Novice

Kako čisti so električni avtomobili?

Avtomobilski proizvajalci električnih modelov nas prepričujejo o njihovi čistosti in okoljevarstvenosti. Pa je temu res tako?

»Trajnost. Brez emisij. Okoljska ozaveščenost.« – vse to so argumenti proizvajalcev električnih avtomobilov. Sicer njihovi marketinški oddelki menijo, da so omenjeni »zeleni« pojmi še vedno dokaj slab prodajni argument pri prepričevanju potencialnih kupcev, saj si morda niti ne želijo poglobljene diskusije o tem, kako »čisti« so električni avtomobili v resnici.

A dejstvo je, da električni avtomobili ne oddajajo izpušnih in škodljivih plinov. Dejstvo je tudi, da je promet največji onesnaževalec v mestih (ob glavnih cestah). Tako je Inštitut za energetiko in okoljske raziskave (IFEU) iz Heidelberga ugotovil, da kar 72% dušikovega dioksida, ki ima negativen učinek na dihala in povzroča tudi astmo, ustvarjajo motorji z notranjem izgorevanjem, večino od tega dizelski agregati. Z uvedbo emisijskih standardov Euro 6 pa naj bi se okoljska obremenitev z dušikovim dioksidom zmanjšala za cca. eno tretjino, pri čemer bi imeli veliko vlogo prav električni avtomobili.

Dejstvo je, da električni avtomobili med vožnjo ne proizvajajo ogljikovega dioksida. A kritiki znajo povedati, da elektrika sicer »pride« iz vtičnice, ampak jo je potrebno tudi proizvesti. Tako prikaže izračun v Nemčiji za leto 2012, da različni proizvajalci električne energije proizvedejo v povprečju 601 g CO2/kWh.

Za primerjavo lahko vzamemo Nissanov model Leaf, ki je z okoli 100.000 primerki najbolj zaželen električni avtomobil ter bencinsko gnanega Volkswagnovega »bestsellerja« Golfa. Po podatkih spletne strani Spritmonitor tako navajajo Nissanovi uporabniki povprečno porabo 17,6 kWh/100 km, kar po izračunu znese 106 g/km CO2, uporabniki VW Golfa (letnik 2013) pa povprečno porabo 7,15 l/100km, kar znese 169 g/km CO2.

Pri tem je potrebno upoštevati še emisije, ki nastanejo v celotni proizvodni verigi goriva: črpanje nafte, transport s tankerji do rafinerij ter končni prevoz do črpalk (tovrsten »Well-to-Wheel« aspekt že upošteva ADAC pri svojih EcoTestih). Tako je v končni izračun bencinsko gnanega Golfa potrebno prišteti še dodatnih 20%, kar znese končnih 203 g/100km CO2. To pa je že dvakrat višja vrednost od električnega Leafa!

Avtomobilizem.com (vira: zeit.de; umweltbundesamt.de. Foto: cliff1066™)

Mnenja uporabnikov

5 komentarjev za "Kako čisti so električni avtomobili?"


esem
11 leta 3 meseci nazaj

Lepo bi bilo, če bi to kdo razčistil: “Tako prikaže izračun v Nemčiji za leto 2012, da različni proizvajalci električne energije proizvedejo v povprečju 601 g CO2/kWh.”
601g X 17.6 (kWh) = koliko torej? Manjka vejica/pika pri 601 in bi moralo bit 6,01?

J.McLane
11 leta 3 meseci nazaj

Vse kar je elektronike in dragih materialov v bateriji se reciklira, je bil enkrat prispevek na TV o podjetju, ki ima velik biznis z odpadno elektroniko, le zakaj? Seveda je pa res, da je za proizvodnjo potrebno nekaj več energije, ampak če boš izračunal koliko energije pokuri povprečen avto v življenski dobi to nanese nekih 30%. Bi bilo pa lepo če bi bilo to upoštevano, to se strinajm.

toMmy
11 leta 3 meseci nazaj

Tiorej bi tudi ti pri izračunih ignoriral samo proizvodnjo in poznejšo “reciklažo” določenih modelov? 🙂

J.McLane
11 leta 3 meseci nazaj

Kot da bi zgornji članek napisal jaz 🙂

 
Opel Meriva: Velike pridobitve prvakinje ergonomičnosti in prilagodljivosti
Pri Mercedesu oživljajo Maybacha