Omenjena majhna sto gramska mobilna igračka ter dvodnevno intenzivno privajanje nanj je spodbudilo k poglobljenemu razmišljanju o tehnološkem napredku zadnjih let, ki nam menda izjemno pomaga pri vsakdanjih zadevah. Pa najsi gre za mobilno čvekanje, štiriminutno pripravo »Pogrej in pojej«, biti prav vsako sekundo informiran in obveščen ter nenazadnje tudi za vsakodnevno hitro in udobno transportiranje. Udobnost in preprostost osebnega transporta pa je še kako omogočil preblisk Benzovega Karla ter kasnejši postopni razvoj osebnega avtomobila. Tako se bo lahko 4. decembra Podlipnikov Lojze, namesto peš, podal s svojim jeklenim konjičkom proti najbližjemu volišču, da obkroži tistega, ki nas bo rešil iz globokega dreka. Sicer bo najverjetneje z velikim začudenjem iskal, kje bi obkrožil … Tita.
Ker si je Lojze pred dvema letoma omislil novega Clia z elektronskim stabilnostnim sistemom ESP, za katerega sploh ne ve, bo kljub morebitnemu novozapadlemu snegu, na cestišču obdržal pravo smer. Kar pa je težko trditi pri današnji slovenski politiki. Čeprav mu je pri nakupu novega avtomobila trgovec hitel razlagati, da bo lahko spremljal vse možne podatke o vožnji preko potovalnega računalnika, mu je uporaba le tega še danes prava španska vas. Še dobro, da ne ve, da se skriva v volanu tudi napihljiv balon. Če bi vedel, bi kljub temu, da ga lahko pri najhujšem obvaruje, ob nakupu raje naročil … napihljivo Ančko.
Tehnološki napredek naj bi nam izjemno pomagal, pa vendarle se razrašča dvom, mar je vsaka novotarija uporabnikom resnično prijazna? Sodobnost narekuje, da povprečno računalniško pismen potrošnik, govoreč vsaj enega izmed svetovnih jezikov, le zamahne z roko ob takšni minorni »šlampariji«, kot je odsotnosti slovenskih navodil pri nakupu mobilnika ali radijsko-navigacijskega sistema v avtomobilu. Pa saj menda živimo v tehnološko razvitem svetu, kjer je že 113,4 % (in še raste …) populacije uporabnikov interneta, kjer je moč dobiti vse informacije!
Ko pa se odloči spletno nevešč upokojenec, ki se še živo spominja prvega obiska Tita v Velenju, svoje prihranke investirati v nakup sodobnega avtomobila, z vsemi mogočimi in nemogočimi elektronskimi podpornimi sistemi ter vpraša prodajalca, kako se avtomobil sploh prižge in spelje z mesta, pa je njegovo vprašanje večinoma razumljeno, kot navadno kompliciranje. Kljub otožnemu sanjarjenju o imaginarnih televizijskih akcijskih rešiteljih pa ga vsaj malce tolaži, da ga decembra ne bodo pričakale … elektronske volitve.
Napisal: Chan, foto: jarpur
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Chanov kotiček: Kompliciranje"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
takšen telefon sem pa nekoč imel 🙂 idealen za nogomet 😉