Pri izgorevanju plina so emisije škodljivih snovi (CO, HC, NOX in HC+NOX) v primerjavi s klasičnimi motorji na bencinski pogon tudi do 50% nižje, s tem pa so tudi pod mejami najstrožjih predpisov EU o izpušnih plinih.
Prednosti uporabe plina v primerjavi z bencinom:
1. visoko oktansko število
2. hitro uplinjanje in homogena zmes
3. tišje delovanje motorja
4. občutno zmanjšanje škodljivih emisij
5. kratek rok amortizacije – povrnitve investicije
6. doseganje večjih razdalj z enim polnjenjem zaradi dveh oblik goriva
Številne prednosti avtoplina kot alternativnega pogonskega goriva za osebna in tovorna vozila se na celotnem področju Evrope obrestujejo že več milijonski populaciji voznikov, najbolj na ozemlju Nizozemske, Nemčije, Italije. Sistemi za predelavo na avtoplin se uporabljajo od sredine prejšnjega stoletja, tehnologija pa je medtem naredila ogromen napredek, tako da se danes lahko na avtoplin predelajo skoraj vsi motorji.
Med sestavne dele kompleta za predelavo spadajo:
1. Računalniška enota, ki upravlja z delovanjem celotnega sistema.
2. Injektorji, ki skrbijo za vbrizg avtoplina v motor.
3. Uparjalnik, ki upari tekočo fazo plina v plinasto fazo.
4. Rezervoar v katerem je shranjen utekočinjen avtoplin.
5. Stikalo s katerim preklapljamo med vožnjo na avtoplin in bencin.
Varnost
Z vidika varnosti lahko rečemo, da je plin kot pogonsko gorivo varnejše od bencina predvsem zaradi sledečih razlogov:
Rezervoar za plin je bistveno močnejši v primerjavi z bencinskim rezervoarjem, ker je izdelan iz jekla in dodatno ojačan, bencinski rezervoar pa je plastičen. Zaradi varnosti sistem potrebuje tri dejavnike, da odpre vse ventile za delovanje motorja na plin (avto mora biti pod kontaktom, motor mora imeti obrate, pritisk v sistemu pa ne sme pasti). Takoj, ko eden od pogojev ni izpolnjen se zaprejo vsi varnostni ventili.
V vozilo se lahko vgradi rezervoar v prtljažni prostor, katerega velikost je prilagojena vozilu in željam voznika po kapaciteti rezervoarja (50-160 litrov). Večina voznikov pa se odloči za vgradnjo rezervoarja namesto rezervnega kolesa (40-80 litrov). V tem primeru so običajno rezervoarji malenkost manjši, kapaciteta prtljažnega prostora pa ostane enaka kot pred predelavo.
V prednji del vozila pod motorni pokrov se vgradijo:
1. Uparjalnik, ki skrbi za uplinjanje tekoče faze plina v plinasto fazo
2. Filtra za tekočo in plinasto fazo
3. Injektorji za vbrizg plina v motor
4. Računalnik za upravljanje delovanja plinske naprave
V notranjosti vozila se vgradi še stikalo, s katerim lahko preklapljamo med posamezno vrsto goriva, hkrati pa nam kaže nivo plina v rezervoarju.
Polnjenje plina se opravi na posebnem polnilnem ventilu, ki se običajno vgradi na mestu poleg točenja bencina. Pri nekaterih vozilih ga je možno tudi skriti pod registrsko tablico s posebnim nosilcem.
Besedilo in foto: Gregor Zdovc
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Avtoplin"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
@dušicadanica- vaše vprašanje smo poslali našemu strokovnjaku. Odgovor boste lahko v naslednjem tednu našli na http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=54&t=97170&p=1606048#p1606048.
Mar kdo ve, ce se pri malih avtih sredi zivljenjske dobe izplaca predelava? Menim, da bi vsi, ki kaj damo na ekologijo, morali uporabiti prednost plina pred nafto! Mar ni nafta uporabna za 1000 reci, plin pa za sedaj le za kurjenje? Dusica danica
super prispevek!