Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019 )

Napisal/-a lm324 To mar 26, 2024 9:23 pm

Zanima me kaj bi lahko bil zvok podoben brnenju ob ostrejšem zavijanju (še posebej se sliši ob speljevanju v prvi prestavi)? Avto ima električni sistem krmiljenja (EPS). Se mogoče sliši delovanje elektromotorja? Je zadeva lahko problematična in na kakšne simptome naj bom še pozoren?
 
rafunc
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Sr dec 25, 2013 10:04 pm

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a rafunc Sr mar 27, 2024 12:47 am

Če je ob zavijanju v eno stran s konstantno hitrostjo in tuli je najverjetneje kolesni ležaj. Če je ob speljevanju v kombinaciji z zavijanjem v eno stran je najverjetneje polosovina.
Predlagam da na Youtube pogledaš in poslušaš kak filmček, če se ujema zvok s tvojim.

Kolesni ležaj - Wheel bearing noise ( https://www.youtube.com/shorts/-p-9FaXh2IE )
Polosovina - driveshaft noise ( https://www.youtube.com/watch?v=K8jPtyBVdsg )

Poslušaj, ta dva posnetka. Ampak pomojem je pri tebi težava polosovina
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a lm324 Sr mar 27, 2024 9:08 am

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Hvala za odgovor. Zvok ni podoben temu zgoraj. Mehanik pravi, da se sliši zvok elektromotorja na volanski letvi. Naj ne bi bilo problematično.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1093
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a D12J12 Sr mar 27, 2024 6:11 pm

Volan je v končni legi? Servomotor mora v končni legi izklopiti, če brni gotovo še vedno navira volansko letev. Mogoče kalibracija?
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a lm324 Sr mar 27, 2024 8:16 pm

edit mod
Zakaj citiranje? Predhodni post se NE citira! :roll:


Brni, tudi če ni volan do konca zasukan. To nisem bil pozoren kaj se zgodi v skrajni legi. Bom protestiral. Sem pa opazil, da ko med zavijanjem v prvi prestavi stisnem sklopko, brnenje preneha.
 
lm324
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: So maj 11, 2019 2:48 pm

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a lm324 Če apr 18, 2024 9:45 pm

Še vedno ne razumem v čem tiči težava. Zakaj ob pritisku na sklopko brnenje preneha? Če speljujem rikverc se pa ne sliši. Mogoče je kaj z menjalnikom. Malo čudno mi je, da mehanik pravi, da je to normalno oz. da ni nič problematičnega.
 
Vi5ex
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: To maj 16, 2023 7:38 pm

Re: Brnenje ob ostrem zavijanju (Škoda Octavia 1.6 TDI, 2019

Napisal/-a Vi5ex Sr jun 19, 2024 2:08 pm

Živjo,

Na kakšen način ti "brni"? Je mehanski ali električni zvok? Ti brni v leve in desne zavoje?

Sprašujem namreč, ker imam tudi sam zadnje leto težavo z ruženjem/zvokom v levih zavojih na mojem Audi A3 1.6 TDI let. 2015. Včeraj sem napisal novo objavo na forum, si lahko prebereš.

Brnenje ti preneha, ker ko pritisneš na sklopko, se menjalnik preneha vrtet. Kot sem opisal v članku sem jaz menjal že vse, samo še menjalnika ne. Poznam primer, ko mu je to brnjenje v zavojih rešila menjava nosilcev (zato sem jih menjal tudi jaz). Pri meni žal ni bilo razlike. Po menjavi nosilcev je sledila menjava in kontrola olja - tudi brez rezultata. Ker so vsi mehaniki govorili da ni nič, sem avto normalno vozil naprej. Čez čas mi je v menjalniku začelo še ropotat in tulit, za kar so krivili vztrajnik oz. potisni ležaj. Ruženje in ropotanje ostaja, zato sem prepričan, da je pri meni res težava v menjalniku.

Mi je pa takoj na začetku en mehanik v Audi facebook skupini rekel, da je problem v menjalniku pa nisem hotel verjet (ker so vsi mehaniki govorili da ni). Baje so problematični ležaji.

Najbolj smešno pa je, da na večji servis kot pelješ, bolj te debelo gledajo k opisuješ težave. Npr. na Porsche Verovškovi so mi dejali, da niso imeli še niti enega primera, da bi popravljali ta menjalnik... :lol:

Smo se pa v preteklosti že pogovarjali na to temo, več različnih avtorjev z isto težavo.
viewtopic.php?f=6&t=107890&hilit=zvok+v+zavojih&view=all

Imaš tak podoben zvok?
https://www.youtube.com/watch?v=jOgqt2-gEnw

Skratka, če kaj ugotoviš, prosim javi :mrgreen:
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: srcnik, Zodd in 32 gostov