Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Freedom988
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr nov 15, 2023 2:35 pm

Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a Freedom988 Sr nov 15, 2023 6:32 pm

Lep pozdrav vsem!

Imam avto Toyota Yaris, letnik 2019, 1.5 motor, torej bo kmalu star pet let. Dva tedna nazaj sem nabavila nove zimske gume Bridgestone, dimenzije 175 65 r15 88t, ki jih imam na jeklenih platiščih. Moje letne gume so na alu platiščih in so tudi malo večjih dimnezij. Odkar imam zimske gume ima avto nad 60km čuden zvok (hum, hum, hum). Hitreje kot grem, bolj se sliši in tudi frekvenca hum hum hum se zvišuje, dokler je nad 120kmh ne slišim več, ker jo verjetno preglasi motor. Ko pade hitrost pod 50kmh tega zvoka ni več. Tudi če zavijam levo ali desno je zvok enak, če je v prestavi ali tudi, če grem po hribu navzdol v ˝leru˝, je zadeva ista.

Avto je še pod garancijo, zato sem prejšnji teden šla na servis, kjer so mi menjali desni zadnji ležaj in pesto, avto sem dobila nazaj ta ponedeljek. Včeraj sem se peljala v službo in nad 60kmh spet ista zgodba. Ali mi lahko kdo prosim pove, kakšna je možnost, da so mi menjali napačen ležaj, oziroma, da je še kakšen drug ležaj fu?. Vulkanizer, ki mi menjuje gume, je rekel, naj drug teden pripeljem avto, da mi za en dan da nazaj gor letne gume (živim na Obali), da vidimo, če bo zvok enak ali bo izginil in šele na to spet grem na servis, če bo še vedno isto.

Bi za to lahko bile res krive zimske gume? Moje prejšnje zimske pnevmatike so bile iste znamke in isti model (Bridgstone Blizzak LM005) pa tega zvoka ni bilo.

Ima morda kdo kakšno idejo, kaj bi še lahko bilo? Kolikor sem brala po forumih na spletu, bi povprečen ležaj moral vzdržati okrog 150k kilometrov, sama pa imam prevoženih 60500. Pa tudi vozim se ne po off road kolovozih.

Dokler se ta zadeva ne reši, ne upam z avtom iti na nobeno daljšo pot, ker baje ti lahko tudi v najslabšem primeru zablokira guma ali pa celo odpade.

Vse dobro vam želim in hvala vnaprej za vse informacije in odgovore.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a D12J12 Sr nov 15, 2023 7:20 pm

Zvok narašča s hitrostjo - ležaj. Možno, da sta oba hin ali pa da so menjali napačnega, ker zvok se odlično prenaša po karoseriji. Kar lepo zapelji na servis in reklamiraj.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a boštjan_01 Sr nov 15, 2023 10:13 pm

Daj nazaj letne gume in bomo potemnaprej modrovali. Po tvojem opisu nebi stavil na ležaj. Če je kaj narobe z gumo, ti pripada druga brezplačno.
 
Uporabniški avatar
Godward
Uporabnik
 
Prispevkov: 1378
Pridružen: So maj 05, 2007 11:16 am

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a Godward Sr nov 15, 2023 11:45 pm

Lezaj mehanik takoj ugotovi. Verjetno so gume. Zvoki pa podobni.
Renault 5 Campus 1.1/1.4 1992 - prodano
Renault Laguna 1.8 16V 2000 Fairway - prodano
Volvo S80 D5 2003 - prodano
Volvo S60 D5 2010 Summum avt.
Slika
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a D12J12 Če nov 16, 2023 2:22 am

Očitno niso nič ugotovili, če so vozilo z isto napako nazaj vrnili. Da se ni niti zapeljal... Sam vem, da avto peljem nazaj, plačal nekaj kar ni odpravilo napake. Pa še plačaj vulkanizerja, da premontira pnevmatike in če niso pnevmatike ponovno plačaj servis :lol: .
 
enapi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Sr jul 08, 2020 6:20 am

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a enapi Če nov 16, 2023 7:52 am

Z zvokom, ki ga omenjaš - hum, hum, hum - sem imel opravka 2x. Obakrat se je pojavil isto kot pri tebi pri hitrosti 50-60km/h, z večjo hitrostjo pa je frekvenca naraščala.
- Prvič so bile krive gume, vendar so te bile že na koncu življenjske poti.
- Drugič pa je bil kriv ležaj, na kar nisem pomislil, ker pri vožnji skozi ovinke ni bilo klasične spremembe zvoka, ki je značilna za zanič ležaj. Vsaj take izkušnje sem imel do takrat z zanič ležaji, da je glasnejši skozi ovinek. Značilen zvok skozi ovinke se je pojavil pozneje, ko je ležaj bil dovolj zanič.
 
AU
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 38
Pridružen: To maj 23, 2006 10:30 am

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a AU Če nov 16, 2023 9:29 am

Glede na to, da se je zvok pojavil ob menjavi pnevmatik, bi tudi rekel gume.
Enako je tudi pir meni. Ko sem dal na avto zimske gume, od takrat dalje, ob nizkih hitrostih, kot da imam vse ležaje zanič. V mojem primeru gre sicer za rabljene zimske gume. Z letnimi pa skoraj popolna tišina (električni avto).
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a clio05 So nov 18, 2023 10:55 pm

slabo scentriran
 
Freedom988
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Sr nov 15, 2023 2:35 pm

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a Freedom988 Po nov 27, 2023 8:42 pm

Lepo pozdravljeni,

iskrena hvala vsem za odgovore in vaše izkušnje. Zadeva je končno rešena. Kljub temu, da smo premontirali pnevmatike (spet dali gor letne nazaj), je zvok ostal enak. Torej niso bile krive nove zimske gume. Kriv je bil zadnji levi ležaj, ki je bil danes končno menjan in s tem odpravljeno vso tuljenje in hum hum hum zvok nad 60km/h.

Da se že prvič niso peljali po tem, ko je bil najprej zadnji desni ležaj menjan, ne bom niti komentirala. Tega pač s strani uradnih Toyota servisov do sedaj nisem bila vajena, ker so vedno bili korektni in dali v roke nazaj izpraven avto. Očitno več ni za zaupati nikomur in je treba ˝zaropotat˝ pri vsaki stvari.

Ležaj, ki je bil montiran je SKF, tako da upam, da bo zdaj dolgo časa mir s tem, ker SKF ni neka no name znamka in bi naj njihovi ležaji bili ok. Ali se motim?

Čudno mi je samo to, da moj prejšnji Yaris, ki je letnik 2009 in ga zdaj vozi nekdo drug in ima preko 150k km, so še vsi ležaji v redu in ni rabil biti niti en menjan. Kaj je tukaj šlo narobe, nimam pojma, morda je bil defekten že v štartu, neke vrste serijska napaka ali kaj podobnega.

Bi pa vas vprašala še to, če smem. Najbrž bo v roku enega leta in do takrat prevoženih cirka 75k km potrebno počasi zamenjati zavorne ploščice (zadaj imam bobenske zavore, spredaj pa diske) in me zanima katero znamko ploščic in morebiti diskov priporočate, da so zadeve kvalitetne, da trajajo dolgo in da me spet ne bo nekdo ˝nasankal˝?

Hvala še enkrat in varno ter prijetno vožnjo vsem!
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Ležaj ali samo glasne zimske gume?

Napisal/-a D12J12 Po nov 27, 2023 10:29 pm

SKF so legendarni ležaji, brez skrbi, dobra roba je na vozilu. Upam, da ste drugi servis opravili pod reklamacijo, da so vam vsaj delo odšteli pri zdajšnjem računu. Glede ploščic pri tako lahkemu vozilu bo pa vsaka znana znamka dobra, najbolj tisto kar vam bo priporočil servis in dal leto garancije.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: ferd in 124 gostov