Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a mardy Ne mar 03, 2024 6:50 am

Bom uporabil kar tole temo...

Passat 2017, 1.6tdi, prevoženih 180k km.

Avto vsak dan vozen 60km v eno smer po AC in regionalki, za regeneracijo so pogoji vsekakor doseženi, pa vendar se dogaja slednje...

Avto čez noč stoji, zjutraj naredim kratko cca. 5km turo, voda seveda ta čas ne doseže 90 stopinj, pridem domov, obrati višji, avto ugasnem in se vklopi ventilator. Zagnala se je regeneracija, dpf seveda pod haubo vroč.

A je to normalno?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2186
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a RedBaron Ne mar 03, 2024 8:40 am

Ne, ni normalno, da ti non-stop dela regeneracijo.

Običajno so problemi z DPF in pogosto regeneracijo posledica in ne vzrok, se pravi osnovni problem je preveč dima (šobe, EGR...), ki pa ga seveda ne opaziš, ker ga DPF prikrije. Problemi z DPF pa so samo posledica osnovnega problema, ki pa ga samo z menjavo, čiščenjem... DPF ne boš rešil.
 
boštjan_01
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 708
Pridružen: To avg 31, 2021 7:20 am

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a boštjan_01 Ne mar 03, 2024 12:47 pm

Kaj si hotel povedat? Se ti je regeneracija naredila samo enkrat? Ali vsako jutro?
V prvem scenariju je lahko to normalno (ni nujno), v drugem pa niti slučajno.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a mardy Ne mar 03, 2024 1:32 pm

V bistvu se regeneracija ob vsaki taki kratki relaciji aktivira, dal sem samo primer. Hmm, bo treba dat avto na tester in da vidimo. Drugač avto dela b.p., pač, navzven.

Hvala.
 
Uporabniški avatar
Kukec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 663
Pridružen: Ne feb 06, 2005 6:38 pm
Kraj: ok. MB

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a Kukec Po mar 04, 2024 11:31 am

Lahko da prejšnje regeneracije ni naredilo do konca, ko je bil avto na daljši relaciji. Ampak če praviš da se to pogosto dogaja je verjetno težava nekje drugje in ne more biti naključje.

Starša imata Leona 1.6 tdi 2018 in se tudi pogosto ko se avto pripelje domov sliši, da ravno takrat izvaja regeneracijo. Po navadi po daljši relaciji. Se pa zgodi tudi kadar je cca 10km od zagona, pa je takrat olje komaj na približno 70c .
Bi moral na tester priklopit, da se pogledajo regeneracije in parametri....
 
Uporabniški avatar
Polo78
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1942
Pridružen: Sr mar 17, 2004 1:32 am
Kraj: Cockpit

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a Polo78 Po mar 04, 2024 1:26 pm

Pri normalno delujočem DPF se regeneracija prične, ko se nabere točno določena količina saj oz. trdnih delcev. Pri tem pa avto oz. filter seveda ne ve, da bomo ravno prispeli na cilj, zato je to zgolj tipičen murphy, če se zgodi tudi po daljši relaciji. In potem je seveda potreben še en krog, kot da že ni bilo dovolj vožnje ampak tako pač je... :roll: Rešitev bi bila zgolj ta, da bi obstajal gumb, kjer bi sam predčasno sprožil regeneracijo ali pa neke vrste AI oz. "pameten" avto.

Ker pa to ne obstaja, se je potrebno držat preprostega pravila, da se regeneracije ne prekinja. Če se tega ne držimo, potem seveda obstaja velika verjetnost, da bo DPF s časom vse bolj zapacan in bo prihajalo do pogostejših regeneracij. Na neki točki tudi te več ne pomagajo in je potreben servis. Jaz sem se teh pravil držal in nisem imel v zadnjih cca. 15 letih nikoli problemov pri nobenem dizlu različnih znamk. Pa so bili vsi avti prodani s 140k + km.
Antiznačkar po prepričanju
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5036
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a sašo5 Po mar 04, 2024 7:40 pm

@Polo: tako enostavno je, ampak noben proizvajalec tega ne naredi(že vejo zakaj)da bi samo eno kontrolko pritaknili, da se prizge, ko se dela regeneracija, ko je končana, ta lučka ugasne...sicer pa zadevo naštudirat: v leru so obrati na 1000, urna poraba pa 1, torej regeneracija se dela(osebno mojo štiirico prepoznam tudi po zvoku......petico, ki je 2018 pa težje, vendar ker je eur 6b vrti non stop, tudi, če prekineš, naslednji štart že zopet regenerira in sploh ni potrebno, da je T na 90c...(pri A4 eur5 je potrebno 90c da se sproži....
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a mardy Po mar 04, 2024 9:27 pm

Danes sem naredil 2 kratki turi po cca 5km, mezmes pa 120km turo, in se regeneracija pri kratkih turah ni aktivirala. Hmmm. Ja neke lučke za regeneracijo ni, tako da vidiš samo po rpm kot je prehodnik omenil. Če se vklopi ravno ko pridem domov, pustim avto prižgan in odprem haubo, in naj naredi svoje. To samo doma, valda ne drugje, si bo še kdo kaj mislil. :)

Ja tole je enaka utopija kot z start-stop (še vsak ki ga poznam si ga je deaktiviral), ko pripelješ iz AC v križišče, avto ugasne, turbina pa lepo olje zapeče, sloj za slojem, da lahko čez čas crkne. Oni zgoraj že vedo zakaj smo tako hudo resno ekološki....
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a joztom Pe mar 08, 2024 3:17 pm

Pogoj za aktivacijo regeneracije je najmanj 1/3 tanka in temperatura motorja vsaj 87°. Pri PSA jo prepoznaš, ker se ogreva zunanje ogledalo in po nekaj tršem teku, ter višji trenutni porabi. Novejši modeli celo višjo trenutno porabo skrivajo.
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 539
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a luxxx7 Pe mar 08, 2024 3:25 pm

Kako pa vidiš, da se ogledalo ogreva? :-P
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2356
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a DePalmo So mar 09, 2024 8:52 am

Verjetno takrat kot če bi jih sam ogreval, torej morajo biti zunanji pogoji pravi, sredi poletja pač tega ne boš videl. Sem pa že kar nekaj časa nazaj prebral da so si posamezniki zmontirali dodatno lučko ki je svetila ko so se ogledala ogrevala. Tako si pač imel indikator da deluje.

Kako se pa to prepozna pri Kiah? Bolj specifično Ceed 2017, 1.6CRDi 100kW. Prepoznam ko avto ugasnem in stopim ven, takrat vedno smrdi kot da se bi plastika žgala, a med samo vožnjo tega nikoli ne opazim.

Res so proizvajalci smotani da ne dodajo ene lučke v armaturo za to. Sicer jih zastopim ker bi nato veliko prestrašenih uporabnikov hodilo na servis kaj je to zaena lučka, ampak nam ki je pa mar do avta, bi pač takrat naredili še en krog da se regeneracija v miru izvede.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a D12J12 So mar 09, 2024 11:37 am

Tako sem jaz naredil, skozi okrasni pokrov ogledala sem zvrtal luknjico in v njo prilepil ledico, katero sem vezal na grelec.
Je bilo kaj drugače? Ne. Ker tudi če je ledica svetila nisem šel dodaten krog ali laufal avtomobila na mestu, ker potem si pa res že suženj.
https://youtu.be/cQX5ZKC9uzA?si=_u59erauaCdBKXgK
 
wavemaker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 543
Pridružen: Pe jan 30, 2004 5:10 pm

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a wavemaker So mar 09, 2024 5:44 pm

Pri moji astri letnik 2016 sem ugotovil, da ni čisto nobenega pravila, kdaj se bo zagnala regeneracija. Zažene se tudi, ko imam gorivo na rezervi in tudi takoj po zagonu (ko je seveda še mrzel). Zadnjič se je to zgodilo zjutraj, ko sem prejšnjega dne opravil 250 km čez celo slovenijo, ampak ne, on se mora spucati zjutraj, na tešče. Prejšnji dan je imel na voljo 3 ure neprekinjene vožnje. Skratka...me pa niti ne briga, ker delam v glavnem minimalno 50 km relacije.
 
clio05
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To dec 20, 2022 10:22 pm

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a clio05 Po mar 11, 2024 2:04 pm

Moj 18 let star turbo dizl JTD, močnejša verzija sploh nima DPF filtra, gledal spodaj in ga ni in so mi pol eni rekli, da je tak avto že iz tovarne prišel, ker ko ga stisnem naredi motno cesto za mano, da noben ne voz za mano.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a mardy Po mar 11, 2024 2:34 pm

Tole z ogrevanjem ogledala in DPF regeneracijo je pa ena res za izpred šanka tam po 6. rundi, ampak zgleda je res. :D

Namenoma ni lučke, ker bi to voznika samo znerviralo. Bil bi omejen na nekaj kar ne razume. Sem bral eno analizo, ampak članka več ne najdem. Dan današnji pač mora vse samo delati skrito (v IT-ju se temu reče black-box), neobremenjujoče za uporabnika. Potem pa crkne in je uporabnik še bolj v temu. Na koncu seveda potegne takratko, nekdo pa si roke lepo z €€€ namaže.

Pač spremljati rpm, ogrevanje olgedal, itd. ni druge. Sicer pa če avto vsaki dan vidi AC, potem kakšna prekinitev regeneracije tudi ne bo konec sveta, le ni sestavljeno iz plastike in papirja.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: DPF in regeneracija

Napisal/-a D12J12 Po mar 11, 2024 5:32 pm

Avto prižge vse velike porabnike- ogrevanje ogledal, zadnje šipe… da obremeni motor in s tem poviša temperaturo.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: BlackGuard in 135 gostov