Novice

Češka se pridružuje Italiji v nasprotovanju evropskim emisijskim kaznim

Italija je kot prva izrazila nestrinjanje z napovedanimi evropskimi kaznimi za preseganje emisij ogljikovega dioksida. Zdaj se jim v boju pridružuje še Češka, saj je svoje nestrinjanje z evropsko politiko javno izrazil Martin Kupka, češki minister za promet.

Kupka je zbranim evropskim voditeljem v Budimpešti povedal, da bodo imeli avtomobilski proizvajalci velike težave pri doseganju novih emisijskih ciljev, saj povpraševanje za baterijsko-električnimi modeli ne raste v skladu z napovedmi. Zaradi tega so se 1. novembra dogovorili z Italijo, da bodo skupaj nastopali proti Evropski uniji.

Zaradi kazni bo zmanjkalo denarja za razvoj

skoda-superb-combi-lk-2-0-tdi-40-1600x1068
Italija hitro pridobiva zaveznike. V boju proti Evropski uniji so se jim pridružili Čehi.

Že dolgo časa je ena pomembnejših tem na evropskem političnem parketu v povezavi z avtomobilsko industrijo prihod napovedanih strožjih emisijskih zahtev, ki bodo vstopile v veljavo leta 2025 in bodo znižale dovoljeni flotni izpust emisij ogljikovega dioksida s 116 na 94 g/km. Kdor bo presegel to mejo, bo moral plačati 95 evrov kazni za vsak presežen gram ogljikovega dioksida, pomnoženo s številom prodanih avtomobilov. Velika večina avtomobilskih proizvajalcev bo težko lovila zastavljeno mejo, čakajo jih torej milijardne kazni, večje avtomobilske skupine pa bi morale Evropski uniji plačati tudi več kot 10 milijard evrov.

Tega ne morejo storiti, ker zanimanje za baterijsko-električne avtomobile upada po vsej Evropi,” je v nedeljo za CNN povedal Kupka. Med drugim je poudaril, da bo proizvajalcem avtomobilov zmanjkalo denarja za financiranje raziskav in razvoja, če bodo prisiljeni plačevati kazni.

Čehi tudi proti zelenemu prehodu

Čehi in Italijani pa niso osamljeni pri nasprotovanju birokratskemu evropskemu zelenemu prehodu. Zaostritev emisijskih ciljev je le prvi korak, vse do leta 2035 naj bi se pogoji zaostrovali, po letu 2035 pa naj bi bila prodaja novih vozil z motorjem na notranje zgorevanje prepovedana. Temu nasprotuje vse več držav, čeprav sta Italija in Češka v tem trenutku najbolj glasni.

Razumljivo, v Češki republiki avtomobilska industrija prispeva okoli 9 odstotkov BDP, na letni ravni izdelajo 1,4 milijona avtov in so ena najmočnejših avtomobilskih proizvodnih sil v Evropi. Poleg skupine Volkswagen imajo svoje proizvodne kapacitete v državi še Hyundai, Kia in Toyota.

Avtomobilizem.com (Vir: Europe Autonews. Foto: Avtomobilizem.com.)

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Češka se pridružuje Italiji v nasprotovanju evropskim emisijskim kaznim"


whitee
28 dni 8 ur nazaj

Kdaj se bojo pa naši prdeci v Ljubljani zmigali? Aja ne, raje poslušat pa v rit lezit Evropi.

RedBaron
28 dni 4 ur nazaj

Naši, ne samo da bodo upoštevali direktive iz Bruslja, ampak bodo še dodatno zategnili…

 
Hyundaijev koncept Initium najavlja serijski model s pogonom na vodik
Predsednik Volkswagna jasen: Desetletja strukturnih problemov zahtevajo ukrepe