a D12J12 Pe sep 29, 2023 7:32 am

Nisem razbral najbolj pomembnega podatka, ko obstane stopalka na pol poti ali sklopka drsi?
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini Pe sep 29, 2023 10:41 am

Zdravo,

kot sem že omenil, sem takoj poklical mehanika, ampak mi je bila malce čudna izjava, da je šla sklopka, glede na to da pedal ostaja na sredini poti nazaj, se pravi ko jo spuščam -> od sredine nazaj ne skoči v končno pozicijo. Podrsavanja ni čutiti, tudi menjam čisto lepo..

Sprašujem zato, ker je verjetno že kdo imel takšno situacijo in lahko deli kaj je bilo ali pa če lahko kdo malce bolj razloži ali opiše kaj gre narobe v primeru sklopke in kaj v primeru cilindra? Zakaj sedaj dela bp (zaenkrat)?

Bi pa lepo prosil za info kako vem ali imam eno ali dvomasni vztrajnik?

Hvala
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a boštjan_01 Pe sep 29, 2023 11:38 am

Vztrajnik je verjetno dvomasni. To ni problem preveriti po številki šasije ali številki menjalika, predvidevam da je še original tovarniški.
Če je kaj poškodovanega od zunaj, se lahko preveri z kakšno kamero. Da bi se cilinder zatikal, bi moral imeti močno poškodovano batnico ali tesnilo. V tem primeru bi zagotovo spuščalo olje. Mogoče kakšen vzvod od pedala do cilindra.
V vsakem primeru je potrebno fizično razkopat, natančno preverit in popravit kot se spodobi.
Obrni se na mehanika, ne pa razne bljižnice prek foruma.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a Firediver Pe sep 29, 2023 12:30 pm

Jaz bi se najprej posvetil mehanizmu posluževanja sklopke kot pa najdražji opciji - menjavi sklopke.
Že res, da ni ravno nova, ampak vseeno je začetni problem v mehanizmu stopalke, samo ugotoviti je treba ali je to vzrok ali pa posledica napake drugje.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a coco66 Pe sep 29, 2023 2:42 pm

Najprej napadi cilinder pod pedalom
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a Fan Pe sep 29, 2023 3:10 pm

X2
To so prvi znaki odpovedi glavnega cilindra sklopke. To je ta, na katerega pritiska stopalka sklopke. Kar se tiče odzračevanja sklopke, je odzračevalni vijak, do njega se pride s spodnje strani ( ni najlažje, se pa da ) in se enostavno odzrači.
Sama sklopka res ni nova, je pa še OK in ni zrela za menjavo.
Kako se vidi kakšen je vztrajnik .... so pa že drugi napisali.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 568
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a AssKicker So sep 30, 2023 7:09 am

Najprej menjava glavnega valja sklopke. Če to ne reši problema, bi jaz potem menjal vse komplet. Kakor je meni znano, imajo teli 1.6 tdi enomasni vztrajnik.. :)
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini Po okt 02, 2023 12:11 pm

hvala za mnenja.

sem se še kar precej vozil naokoli in sedaj sklopka skoraj pri vsakem menjanju ostane na polovici poti nazaj v končni položaj. Sklopka je sedaj celo zelo mehka oz. ˝prazna˝ tudi ko jo pritisnem navzdol do polovice poti, od polovice navzdol do podna pa je normalna :? Ali lahko s tako vožnjo povzročim še kaj hujšega na drugih delih (menjalnik)? Se pa tudi malce trše sedaj menja..

Ker je mehanik čisto zaseden bom danes skočil samo odzračit, če bo kaj boljše, drugače pa imam termin šele naslednji teden.


Me pa zanima ali sem lahko jaz kaj pomagal ˝pokvarit˝ cilinder glede na to da sem šprical tam okoli s silikonsko mastjo, ker je sklopka škripala?
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a Fan Po okt 02, 2023 4:06 pm

V koliko je bil sprej na bazi naftnega derivata - je lahko to posledica okvare. Vožna pri kateri sklopka ne deluje pravilno ... ne deluje pozitivno, prej negativno in se uničujejo drugi sestavni deli.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini To okt 03, 2023 5:33 am

Kot sem že omenil, sem včeraj peljal odzračit olje. Pri vlivanju ga je manjkalo skorajda malce preveč :o vlila sva ga nekje deci, dva... Sedaj je sklopka ok in deluje kot mora. Glede na količino verjetno nekje spušča, dvomim da to kar izhlapi? :roll:

Mi je pa zanimivo, da se še ni prižgala lučka za nizek nivo zavornega olja?
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini To okt 24, 2023 11:13 am

Pozdrav,

kot že omenjeno je manjkalo kar nekaj olja. Mehanik je dolil in odzračil, zaenkrat sklopka deluje bp, nivo olja je ok... Ker ni nič javljalo za nizek nivo, sva tokrat iskala tipalo ali senzor za nivo olja pa ga nisva nikjer opazila :shock: Skoraj ne verjamem, da tako pomembna stvar nima nekega nadzora, ali pač?!

Aja glede na to, da je sklopka precej visoka (veliko hoda gor/dol) ali se da kako nastavljati to dolžino same poti sklopke (skrajšati/znižati)?

lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4343
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a Firediver To okt 24, 2023 12:02 pm

Nivo servo olja se preverja (naj bi se) pri rednem servisu. Dobro bi bilo preveriti kje pušča, če ga je toliko manjkalo.
Ta avto ima električni servo ali je še klasika hidravlika?

Tipalo za olje ima samo zavorno olje, ker je zaradi varnosti še bolj pomembno od servo olja.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a joztom So okt 28, 2023 10:05 am

Nivo olja se zniža, ko so ploščice izrabljene, običajno je posoda ista. Izvod za kuplungo je običajno višje od zavor, zato je najprej na suhem cilinder sklopke, ki zato lahko zajame zrak. To je zato, da če je kaj narobe s kuplungo, da ne ostaneš brez zavor. Kaj je z zavorami?
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini Če nov 02, 2023 1:47 pm

joztom hvala za odgovor, točno to me je zanimalo! Zavore so načeloma OK, skoraj polovica mesa na ploščicah, diski tudi še čisto ok. Od takrat, ko smo dolili olje in odzračili do sedaj ni nobenih problemov s sklopko :roll:
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1070
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a D12J12 Če nov 02, 2023 2:02 pm

2017, torej bi do danes morala biti že 3x zamenjana zavorna tekočina, pa je bila?
 
augustini
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Po sep 18, 2023 10:38 am

Re: SKLOPKA ZASTAJA NA POLOVICI

Napisal/-a augustini Po feb 05, 2024 4:36 pm

Zdravo, evo da update-am kako se je resila zadeva. Torej sklopka je po cca dveh tednih zopet zacela ostajati notri, po detajlnem pregledu pa sva z mehanikom opazila da spusca potisni cilinder. Zamenjala in je to to

Hvala vsem za pomoc z informacijami in lp
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 119 gostov