Spojlerji, pragovi, maske, neon, barvanje, nalepke, platišča, temnenje stekel, ...
 
bmedle
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Po feb 12, 2007 9:49 am

Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a bmedle So avg 31, 2013 9:33 am

Na forumu sem precej prebral o dnevnih lučeh, zelo malo pa je napisanega o dejanski izkušnji nekoga, ki je dnevne luči vgradil naknadno. Zato sem se odločil da delim izkušnjo z vami, mogoče pride komu prav.

Torej informacija iz prve roke...
Dnevne luči sem vgradil namesto meglenk v Audi B6 (2003).
Zakaj?
- Ker sem sit stalnega menjavanja parkirnih luči.
- Ker sem elektro inženir in so mi taki mini projekti neke vrste hobi.
- Ker sem meglenke v 5ih letih, kar imam avto prižgal 3x.
- Ker lahko.

Skupen strošek s homologacijo je bil 76 EUR (45 EUR luči in 31 EUR homologacija).

Kupil sem dnevne luči na Conrad.si (Dino 18 led okrogle). Trenutna cena je 55 EUR, z malo iznajdljivosti na netu najdeš še kodo za popust v vrednosti 10 EUR. Luči so univerzalne, obstajajo pa točno enake luči, prirejene za različne tipe avtomobilov (hint: EURALIGHT). Tipske luči so precej dražje od univerzalnih, so pa popolnoma enake z istimi E oznkami. Če jih naročaš iz nemčije (ebay) zraven ne dobiš papirjev. Papirji so na voljo za "dolpoteg" na Conradovi strani.

Luči sem vgradil sam. Nekaj iznajdljivosti in 3 žice. 2 žici sem vezal na kontakt, tretjo na parkirno luč. LED dnevne luči se tako ob prižigu običajnih luči ugasnejo. LED luči se MORAJO ugasniti (ali zatemniti) ob prižigu običajnih luči, zadnje luči pa pri dnevni vožnji ne rabijo goreti. Tukaj velja še omeniti, da je pri modelih luči, ki se ob prižigu običajnih (zasenčenih) luči zatemnijo, zahteva za montažo nekoliko drugačna (višina od tal minimalno 35 cm namesto 25cm pri lučeh brez zatemnitvene funkcionalnosti). Prav tako morajo take luči imeti dovoljenje za parkirne luči (R87 in R7).

Homologacija (kaj nujno rabiš):
- Osebni dokument, prometno dovoljenje, homologacijski list
- Papir/certifikat od luči
- Potrdilo o vgradnji dodatnih delov na vozilo (obrazec dobiš na AMZS strani), izpolniš in daš poštemplat lokalnemu serviserju

Homologacijo sem delal na AMZS. Prijazni gospod je preveril da se LED luči uganejo ob prižigu običajnih luči in poslikal avto in E oznake na lučeh. Dva dni kasneje sem domov dobil priporočeno pošiljko s homologacijskim listom in vpisanimi dnevnimi lučmi.
Zadnjič spremenil bmedle, dne So avg 31, 2013 4:26 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
blazkom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 676
Pridružen: Sr jun 08, 2011 8:52 am

Re: Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a blazkom So avg 31, 2013 10:10 am

Ali je bilo dovolj samo oznaka e na luceh ali si rabil tudi kak papir?
Sam bom verjetno naredil enako.
Luci se morajo obvezno ugasniti ko priklopis navadne?
Ali je obvezno da se dajo tudi te dnevne luci ugasniti?
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 963
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a matejxx So avg 31, 2013 11:33 am

Zakaj je potrebno, da se LED luči ugasnejo , ko se prižgejo običajne luči? Če pa imajo nekateri avtomobili, da jim svetijo oboje hkrati (npr. Opel Astra), oziroma se običajne luči prižgejo ko je bolj temno, toda LED luči prav tako ostanejo prižgane.
 
Uporabniški avatar
Gregamax
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 525
Pridružen: Po jun 05, 2006 9:12 pm
Kraj: Metlika

Re: Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a Gregamax So avg 31, 2013 12:48 pm

LED dnevne luči ali bilo katere dnevne luči se ne rabijo vgasnit, ko prižgeš luči. Če se ne ugasnejo, se morajo pa obvezno zatemnit, oz. svetit z manjšo močjo. Tisti avtomobili, kateri imajo serijsko dnevne luči, ponavadi nimajo parkirnih luči, zato jim tudi ob vklopu zasenčenih luči svetijo dnevne, vendar spet se te dnevne zatemnijo. Recimo audi in še nekateri drugi proizvajalci imajo še tak sistem, da se ob vklopu smernika zatemni tista dnevna luč, kateri smernik utripa. Recimo, če utripa levi smernik, se zatemni leva dnevna luč in obratno.
 
bmedle
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Po feb 12, 2007 9:49 am

Re: Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a bmedle So avg 31, 2013 6:03 pm

Rabiš papir/certifikat od luči. E oznake niso dovolj, razen če gre za originalen del. Seveda je po forumu videti na nekateri naredijo brez papirjev. Odvisno kje homologiraš in na koga naletiš. Uradno rabiš papir.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Vgradnja dnevnih luči namesto meglenk - izkušnja

Napisal/-a EX-B Po sep 02, 2013 2:21 pm

Glede ugasnitve oz. zatemnitve dnevnih luci je takole:

Zakon oz. EU direktiva pravi da dnevne luci (nima veze, LED, navadne) ne smejo goreti ob prizganih glavnih luceh. Zdaj nekateri se tega drzijo in se dnevne luci dejansko ugasnejo kot prizges pozicijske in potem naprej glavne luci. Nekateri pa pridejo mimo tega tako, da pozicijskih luci dejansko nimajo posebej in dnevno LED zatemnijo in tako postane pozicijska (zato tudi dodatna zahteva da morajo biti v tem primeru minimalno 35cm nad tlemi, namesto 25cm, kot je to v primeru da ne opravljajo istocasno tudi funkcije pozicijskih luci). Torej fora je samo v tem, ali avto uporablja dnevne luci istocasno tudi kot pozicijske, od tega je odvisno ali se ugasnejo ali zatemnijo, ampak nekaj od tega se v vsakem primeru zgodi, ce je zadeva po predpisih.
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
Vrni se na Styling

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 18 gostov