Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
ursakveder
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Sr jul 27, 2022 9:50 pm

Praska

Napisal/-a ursakveder Pe jan 12, 2024 9:26 pm

Večer,

Zame nekaj novega. Avto nov, Leasing seveda, leto dni star, zavarovanje preko Save, kasko, parking.

Videno danes, zadnja desna stran( nad kljuko večji ris, spodaj se en manjsi).To je na zadnji desni strani vozila, 3-4 dni nazaj še tega ni bilo, danes pa slučajno opazim, ko se je avto opral.

Kaj se da storiti v tem primeru? Preko zavarovalnice? Ali k nekomu, ki se tudi s tem ukvarja in ve kaj dela, bolje k njemu peljati, da uredi (zame je to prvič).

… definitvno razočaranje, ker je nekomu preveč dolgčas. In zame, ki nimam pojma o tem koliko je to cenovno?

Hvala za odgovore
Priponke
IMG_2642.jpeg
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Praska

Napisal/-a HitriZajcek So jan 13, 2024 11:04 am

Ne ga biksat in nevem kam vozit - najbrž ima najbližji pooblaščeni servis od tvoje znamke tudi ličarsko delavnico in pogodbo z zavarovalnico. Pokliči tja, preveri ali imajo (povej da imaš pri Savi zavarovano in da ti je nekdo avto opraskal na parkirišču in da imaš delni kasko parkirišče) in se boste zmenili kdaj se oglasiš pri njih, oni poslikajo, zmeniš se kdaj ga bodo lahko popravili in to je to - oni urejajo z zavarovalnico, ti boš pa nekaj dni brez avta - če rabiš nadomestno, se pa ponavadi čaka dlje na popravilo.

In ja, ni nujno da greš k pooblaščencu, ampak najbrž tam bolj vedo kako in kaj za tvoj model avta če je kaj za odmontirat itd. Tudi pri drugih ličarjih s pogobo je princip povsem isti.

Kje je tebi najbližji ustrezen servis ti pa povejo na zavarovalnici (Generali ima to na svoji strani, mogoče Sava tudi?).
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1131
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Praska

Napisal/-a berlonso So jan 13, 2024 11:08 am

Pokličeš na zavarovalnico, poveš za kaj gre in se dogovoriš za termin, ko je tudi cenilec tam. Ta vozilo pregleda, popiše škodo in ti pove katere ličarje imajo pooblašcene za popravilo (v bližini).
Nato kličeš (še bolje obiščeš) izbranega ličarja in se dogovoriš za datum popravila, ta ti tudi pove koliko časa bo trajalo.
Najbrž imaš par dni tudi "zakupljeno" nadomestno vozilo, odvisno od zavarovalne police. Če nisi ziher, lahko to vprašaš že na zavarovalnici, ko si pri cenilcu.
Upam, da je napisano v pomoč.
 
ursakveder
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Sr jul 27, 2022 9:50 pm

Re: Praska

Napisal/-a ursakveder So jan 13, 2024 11:33 am

HitriZajcek je napisal/-a:Ne ga biksat in nevem kam vozit - najbrž ima najbližji pooblaščeni servis od tvoje znamke tudi ličarsko delavnico in pogodbo z zavarovalnico. Pokliči tja, preveri ali imajo (povej da imaš pri Savi zavarovano in da ti je nekdo avto opraskal na parkirišču in da imaš delni kasko parkirišče) in se boste zmenili kdaj se oglasiš pri njih, oni poslikajo, zmeniš se kdaj ga bodo lahko popravili in to je to - oni urejajo z zavarovalnico, ti boš pa nekaj dni brez avta - če rabiš nadomestno, se pa ponavadi čaka dlje na popravilo.

In ja, ni nujno da greš k pooblaščencu, ampak najbrž tam bolj vedo kako in kaj za tvoj model avta če je kaj za odmontirat itd. Tudi pri drugih ličarjih s pogobo je princip povsem isti.

Kje je tebi najbližji ustrezen servis ti pa povejo na zavarovalnici (Generali ima to na svoji strani, mogoče Sava tudi?).


Pozdravljen,

Ja, informativno se je vprašalo že v avto hišo koliko pride vse skupaj (Peugeot 2008) in so mi na gmail poslali izračun 480€ na lastne stroške seveda. Cenim vsako delo, ampak tale izračun mi je pa absurden.

Bi pa definitivno raje da se gre preko zavarovalnice (Sava), saj tudi plačujem pošteno vsak mesec. Prilagam še sliko police.

Če ni preveč čudno vprašanje, če jaz karkoli uveljavljam sedaj, se mi potem pri novem zavarovanju poznaš? Višja premija?

Hvala.
Priponke
POLICA.png
 
ursakveder
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Sr jul 27, 2022 9:50 pm

Re: Praska

Napisal/-a ursakveder So jan 13, 2024 11:34 am

berlonso je napisal/-a:Pokličeš na zavarovalnico, poveš za kaj gre in se dogovoriš za termin, ko je tudi cenilec tam. Ta vozilo pregleda, popiše škodo in ti pove katere ličarje imajo pooblašcene za popravilo (v bližini).
Nato kličeš (še bolje obiščeš) izbranega ličarja in se dogovoriš za datum popravila, ta ti tudi pove koliko časa bo trajalo.
Najbrž imaš par dni tudi "zakupljeno" nadomestno vozilo, odvisno od zavarovalne police. Če nisi ziher, lahko to vprašaš že na zavarovalnici, ko si pri cenilcu.
Upam, da je napisano v pomoč.


Hvala za odgovor, pokličem zavarovalnico takoj v ponedeljek, ko se odpre. :)
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Praska

Napisal/-a HitriZajcek So jan 13, 2024 12:27 pm

Na sliki police piše med ostalim tudi H (brez franšize), kar je parkirišče (in ni treba nič doplačat).

Če bo zavarovalnica to poškodbo "požrla" kot parkirišče, ne bi smelo nič negativno vplivat na ceno zavarovanja za naslednje leto. Če ne bo, ampak bi recimo štela kot vandalizem (zgoraj je prikladno napisano pri polnem kasku), bo pa naslednje leto odštela tri premijske razrede in bo dražje zavarvanje, razen če imaš slučajno odkup prve škode (je pa potem lahko to dražje ...). Jaz ravno zaradi tega ne bi vozil avta k cenilcu od zavarovalnice, ampak na en servis, s katerim imajo pogodbo in ki ima dovolj "obrata". Njim je po mojem mnenju bolj v interesu da dobijo delo, zavarovalnici je pa v interesu da čimmanj plača.

"Najbrž ga je na parkiriššu nekdo zadel s kolesom, ko je šel mimo" ... ali kaj podobnega. Tebe ni bilo zraven in na žalost ne veš točno kaj je bilo.

Pa 480 EUR ni tako veliko ...
 
ursakveder
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: Sr jul 27, 2022 9:50 pm

Re: Praska

Napisal/-a ursakveder So jan 13, 2024 12:50 pm

HitriZajcek je napisal/-a:Na sliki police piše med ostalim tudi H (brez franšize), kar je parkirišče (in ni treba nič doplačat).

Če bo zavarovalnica to poškodbo "požrla" kot parkirišče, ne bi smelo nič negativno vplivat na ceno zavarovanja za naslednje leto. Če ne bo, ampak bi recimo štela kot vandalizem (zgoraj je prikladno napisano pri polnem kasku), bo pa naslednje leto odštela tri premijske razrede in bo dražje zavarvanje, razen če imaš slučajno odkup prve škode (je pa potem lahko to dražje ...). Jaz ravno zaradi tega ne bi vozil avta k cenilcu od zavarovalnice, ampak na en servis, s katerim imajo pogodbo in ki ima dovolj "obrata". Njim je po mojem mnenju bolj v interesu da dobijo delo, zavarovalnici je pa v interesu da čimmanj plača.

"Najbrž ga je na parkiriššu nekdo zadel s kolesom, ko je šel mimo" ... ali kaj podobnega. Tebe ni bilo zraven in na žalost ne veš točno kaj je bilo.

Pa 480 EUR ni tako veliko ...


Oj,

Ja, mislim oni bi tole morali smatrati kot parkirišče, saj je tako tudi bilo, ampak bo njem verjetno bolj ugodneje tista druga izbira. Tako da bomo očitno besedno en drugega prepričevali, ali?

Odkup prve škode so mi predlagali v Peugeot avto hiši, obenem pa poslali predračun za 480€ kolikor bi bilo pri njih, če ga dam popravljati oz. če se skeširam.

Ja, ne vem kdo bi ga lahko s kolesom, smo v hiši, svoj dovoz, najbližje bajte so naprej gor po hribčku, ne vem, saj pravim, videlo se šele sedaj, do pred 3 dnevi ni še tega bilo, ko sem se z avtom pripeljal domov (Imam navado da avto pregledam od zunaj preden grem in ko se vrnem). Mogoče je nekomu preveč dolgčas.

Ne vem, 480€ mi je izredno veliko, tudi ostalim, ko sem omenil je bilo izredno veliko, razen če se najde kakšna delavnica blizu mene, da se zrihta v redu, profesionalno za manj denarja (se je kontaktiralo 3 v bližini).
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Praska

Napisal/-a Kohec So jan 13, 2024 1:23 pm

Lahko se pa pozanimaš pri firmi " Paint Fix Pro " iz Maribora. Tel 031 776 588. Jaz sem peljal avto k njim že pred kar nekaj leti. Vandali so mi naredili ris po celi levi strani avta. Oni so mi zadevo zrihtali v parih urah in zelo kvalitetno. Delajo po posebnem postopku, popravljajo samo na mestu, kjer je poškodba - ris, ne razdirajo avta po nepotrebnem. Tudi cenovno so zelo ugodni.
Stroške sem uveljavljal preko zavarovalnice. Cenilcu takrat ni bilo jasno, kako to, da je cena tako ugodna, in je želel po popravilu pregledati avto in je bil prav začuden, da je zadeva narejena zelo dobro za takšno ceno.
 
HitriZajcek
Novinec
 
Prispevkov: 156
Pridružen: Ne dec 12, 2021 9:34 pm

Re: Praska

Napisal/-a HitriZajcek So jan 13, 2024 1:34 pm

Ne more ti zdaj AH predlagat odkup prve škode - to vzameš/plačaš ob sklenitvi zavarovanja ali pa pač ne. Če nimaš, potem se ne more upoštevati.

Cena, ki jo servis da na račun, je nepomembna, če plača zavarovalnica. Ti ne plačaš nič če plača zavarovalnica (kot omenjeno zgoraj).

Pa preberi lepo kaj sploh pokriva delni kasko parkirišče (ob polici bi ti morali posredovati tudi pogoje zavarovanja, sicer imajo pa zagotovo nekje na svoji strani), preden ga poskušaš uveljavljat in zraven razlagaš kako živite na samem in je bil avto na dovozu pred bajto tri dni ...
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Praska

Napisal/-a boštjan_01 So jan 13, 2024 3:18 pm

Tole pa ste zakomplicirali v tri ...
Če je avto nov in kasko, se na zavarovalnici zmeniš, da ne veš kdaj točno se je zgodilo, predvidevaš da na parkirišču. Zavarovalnica te pošlje k mehaniku/ličarju, pooblaščen ali ne je nepomembno. Ne plačaš niti centa, nimaš podražitve zavarovanja.
Če pa ti jezik prehitro leti, ne znaš lagat in si že zavarovalnici povedala, da se ti je to zgodilo doma na dvorišču, je že malo drugače. Ni več parkirišče.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Praska

Napisal/-a matejxx So jan 13, 2024 7:03 pm

Tole ni parkirišče in težko, da bo zavarovalnica za tole priznala parkirišče. Tako neumni pa tudi niso. Tole je lahko samo vandalizem, kar pa gre iz kaska. In če ni odkupa prve škode, greš tudi tri razrede nižje. Kar se pa potem pozna pri naslednjem zavarovanju. Sedaj si pa izračunaj kaj se splača. Če imaš zelo drag avto, je včasih boljše popravljati sam.
 
Uporabniški avatar
Renault VG
Uporabnik
 
Prispevkov: 1519
Pridružen: Če nov 11, 2010 1:21 pm

Re: Praska

Napisal/-a Renault VG So jan 13, 2024 7:21 pm

Realistično če je ta ris nad kljuko vrat bodo težko priznali za parkirišče. Tole je iz njihove spletne strani:

Kombinacija H – krije škodo na parkiranem avtomobilu, ki jo z neposrednim trkom ali dotikom povzroči drugo neznano motorno vozilo;


Torej ne gre čez niti kolo. Teoretično se lahko zgovarjaš na kak skuter, skiro ipd. Ampak ali bo šlo čez je pa veliko vprašanje, škoda da ni bolj vodoravna praska bi bilo lažje zgovarjanje na kaj drugega.
Jaz bi vseeno predlagal, da se proba. Kakšen večji pooblaščen servi, ki ima pogodbo za cenitve. Se poslika, da prijavo, če sprejmejo super in je to to. Če ne sprejmejo lahko še vedno sami popravljate oziroma popravljate na navaden kasko.
Zavarovalnico pa zaenkrat brezvez klicat vnaprej.
Odobrijo pa tudi zelo zanimive poškodbe ;)
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Praska

Napisal/-a zundapp So jan 13, 2024 7:35 pm

Pa naj potegne še eno prasko vodoravno v višini krmila.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Praska

Napisal/-a boštjan_01 So jan 13, 2024 8:29 pm

matejxx je napisal/-a:Tole ni parkirišče in težko, da bo zavarovalnica za tole priznala parkirišče. Tako neumni pa tudi niso. Tole je lahko samo vandalizem, kar pa gre iz kaska. In če ni odkupa prve škode, greš tudi tri razrede nižje. Kar se pa potem pozna pri naslednjem zavarovanju. Sedaj si pa izračunaj kaj se splača. Če imaš zelo drag avto, je včasih boljše popravljati sam.

Prvič slišim, da zavarovalnice krijejo samo vodoravne praske in da mora biti na točno določeni višini. :lol:
Parkirišče pomeni nenamerna poškodba na parkirišču. Ne pomeni štrajf samo z avtom ali kolesom, lahko je tudi pešec. Vandalizem pa pomeni namerno poškodovanje. V obeh primerih je lahko poškodba popolnoma enaka.
Dobro se je z zavarovalnico dobro seznanit, da ti ne bodo vrgli pod kasko. Potem ti res vsekajo bonus. Bonusa ne plačaš samo naslednje leto, ampak vsako leto za 3 razrede več. dokler ne prideš na 50%, kar je najnižje.

Seveda lahko plačaš iz svojega žepa. Zavarovalnice imajo takšne stranke še najraje. :)
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Praska

Napisal/-a matejxx So jan 13, 2024 10:30 pm

Tukaj se pa malce motiš. Parkirišče krije poškodbe drugega motornega vozila, ne peščev ali kolesarjev.

Opis npr. pri Triglavu:

Vaše parkirano vozilo poškoduje vozilo brez motorja ali oseba
Škodo na nabito polnem parkirišču lahko povzroči tudi nepazljiva oseba z nakupovalnim vozičkom ali prehiter kolesar. Kako je s škodo v teh primerih? Ker ne gre za motorno vozilo, zavarovalnica primer obravnava drugače:



Če ne veste, kdo je odgovoren za nastalo škodo, lahko uveljavljate le splošni avtomobilski kasko. Delna kombinacija H – parkirišče namreč krije izključno poškodovanje ali uničenje parkiranega ali ustavljenega osebnega vozila zaradi neposrednega dotika neznanega (motornega) vozila.
Če je povzročitelj škode znan, mora ta povrniti stroške popravila. Vam ni treba uveljavljati splošnega avtomobilskega kaska.


Namerna škoda na parkirišču
Tudi če vam nekdo zlonamerno povzroči škodo, velja enako kot zgoraj. Če je povzročitelj neznan, imate na voljo le svoj splošni avtomobilski kasko, ki vključuje škodo zaradi nasilnih ali objestnih dejanj tretjih oseb.



Opis pri Savi:

Kombinacija H – krije škodo na parkiranem avtomobilu, ki jo z neposrednim trkom ali dotikom povzroči drugo neznano motorno vozilo;
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 830
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: Praska

Napisal/-a Kristjan123 So jan 13, 2024 10:45 pm

Najbolj enostavno povedano poškodba mora izgledati kot, da bi jio lahko naredilo drugo vozilo pa spraviš skozi vsaj pri meni je bilo zmeraj tako.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: Praska

Napisal/-a boštjan_01 Ne jan 14, 2024 11:08 am

Izkušnje večih avtov v naši družini so drugačne. Posluževali smo se različnih trikov parkirišče, divjad, prometna. Nikoli ni bila zgodba v zapisniku povsem resnična in je vedno šlo skozi. Cenilec malo čudno gleda, ampak na koncu je vedno popustil. Nikoli nobenega bonusa ali raznih doplačil pri zavarovanju. Vsak po svoje.

Imam pa eno čudno vprašanje. Zakaj plačujete zavarovanje?
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Praska

Napisal/-a matejxx Ne jan 14, 2024 11:55 am

Saj nikjer nisem rekel, da ne rabi poskusiti iti skozi parkirišče. Prav tako nisem napisal, da naj ne koristi zavarovanja. Temveč, da si preračuna. Nasploh je odvisno na kakšnega cenilca naletiš. Eni se samo nasmejejo in vejo, da se stranka iz njih dela norca, pa kljub temu napišejo, da je dobro za stranko.

Jaz zavarovanje plačujem, ker grem rajši na sigurno. Če se na avtu naredi večja škoda, jo pač naj plača zavarovalnica. Je pa kljub temu pametno malce preračunati. Če imaš npr. še kakšno odbito franšizo in padeš še za tri razrede(razen če si že prvi razred), se npr. 400€ dejansko ne splača popravljati iz zavarovalnice, ker potem vse povrneš pri naslednjih zavarovanjih. Nasploh če si misliš npr. kupiti še kak dražji avto.

Samo poglej si npr. zgornjo sliko. Odbite franšize ima 248€. Če je popravilo 480€ pomeni, da je razlika za popravilo 232€. To pomeni, da bi od zavarovalnice dobil samo 232€. Koliko pa bo potem v treh letih dražje zavarovanje? Ali se bo to povrnilo ali ne? Tukaj pač ni vedno čisto enostaven odgovor ali koristi kasko ali ne.

V tem primeru ima za vandalizem 0% odbito franšizo, tako da menim, da se kljub temu splača popraviti, ker tega ne boš plačal v treh letih.

Če pa bo šlo skozi parkirišče, pa še toliko bolje. Toda mislim, da tudi če naleti na najbolj dobronamernega cenilca, bo ta težko tole dal čez kot parkirišče.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 126 gostov