Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Gyga
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Pe maj 28, 2004 1:10 pm

Avtooptika

Napisal/-a Gyga Sr mar 16, 2005 1:33 pm

Zivjo!
Zanima me kaj se tocno naredi z avtooptiko.
Recimo, da se zabijes v robnik z desno gumo in se nekaj zvije(vilice, ...).
Posledica je ta, da je desna guma rahlo zvita na ta nacin:

!!Predstavljaj si, da gledas od spredaj!!
desna guma: \--| : leva guma

Ali se da to popraviti z avtoopiko, ce je to edina poskodba.

Hvala za odgovore!
Malo para malo muzike!
Najboljši avto je novi avto!
 
Uporabniški avatar
tofast
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 36
Pridružen: Pe maj 16, 2003 12:01 pm

Napisal/-a tofast Sr mar 16, 2005 1:45 pm

če ni naklon prevelik se da nastavit, drugače pa je potrebna menjava končnikov oziroma, ko je avto na dvigalu ti na avtooptiki točno povedo kje je napaka
 
Uporabniški avatar
Japan tuning
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 44
Pridružen: Sr feb 23, 2005 11:41 am
Kraj: Logatec

Napisal/-a Japan tuning Sr mar 16, 2005 2:05 pm

Lej kolega je z cliotom 1.2 na parkingu,sneg,rocna... uglavnem je prletu mogoce z 15 do 20 km/h z prednjim desnim kolesom pod kotom 45* in je moral zamenjati cel most ker je vse zvilo pa zraven se felgo,koncnike.. Tko da je to cisto odvisno kaksne so poskodbe na avtu!!
Cim hitreje skozi ovinke !!!
 
Uporabniški avatar
Nu-NRG
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2344
Pridružen: Pe okt 03, 2003 11:56 pm
Kraj: Ljubljana

Napisal/-a Nu-NRG Če mar 17, 2005 8:26 am

Par zadev je treba razjasnit.

1. Ce ima vozilo togo vpetje.
- Potem se ne da stelat nic, razn tek koles (levo desno).

2. Ce ima nastavljivo podvozje.
- Se stela nagib pa tek, pa se kej pri nekaterih.

Ampak v drugem primeru (in tudi prvem) so to zadeve, katere se stela samo za nekoliko stopinj in nic vec. Jaz vem, reicmo pri prometni mi je felge odbil za dolzino palca, ampak unicl pa je: Roko, stabilizator, most, pesto, disk in amortizer.

LP, Klemen
Prosim, naredite mi ta forum spet normalen!
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma Pe okt 11, 2013 4:07 pm

se bom kar sposodil temo, da ne odpiram nove

torej, caa pol leta nazaj (recimo 8oookm) sem opazil da mi je pobira notranji rob sprednjih gum,
avto sem odpeljal na servis, tam so stvar popravili, nekaj zamenjali (ne spomnim se več kaj), ter opravili optiko podvozja,
ker so bile gume sprednje gume pratično zanič sem jih zamenjal.
Stvar naj bi bila urejena.
Danes pa ponovno nekaj gledam okol avtomobila in opazim da se je stvar ponovila, na obeh prednjih gumah imam pobran (znucan, zlizan) notranji rob pnevmatike.
Sedaj me pa zanima a so takrat naredili delo za en k*** ali je mogoče da je res spet kaj na novo narobe na podvozju.
Avtomobil mislim peljat nazaj na servis, pa jih malo povprašat, sam bi rad prej še slišal kakšno pametno od vas, saj predvidevam da bodo mojstri rekli da so naredili vse ok ter da sem skakal po pločnikih ali kaj podobnega...
gre se pa za mondeota 2004 karavan.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare Pe okt 11, 2013 7:22 pm

No si si že sam odgovoril.Kriv boš ti,ker "si vozil po robnikih in jamah" tako da tisti servis obidi in pejt nekam kjer ti bojo nastavili optiko kot morajo.Brat je na istem vozilu v 10 letih kar ga ima ene 3x delal optiko pa nikol problemov z lizanjem gum,delana pa je bila zaradi raznih posegov vpodvozje in ne ker bi bila prejšnič zanič narejena.Fajn bi pa bilo da greš nekam na tehnične da ti avto na ploščah predriblajo da se vidi kaj je z silent bloki sprednjih rok,ker ni nujno da so zanič ampak so lahko samo mehki in optika nastavljena kot mora bit ampak zaradi mehkosti potem vse preveč špona in se zližejo gume.Z AMZS-jem nisem nikol mel problemov,optika vedno naštelana kot mora bit.
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma So okt 12, 2013 3:20 pm

@čare, hvala za komentar oz. mnenje

Sem šel nazaj na servis, rekli so mi da se pri mondeotu ne da prav veliko nastavljat, da bo verjetno kaj za zamenjat.
In če se gre kar vse po vrsti menjat da je to lahko velik strošek, tako da si bodo vzeli čas in avto temeljito pregledali.

Bomo videli, kako in kaj...
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare So okt 12, 2013 3:30 pm

Saj je dovolj že če je stek naštelan kot mora bit.Nagib mora bit že konkretno sfaljen da bi ti požrlo gume.
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma So okt 12, 2013 6:36 pm

za vse nas ki se nam o optiki ravno ne sanja sem najdel zanimivo simulaciji, ni pa v slovenščini, sam vseen
http://www.michelintransport.com/ple/fr ... ME&lang=HR
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare So okt 12, 2013 7:37 pm

To je kar vredu razlaga za laike,kot pa sem že rekel boš ti če bo sfaljen nagib toliko da ti bo žrlo gume to precej prej porajtal ,ker ti bo kolo tako viselo da ti ziher ne bo všeč oz. boš sumil da neki ne štima...Ti samo pazi kaj vse ti bojo natrobili da je zanič,ker če ti po podvozju nič ne poka neke hude sile ne more bit in so v bistvu lahko zanič samo silent bloki katere pa se prepreša in niso nek hud strošek...
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma So okt 12, 2013 7:47 pm

me prav zanima kaj mi bodo rekli,
sploh je pa to zame reklamacija, glede na to da naj bi bila stvar že takrat urejena, če bodo v igri neke "jake" številke bom šel drugam.
če bi blo vse tako kot treba bi rekl: lej zj'*** smo, zdej bomo zrihtal, pa zdravn še en popust na nove gume, pol se pa zbudiš :D

mah na živce mi gre da se praktično povsod vse naredi na pol in moreš pol težit in težit, in pol si ti tečn na konc, ne uni k so nardil vse na pol, ti si pa plaču. bv
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare So okt 12, 2013 8:16 pm

Mah reklamacije ti itak noben ne bo priznal po pol leta.MB na tovornih vozilih priznava garancijo na gume 30000 km (to je neke 3 mesece) no pa pri 30000 km al se pokaže al pa tok malenkostno da se 3/4 prevoznikov ne splača kamiona za en dan ustavit in tako potem driblajo naprej tok časa dokler guma ni požrta do konca in potem cvilijo.Poznam te stvari ker delam na optiki za tovorni program...
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma Sr okt 23, 2013 7:29 pm

ponovno narejena optika, bo to uredu?
http://shrani.si/f/2a/fm/16C6wMz5/optika.jpg
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma Če okt 24, 2013 5:47 pm

?
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare Če okt 24, 2013 6:47 pm

Tistih 15 mm/m je blo brez kakega posega v podvozje??Ali so kaj menjali preden so ti ponovno nastavljali??Če ti niso ni čudno da ti je tako požiralo gume.Po teh rezultatih so še dost zdržale.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare Če okt 24, 2013 6:50 pm

Pa zadaj bi ti lahko tudi malo popravil.mislim da se pri Fordu da štelat zadaj.Sicer samo stekanje je ok,gre pa ti avto malenkost postrani.To sicer ni vidno nikjer,ker ti zapeljuje neke 3 mm tko da se ne rabiš sekirat ampak vseeno.
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma Če okt 24, 2013 7:10 pm

kolikor vem, mi niso nič menjali.
sem pa avto peljal tja kjer so mi že prvič delali optiko, saj nism hotel takoj nekje drugje plačevat.
rekli so mi da so optiko ta prvič zaj** baje so imel napačne podatke notr, ker je en starejši delu optiko in se je zaštriku.

se pravi bo sedaaj uredu? ali naj ga še kam peljem? saj bom sedaj kupil nove zimske gume pa nočem da mi še te takoj pobere.

hvala za odgovor
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Avtooptika

Napisal/-a čare Če okt 24, 2013 8:13 pm

Saj ti pravim.Če je bila špura prej 15 mm/m so ti gume še dost zdržale.kako se je pa avto peljal s tako špuro??Zdaj bo OK.Špura je nula in to je to.Ta z napačnimi podatki je tko mal bosa.Vsak ki je kdaj delal na optiki mora iz izkušenj vedt oz. vsak mehanik ki je kaj mehanika mora vedt da je 15 mm ohoho preveč.Ponavadi je špura od -3 do +3 mm/m max. in je odvisna od zasnove preme tako da za tvojo premo bo nula idealna.
 
Uporabniški avatar
enaguma
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Sr sep 21, 2011 11:33 am

Re: Avtooptika

Napisal/-a enaguma Če okt 24, 2013 8:42 pm

kako se je pelu, isto kt prej :)
k sm kupu avto, dobr let nazaj, sm zamenu gume, in čez neki časa opazu da so čist pobrane, tko da sm šou takrt na servis pa to.
avto ni nč tresu, šou je naravnost, nevem, ni se mi zdel nč narobe, je pa res da nism nikol prej vozu nobenga mondeota,
tko da ga nism meu z čim za primerjat.
 
Uporabniški avatar
Zmaj78
Novinec
 
Prispevkov: 478
Pridružen: To avg 23, 2005 2:51 pm
Kraj: Mazda Mx-6 2.5i 24v LPG

Re: Avtooptika

Napisal/-a Zmaj78 Če okt 24, 2013 9:33 pm

Tole je jaaajc vse skupi; gume ti je zdriblal zaradi njihove malomarnosti in že v prvo bi morali naredit kot se spodobi. Ampak še dobro, da so te potem sploh kaj upoštevali pri reklamaciji, večina bi svojo krivdo tajila in zanikala do onemoglosti. Kasneje pa seveda pametnejši odneha, jim zaloputneš vrata ter se nikoli več ne vračaš k njim. :DDD
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 32 gostov