Zavorni sistem, integriran v električni pogonski sklop, naj bi prinašal številne prednosti in deloval preko celotne življenjske dobe avtomobila brez potrebe po dodatnem vzdrževanju.
Integrirana rešitev odpravlja potrebo po klasičnih zavorah
Rešitev, ki so jo predstavili pri nemškem avtomobilskem proizvajalcu, se razlikuje od trenutno uporabljanih zavornih sistemov pri električnih modelih, ki so v praksi večinoma enake zasnove kot pri vozilih s klasičnimi motorji. Nekateri proizvajalci so sicer svojim električnim modelom zadaj namenili bobnaste zavore, ki so stroškovno ugodnejše. Skupina Volkswagen se je za to odločila pri modelih njihovih znamk, zasnovanih na platformi MEB, saj so mnenja, da v kombinaciji z regenerativnim učinkom zaviranja električnega pogonskega sklopa in sprednjimi kolutnimi zavorami popolnoma zadostujejo tudi pri zmogljivejših modelih.
Manj onesnaženja z delci zavornih oblog
Pri Mercedesu so v okviru električnega pogonskega sklopa vgradili vodno hlajen fiksno pritrjen kolut, namesto klasičnih zavornih čeljusti pa so na motorno os namestili zavorno ploščico krožne oblike. Te se vrtijo skupaj z motorjem, zavorni učinek pa dosežejo z njihovim pritiskanjem na stacionarni kolut. Ker gre za zaprt sistem, prašni delci ob obrabi ne prehajajo v okolje, saj se zbirajo v posebni posodi, ki naj je ne bi bilo potrebno prazniti tekom celotne življenjske dobe.
Predstavljeni sistem naj po napovedih ne bi zahteval nobenega vzdrževanja, z vodnim hlajenjem pa naj bi se izognili tudi morebitemu pregrevanju tekom dolgotrajnih zaviranj, kar običajno vodi v zmanjšanje zavornega učinka. Poleg tega novi zavorni sistem ne povzroča dodatnega hrupa in nima delov, ki bi lahko bili izpostavljeni koroziji, omogočil pa naj bi tudi drugačne pristope za izboljšanje aerodinamičnih lastnosti in posledično večjo učinkovitost.
Avtomobilizem.com (Vir: Mercedes-Benz, Inside EVs. Foto: Mercedes-Benz.)
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Mercedesova zasnova zavor za električna vozila ne predvideva vzdrževanja"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
A,ja….zakaj ima zavorni disk zavorne obloge na obeh straneh, če se zavira tako, da se ga pritisne ob statičen disk?
Tako kot so rekli za jermen v olju, da bo doživljenjsko.
Hm… Škoda, ker niste podali več informacij. Če je hlajenje vodno, potem mora bit v zaprtm sistemu. Če je sistem hlajenja zaprt, potem mora nekje imet hladilnik in če prašni delci končajo v hladilni vodi, potem mora nekje bit filter, da se stiemm in hladilnik ne zamašita s svinjarijo…. Ali kako? Ali pa je stacionarni zavorni disk hlajen samo z ene strani…
Vsekakor zanimivo, škoda, da niste razložili kej več…
Saj mokre zavore niso nobena novost, imajo jih traktorji in ostali veliki stroji, zdržijo celo življenjsko obdobje. Samo so v olju in se občasno menjava.
Tukaj je govora o vodi? Kaj pa pozimi? Kot vidim tale rezervoarček vode, ni šans da tole preživi prvo zimo.
Boš moral skos malo bremzat, da se voda v zavornem sistemu ne ohladi in zamrzne… 😜
Saj pa je jezno da bo priklopljeno na sistem hlajenja/ogrevanja baterije. Ne bo posebej sistem in ne gre za samo vodo.