Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
pinc
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 85
Pridružen: To maj 17, 2011 11:36 pm

potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a pinc Sr sep 21, 2011 10:23 pm

torej danes sem peljal kolega na ogled avta ki ga namerava kupit.. in je en problem... avto ie delal normalno razen ko je bil v leru in je spustil sklopko se je slisalo neko ropotanje..ko pa je sklopko stisnil pa se ni slisalo nic.. kaj je narobe? hvala
 
Uporabniški avatar
GorazdO
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2109
Pridružen: So apr 17, 2004 8:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a GorazdO Sr sep 21, 2011 10:35 pm

potisni ležaj deluje ob stisnjeni sklopki; torej - menjalnik (kak od ležajev...).
Opcija 2 - če ima avto dvomasni vztrajnik, lahko ta ropoče/škriplje.
Power is nothing without Control; so Think, Feel, Drive...
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a crxdelsol Če sep 22, 2011 5:09 am

saj ko je avto v leru je sklopka odmaknjena in se menjalnik ne suče v nobenem primeru ane ? V glavnem meni se je na hondi isto dogajalo in je bil potisni
 
Uporabniški avatar
zlica22
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1676
Pridružen: To nov 30, 2010 10:02 pm
Kraj: Šk. L.

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a zlica22 Če sep 22, 2011 7:39 am

Tudi ko je avto v leru se menjalnik suče, le da pogonska in predležna gred med sabo nista "sklenjeni" z zobniki, zato se ne prenaša vrtilni moment na kolesa. Potisni ležaj, spet odvisno kakšne izvedbe je-vrtljivo uležajen potisni ležaj ali osrednje voden potisni ležaj, lahko se vrti ali pač spet ne...
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a Fan Če sep 22, 2011 8:38 am

X2
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
lisko
Moderator / upravnik foruma
 
Prispevkov: 8469
Pridružen: So mar 15, 2003 4:13 am

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a lisko So sep 24, 2011 11:43 am

Kolega naj proba še nekaj....Na ravnini naj da v prvo in pelje z malo večjimi obrati kot je prosti tek....potem naj spusti gas in tik predenj bodo obrati dosegli prosti tek ( v trenutko ko se obrati izeenačijo s hitrostjo), če takrat zaruži....
Če v prostem teku dodaš gas in rožlanje preneha....
Če ob malo bolj sunkovitem speljevanju avtek malo potrese zvok pa je podobem kakemu preskakovanju
Potem so slabe fedrce v sami sklopki in nima veze z nobenim ležajem.
Enako težavo sem imel jaz in je avtek brez težav nardil še 100 tisoč km. Edini problem je bil moteč zvok v prostem teku.
Slika
(Sine! Kaj naj nardim da pridem prek pločnika?......... Jeep-a si kup pa ne jamri :P ) :)
 
aa626
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: Če feb 10, 2011 7:06 pm

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a aa626 Sr feb 22, 2012 6:42 pm

Lep pozdrav vsem,

tudi sam imam problem s sklopko, dobil pa sem namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, zato vas prosim za pomoč, če je slučajno komu kaj poznano.

Simptomi so sledeči:
Ob speljevanju naprej ali nazaj se mi ob spuščanju sklopke pojavi zvok, ki spominja na drgnjenje zarostanih kovin, npr. podobno kot prvo zaviranje, če si prejšnji dan vozil po mokrem, ko ti diski zarjavijo.

Ta zvok se pijavi neodvisno od temperature, časa vožnje, naklona speljevanja, hitrosti spuščanja sklopke.

Pojavi se v povprečju bi rekel vsakič 10-ič, pri tem, da se enkrat pojavi 3-krat v 5 minutah vožnje, drugič se pa lahko vozim cel dan, pa se bo vsega skupaj zvok pojavil samo enkrat.

Pojavlja se v različnih jakostih, največja je pri speljevanju nazaj. Pojavi se takoj, že pri rehlem spustu sklopke - v momentu ko začne poprijemati in bi trajal dokler ne bo povsem spuščena. Če pa v trenutku, ko se zvok pojavi, sklopko še enkrat stisnem in jo začnem spuščati, pa zvoka ne bo več.

Med vožnjo se zvok ne pojavlja, sklepam, da je razlog tudi da, da med prestavljanjem prilagajam obrate prestavi, tako da je razlika čim manjša.

Sklopka tudi v času spuščanja zvoka normalno prijemlje, na njej se ne čuti nobenih vibracij. Obnaša se še povsem kot nova - prijemlje še zelo na začetku hoda, nikoli ne spodletava,...

Če je kdo že naletel na podoben primer, bi ga prosil, da deli z mano svoje izkušnje. Enako velja za vse, ki bi se jim ob tem pojavila kakšna ideja, kaj bi še lahko bilo. Kot sem omenil, sem dobil namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, a naj bi bila menjava zaradi posebne (zaradi 4wd) zgradbe menjalnika precej komplicirana in je predraga zgolj za preizkušanje domneve.

Hvala
 
robig
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 90
Pridružen: Sr mar 24, 2010 12:38 pm
Kraj: žegar

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a robig Sr feb 22, 2012 7:06 pm

aa626 je napisal/-a:Lep pozdrav vsem,

tudi sam imam problem s sklopko, dobil pa sem namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, zato vas prosim za pomoč, če je slučajno komu kaj poznano.

Simptomi so sledeči:
Ob speljevanju naprej ali nazaj se mi ob spuščanju sklopke pojavi zvok, ki spominja na drgnjenje zarostanih kovin, npr. podobno kot prvo zaviranje, če si prejšnji dan vozil po mokrem, ko ti diski zarjavijo.

Ta zvok se pijavi neodvisno od temperature, časa vožnje, naklona speljevanja, hitrosti spuščanja sklopke.

Pojavi se v povprečju bi rekel vsakič 10-ič, pri tem, da se enkrat pojavi 3-krat v 5 minutah vožnje, drugič se pa lahko vozim cel dan, pa se bo vsega skupaj zvok pojavil samo enkrat.

Pojavlja se v različnih jakostih, največja je pri speljevanju nazaj. Pojavi se takoj, že pri rehlem spustu sklopke - v momentu ko začne poprijemati in bi trajal dokler ne bo povsem spuščena. Če pa v trenutku, ko se zvok pojavi, sklopko še enkrat stisnem in jo začnem spuščati, pa zvoka ne bo več.

Med vožnjo se zvok ne pojavlja, sklepam, da je razlog tudi da, da med prestavljanjem prilagajam obrate prestavi, tako da je razlika čim manjša.

Sklopka tudi v času spuščanja zvoka normalno prijemlje, na njej se ne čuti nobenih vibracij. Obnaša se še povsem kot nova - prijemlje še zelo na začetku hoda, nikoli ne spodletava,...

Če je kdo že naletel na podoben primer, bi ga prosil, da deli z mano svoje izkušnje. Enako velja za vse, ki bi se jim ob tem pojavila kakšna ideja, kaj bi še lahko bilo. Kot sem omenil, sem dobil namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, a naj bi bila menjava zaradi posebne (zaradi 4wd) zgradbe menjalnika precej komplicirana in je predraga zgolj za preizkušanje domneve.

Hvala


Avto pa je....
Rekel si da se večkrat pojavlja pri speljevanju nazaj. A vedno se pojavi pri speljevanju ali kdaj tudi na mestu. Lahko bi bil tudi kakšen ležaj v menjalniku in malo zaropoče.
francozi uporablajo eiflov stolp za to, da gledajo v NEMČIJO kak se avti delajo :)
 
aa626
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 17
Pridružen: Če feb 10, 2011 7:06 pm

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a aa626 Sr feb 22, 2012 7:09 pm

Vedno pri sepljevanju, nikoli na mestu. Avto je pa Passat 4motion generacija B6.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a Fan Sr feb 22, 2012 8:32 pm

Pozdravljeni

Preverite gumijaste blažilce - zračnost na kardanu

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
robig
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 90
Pridružen: Sr mar 24, 2010 12:38 pm
Kraj: žegar

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a robig Če feb 23, 2012 9:19 pm

Ti avti še majo na kardanu nekakšen ležaj, mislim da je neke vrste guma če se ne motim. Lahko da je tisti bogi pa pri speljevanju kardan nekje podrgne.
http://cdn3.worldcarfans.co/2004/8/medi ... Mini3L.jpg
to na sredini med menjalnikom in zadnjim diff.
francozi uporablajo eiflov stolp za to, da gledajo v NEMČIJO kak se avti delajo :)
 
vw1.6
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: Ne sep 10, 2023 6:24 am

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a vw1.6 Po sep 11, 2023 8:49 pm

aa626 je napisal/-a:Lep pozdrav vsem,

tudi sam imam problem s sklopko, dobil pa sem namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, zato vas prosim za pomoč, če je slučajno komu kaj poznano.

Simptomi so sledeči:
Ob speljevanju naprej ali nazaj se mi ob spuščanju sklopke pojavi zvok, ki spominja na drgnjenje zarostanih kovin, npr. podobno kot prvo zaviranje, če si prejšnji dan vozil po mokrem, ko ti diski zarjavijo.

Ta zvok se pijavi neodvisno od temperature, časa vožnje, naklona speljevanja, hitrosti spuščanja sklopke.

Pojavi se v povprečju bi rekel vsakič 10-ič, pri tem, da se enkrat pojavi 3-krat v 5 minutah vožnje, drugič se pa lahko vozim cel dan, pa se bo vsega skupaj zvok pojavil samo enkrat.

Pojavlja se v različnih jakostih, največja je pri speljevanju nazaj. Pojavi se takoj, že pri rehlem spustu sklopke - v momentu ko začne poprijemati in bi trajal dokler ne bo povsem spuščena. Če pa v trenutku, ko se zvok pojavi, sklopko še enkrat stisnem in jo začnem spuščati, pa zvoka ne bo več.

Med vožnjo se zvok ne pojavlja, sklepam, da je razlog tudi da, da med prestavljanjem prilagajam obrate prestavi, tako da je razlika čim manjša.

Sklopka tudi v času spuščanja zvoka normalno prijemlje, na njej se ne čuti nobenih vibracij. Obnaša se še povsem kot nova - prijemlje še zelo na začetku hoda, nikoli ne spodletava,...

Če je kdo že naletel na podoben primer, bi ga prosil, da deli z mano svoje izkušnje. Enako velja za vse, ki bi se jim ob tem pojavila kakšna ideja, kaj bi še lahko bilo. Kot sem omenil, sem dobil namig, da naj bi šlo za potisni ležaj, a naj bi bila menjava zaradi posebne (zaradi 4wd) zgradbe menjalnika precej komplicirana in je predraga zgolj za preizkušanje domneve.

Hvala



Pozdravljeni,

da malo osvežim temo... Imam identično težavo na Golf 7 1.6 tdi, l. 2014, 5 prestav. Avto se pelje odlično, brez kakršnikoli zvokov, tresenja, slabega prestavljanja itd, občasno se pa ob speljevanju pojavi zgoraj opis zvok. V kolikor stisnem sklopko pred speljevanjem 2X, do zvoka nikoli ne pride. V spodnjem videu je na 0:55min identičen zvok, kot omenjeno zgoraj.
Prosim za informacijo ali je kdo imel podobne težave in kakšna je bila rešitev - potisni ležaj, sklopka, vztrajnik, menjalnik,..??

https://www.youtube.com/watch?v=EqJoFhOFlq0&t=65s

Hvala in lp!
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: potisni lezaj ali menjalnik??

Napisal/-a motom To sep 12, 2023 8:14 am

Zvoka sicer ne prepoznam, možno pa je, da se problem ki sem ga imel tako stopnjuje.
Meni so pri 1.6 tdi 2015 menjali sklopko pri novem oz 400km. Opazil sem, da pri vožnji v 1.prestavi brez gasa rahlo ropota, podobno kot dizel motor. Ko sem obremenil sklopko, da je rahlo začela drset, je ropot izginil. Prepričan sem, da 99% voznikov tega ne bi opazilo. Problem je bil v lameli sklopke, v slabem kovičenju dela z ripnami in dela z drsnimi lamelami. Pri tako nizkih obratih motor poganja v kratkih sunkih in ropot je povzročila zračnost na kovicah. Nova lamela je bila update, vzmeti so bile postavljene nekoliko poševno.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 126 gostov