Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Komarček Če maj 30, 2013 9:43 pm

Zdravo!

Imam moteč problem, sem zamenjal pred parimi meseci nove original ATE prednje diske. No teden ali dva je bilo vse OK, potlej pa ko narahlo zabremzaš vedno malo potrese. Zdaj me pa zanima kaj narediti? Naj še enkrat peljem vse skupaj k mehaniku, da vzame dol in očisti ležišče diska, ki sumim, da ga ni dobro oz. ga sploh ni (nekaj sem bral tule, če mehanik ne očisti nekakšnega ležišča diska je vse skupaj kmalu hitro enako kot pred menjavo diska).

Torej ima kdo kako idejo? Pa hvala za odgovore!

Lp
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Fan Pe maj 31, 2013 10:56 am

Pozdravljeni

Ate obstaja v dveh različicah:
- zaščiteni zavorni diski / pobarvani sivo
- surovi zavorni diski / vidi se svetla kovina ( litina )
Prvih se pri montaži ne smejo brisati/čistiti z nobenim čistilom/topilom!!!!!!! Priloženo je tudi opozorilo, da v koliko se jih čisti ali briše s kakšnim topilom, so takoj zanič!!!!!!!
Druge se mora pred montažo obrisati/oprati, ker so zaščiteni z mastjo
Na Ate zavorne diske se vgrajuje tudi Ate zavorne ploščice - priporočeno
Sedaj kakšno firmo ste vi vgradili...............................
"Nabo" kjer zavorni disk leži, je potrebno ščistiti do živega in na tenko namazati z Alu ali Cu mastjo - brez granulata
V vsakem primeru pa preverite, kakšna je bila montaža in kaj pravijo ostali zavorni elementi

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Komarček Pe maj 31, 2013 11:04 am

Vse je ATE, tudi ploščice. Kako je pa montirano nevem, pravilno očitno ni, ker ni tako kot bi moralo biti. A bom moral dat stružit diske? Ker, če ja jih vržem temu mehaniku nekam pa naj se sam zafrkava. Površnost nima meja. :)
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Fan Pe maj 31, 2013 1:53 pm

Komarček je napisal/-a:Zdravo!

sem zamenjal pred parimi meseci nove original ATE prednje diske


Pozdravljeni

Ne dovolite, da vam nove zavorne diske brusijo/stružijo

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a joztom So jun 01, 2013 9:13 am

Kot ti je povedal Fan, pod diski na nabah mora biti zares popolnoma čisto in samo posprayano z bakrom. Vodila morajo biti obrušena in namazana z bakreno mastjo. Ploščice se morajo upasati preverjeno gladko gibati v vodilih. Ročna mora biti preverjena in mora zajla zlahka popuščati. To je skoraj urarsko natančno delo in večkrat vidimo, da se sestavlja s peskom pod diski itd.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a yashica So jun 01, 2013 9:52 am

Se opravičujem avtorju ampak, da ne odpiram nove teme bi samo vprašal, če ima kdo smiselno razlago zakaj cvilijo zadnje zavore pri zaviranju ob vzratni vožnji. Je prav moteče in ne morem pogruntati vzroka.
Vodila so namazana, ploščice lepe in enakomerno obrabljene, enako diski. Prva vgradnja je TRW in, ko na servisu niso hoteli upoštevati reklamacije, češ to je normalno, sem na svojo pest zamenjal ploščice, ki so ATE-jeve in ravno tako lepljene kot original. Stanje se ni spremenilo ne na slabše in ne na boljše. Je problem v samem materialu diska, ploščic. Vem, da je imel vw za golfa 6 v letu 08-09 v Nemčiji nekaj reklamacij glede zadnjih zavor oziroma čeljusti... je možno to :idea:
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7524
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a pskoda So jun 01, 2013 11:26 am

Ploščice kolikor vem imajo notri železne opilke in ko ti malenkost pritisneš na zavoro se ploščice pritisnejo k disku in cvilijo, če bi pritisnil bolj močno na bremzo se po moje ne bi to dogajalo. Moje mnenje ;)
Lp
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a yashica So jun 01, 2013 11:39 am

Cvili v vsakem primeru, nežno ali močno zaviranje nima veze. No, edino, ko so mokre je mir. Ob zaviranju v vožnji naprej ni o cviljenju ne duha ne sluha. Naj vozim sabo 3 litrsko pršilko in vsakič preden grem v rikverc pošpricam čeljusti, da ne vznemirjam cele soseske :DDD
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a nevermind So jun 01, 2013 11:40 am

Ti bom povedal kakšno izkušnjo sem imel jaz. Vglavnem sem menjal prednje diske, ker so tresli in vzel najprej od ATE najprej vse ok in mi je čez nekaj časa spet začelo trest. No ko sem jaz to vse preveril in zmeril... skratka fora je bila v sredinski luknji in njenem premeru. Sedaj ne vem dimenzij na pamet, ampak ti bom dal primer... pri ATE je bilo npr. 50,1 mm pri Brembo katere imam sedaj pa 50 mm. Prva vgradnja so tudi bile 50 mm. Zato je treslo, ker je bil premer luknje večji.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a yashica So jun 01, 2013 11:44 am

Prosim @Fan, da se spraviš izpod avta in napišeš svojo razlago, ker drugače bom moral priti do tebe :mrgreen:
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a joztom So jun 01, 2013 12:15 pm

Ta desetinka nima veze s konjskimi dirkami. Ploščice cvilijo, ker nimajo vse zadaj nalepljen teflon ali niso vsaj posprayane s sprayem priti cviljenju ali vsaj namazane z bakreno mastjo. Novejši tipi ploščic se celo nalepijo na eno stran. Čistoča pri sestavi in znanje delajo čudeže.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a TrijoAdijo So jun 01, 2013 12:40 pm

joztom je napisal/-a:Kot ti je povedal Fan, pod diski na nabah mora biti zares popolnoma čisto in samo posprayano z bakrom. Vodila morajo biti obrušena in namazana z bakreno mastjo. Ploščice se morajo upasati preverjeno gladko gibati v vodilih. Ročna mora biti preverjena in mora zajla zlahka popuščati. To je skoraj urarsko natančno delo in večkrat vidimo, da se sestavlja s peskom pod diski itd.

x2
In ploščice se morajo gladko gibati na vodilih ko vodila še niso namazana.

joztom je napisal/-a:Ta desetinka nima veze s konjskimi dirkami. Ploščice cvilijo, ker nimajo vse zadaj nalepljen teflon ali niso vsaj posprayane s sprayem priti cviljenju ali vsaj namazane z bakreno mastjo. Novejši tipi ploščic se celo nalepijo na eno stran. Čistoča pri sestavi in znanje delajo čudeže.


x2
Pa cajt si je treba vzet. ne pa tako,kot eni majstri,ki diske in ploščice zamenjajo v manj kot pol ure,a ploščice na vodilih blokirajo da kr res ni.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
nevermind
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2836
Pridružen: To jun 16, 2009 2:49 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a nevermind So jun 01, 2013 3:31 pm

Jaz sem odgovarjal uporabniku Komarček.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Fan So jun 01, 2013 6:42 pm

Pozdravljeni

@yashica:
Zavorne disk ploščice niso lepljene, temveč prešane pri visoki temperaturi in moči cca 250 ton.
Vašim ploščicam ne ustreza smer vrtenja, sliši se bedno, pa vendar je potrebno dvigniti vozilo, sneti kolo in pogledati kam se nasloni ploščica, ko se zamenja smer vrtenja. V koliko tega ne boste odpravili, se oglasite in se bo to hitro odpravilo ( cca 30 minut )

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a yashica So jun 01, 2013 7:49 pm

Fan je napisal/-a:Pozdravljeni

@yashica:
Zavorne disk ploščice niso lepljene, temveč prešane pri visoki temperaturi in moči cca 250 ton.
Vašim ploščicam ne ustreza smer vrtenja, sliši se bedno, pa vendar je potrebno dvigniti vozilo, sneti kolo in pogledati kam se nasloni ploščica, ko se zamenja smer vrtenja. V koliko tega ne boste odpravili, se oglasite in se bo to hitro odpravilo ( cca 30 minut )

Lep pozdrav


OK... hvala za odgovor, bom snel kolo in preveril še to, če ne ugotovim nič novega se slišiva preko zs ;)

Glede lepljenja sem imel v mislih to, da so ploščice na zunanji strani lepljene na čeljust, tako kot so bile trw-jeve ob prvi vgradnji (na ploščici je lepilo preko katerega se ploščica ob zaviranju in posledično segrevanju zalepi na čeljust). Menjal sem sam in si za to vzel čas, ker ne maram, da je nekaj na hitro skup zmetano. Ob menjavi je bilo vse očiščeno in uporabljena je bila bakrena mast.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
Komarček
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr dec 14, 2011 2:48 pm
Kraj: Slovenija

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Komarček So jun 01, 2013 8:28 pm

Fan je napisal/-a:
Komarček je napisal/-a:Zdravo!

sem zamenjal pred parimi meseci nove original ATE prednje diske


Pozdravljeni

Ne dovolite, da vam nove zavorne diske brusijo/stružijo

Lep pozdrav


A nej potlej mehaniku rečem naj mi naroči nove na njegove stroške al kako? :) Druge rešitve ne vidim... :)
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a Fan So jun 01, 2013 8:58 pm

Komarček je napisal/-a:
Fan je napisal/-a:
Komarček je napisal/-a:Zdravo!

sem zamenjal pred parimi meseci nove original ATE prednje diske


Pozdravljeni

Ne dovolite, da vam nove zavorne diske brusijo/stružijo

Lep pozdrav


A nej potlej mehaniku rečem naj mi naroči nove na njegove stroške al kako? :) Druge rešitve ne vidim... :)


Pozdravljeni

Ni rečeno, da je za tresenje krivo poškodba zavornih diskov. Najprej je potrebno sneti kolo in pogledati kaj pravi vse ostalo:
- vodila zavornega cilindra
- zavorni batek
- kako se premikajo ploščice v vodilih
- zračnost podvozja
- in seveda kakšna montaža je bila
Šele po temeljitem pregledu, se lahko postavlja diagnozo in zahteva nove zavorne diske - seveda, če je za vzrok kriva nestrokovna montaža

Lep pozdrav
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
ESX
Uporabnik
 
Prispevkov: 834
Pridružen: To mar 08, 2011 11:40 am

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a ESX To jun 04, 2013 10:49 am

a je smiselno pred prvo montažo novih zavornih ploščic pobrusit robove na ploščicah
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a abbe To jun 04, 2013 12:18 pm

ESX je napisal/-a:a je smiselno pred prvo montažo novih zavornih ploščic pobrusit robove na ploščicah

bol smiselno je očititi robove na disku.
Ni vse res kar napišem
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: Tresenje zavor - manjši problem

Napisal/-a hippo To jun 04, 2013 12:37 pm

Komarček je napisal/-a:A nej potlej mehaniku rečem naj mi naroči nove na njegove stroške al kako? :) Druge rešitve ne vidim... :)

Veš da jih ne bo, ker se bo zgovarjal na slab material.
Pri tresenju ATE diskov je največkrat problem v slabo očiščenem ležišču in je na začetku ok, potem pa hitro začnejo trest.
Mehanik jih bo na žalost postružil, samo bo potem spet začelo trest, če ne bo vse naredil tako kot mora in bo samo nekaj na hitro hotel rešit.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 154 gostov