Novice

Optimistični kljub zahtevnim razmeram

Največja avtomobilistična skupina v Sloveniji je na poslovni konferenci za novinarje predstavila rezultate iztekajočega leta ter spregovorila o načrtih in prihajajočih novostih posameznih avtomobilskih znamk.

Po besedah Danila Ferjančiča, generalnega direktorja Porsche Slovenija, se izteka posebno, naporno, a kljub vsem težavam odlično poslovno leto 2022: »Pričakujemo 44.000 registriranih novih osebnih vozil, kar je drugi najmanjši trg v zgodovini Slovenije. Trg gospodarskih vozil pa bo znašal približno 9.500 registriranih novih vozil. Načrtujemo, da bo do konca leta 2022 registriranih 16.000 novih osebnih in lahkih gospodarskih vozil avtomobilskih znamk pod okriljem Porsche Slovenija. Pri osebnih vozilih to pomeni 33-odstotni tržni delež. Trg električnih vozil bo do konca leta zrasel na 2.200 vozil, lani jih je bilo 1.700. Podjetje Porsche Slovenija bo pri tem doseglo 30-odstotni tržni delež.«

V napovedih za prihajajoče leto je omenil, da se zasebna potrošnja umirja in se bo še naprej, vsaj v prvi polovici leta 2023, kar je glede na letošnjo visoko inflacijo in posledično nižjo kupno moč sicer logično. Vse višje obrestne mere prav tako ne spodbujajo potrošnje. Pozitivne pa naj bi bile po njegovih besedah napovedi, da se razpoložljivost surovin izboljšuje in se dobavne verige spet urejajo. Tudi temeljni slovenski gospodarski kazalci so obetavni. Podjetje Porsche Slovenija pa bo v novo leto stopilo s približno 9.000 naročili za znane stranke.

Marko Škriba, direktor znamk Volkswagen in Volkswagen gospodarska vozila, je v nagovoru sporočil, da je bilo letošnje leto polno izzivov. »Pri obeh znamkah, Volkswagen osebna in Volkswagen gospodarska vozila, smo v leto 2022 stopili z zgodovinsko najvišjim stanjem naročil za stranke. Upali smo, da se bodo težave z dobavo sestavnih delov v prvem delu leta umirile in produkcija vozil končno spet vrnila na stare, zanesljive tire. Namesto tega se je svet žal pogreznil v novo žalostno zgodbo, kar je posledično povzročilo celo vrsto novih težav, ki se vlečejo že celo leto.« Dodal je, da so ob zaključku leta kljub vsem težavam zelo zadovoljni z doseženim, saj ostajajo vodilna znamka v Sloveniji in so položaj na trgu celo izboljšali. To velja tako za skupni trg, kot za delni trg fizičnih oseb. Pri električnih vozilih se je zaradi izpada proizvodnje njihov delež nekoliko zmanjšal, a so še vedno na odličnem drugem mestu.


Novosti znamke Volkswagen v letu 2023: junija pričakujejo prenovljeni ID.3, julija prenovljeni Touareg, septembra ID.7 Fast Back, oktobra prenovljeni T-Cross, novembra novi Tiguan (v Sloveniji 2024), decembra pa novi ID.7 Shooting Brake (v Sloveniji 2024).

Novosti znamke Volkswagen Gospodarska vozila v letu 2023: konec pomladi je napovedan novi Amarok, konec leta pa ID. Buzz z dolgo medosno razdaljo.


Franci Bolta, direktor znamke Audi, je povedal, da so po lanskem zelo uspešnem letu ponovno naredili korak naprej in položaj na slovenskem trgu še okrepili. »Kljub vrsti izzivov, na katere nismo imeli vpliva, smo se zelo uspešno prilagodili situaciji. Z malo sreče bomo dosegli celo najboljši tržni delež znamke Audi v zgodovini. Letos bomo kupcem predali okrog 1.400 vozil, kar je na ravni lanskega leta kljub temu, da bo trg osebnih vozil za okrog 14 % manjši kot v letu 2021. To tudi pomeni, da smo že tretje leto zapored najmočnejša premijska znamka v Sloveniji. Še posebej nas veseli, da smo v zahtevnih okoliščinah prodajo fizičnim osebam povečali za 20 %. Na koncu bomo po dolgem času presegli 3 % tržni delež. Nazadnje je bilo to pred 20 leti.«

Bolta je med drugim pojasnil, da imajo v segmentu električnih vozil z modeli Q4 e-tron, e-tron in e-tron GT pomembno vlogo na trgu (6-odstotni tržni delež). Električna vozila v njihovem portfelju predstavljajo že skoraj desetino volumna, kar je nad povprečjem trga. Tako kot večina znamk pa so bili pri izdobavah v veliki meri odvisni od proizvodnje. Da ugled in priljubljenost znamke Audi pri nas raste, se odraža tudi pri visoko zmogljivih športnih izvedbah RS, saj sta modela RS6 in RS3 pravi uspešnici. Korak naprej so naredili tudi na področju digitalizacije, saj je kupcem od meseca novembra na voljo storitev AudiPay, ki omogoča podaljšanje licence za storitve Audi Connect ter nakup določene dodatne opreme (npr. različne asistenčne sisteme, nadgradnjo luči, navigacijo) na spletni strani oz. v aplikaciji MyAudi. V prodajnem pogledu za naslednje leto ostajajo optimisti, njihov cilj je zadržati pozicijo na trgu, torej vsaj 3-odstotni tržni delež. V segmentu električnih vozil pa naj bi več kot podvojili količino. Računajo na okoli 300 dobavljenih vozil, med katerimi naj bi glavnino predstavljal model Q4. Če bo trg res okreval in znašal okrog 56.000 vozil, bi slovenskim kupcem v naslednjem letu predali okrog 1.700 vozil.


Novosti znamke Audi v letu 2023 (okvirni datumi začetka proizvodnje modelov): marca Q8 e-tron, septembra posodobljeni Q8, oktobra Q6 e-tron ter konec novembra prenovljeni Q7.

Edvard Strajnar, direktor znamk Seat in Cupra, je poudaril: »Glede na letošnji potek dogodkov na globalni ravni smo v Sloveniji pri znamkah Seat in Cupra zelo zadovoljni z našim izkupičkom. Skupaj bomo sicer dobavili okoli 300 vozil manj, čeprav smo bili bolj uspešni v dveh ključnih segmentih: pri fizičnih strankah in pri prodaji podjetjem. Skupaj smo v 11 mesecih dobavili 30 odstotkov več vozil kot v enakem obdobju lani. Tudi znamka Cupra se lepo razvija! Rezultat na trgu smo podvojili in se približali 1 odstotku tržnega deleža. Z modeloma Formentor in Born pa smo veliko naredili tudi na prepoznavnosti znamke na slovenskem trgu. V naslednjem letu bo naš fokus na dveh tirih, ker imamo dve znamki, od katerih vsaka nagovarja svojo ciljno skupino. Pri znamki Seat želimo z bogato prodajno paleto ohraniti prodajni volumen. Pri znamki Cupra pa pripravljamo teren za napovedanih sedem novih modelov v letih 2024 in 2025. Prav zato bomo našo prodajno mrežo za znamko Cupra naslednje leto povečali še za enkrat. Trem specializiranim trgovcem Cupra se bodo pridružile še tri tako imenovane garaže Cupra.«


Znamka Seat naj bi pri modelih v letu 2023 poskrbela za manjše spremembe ponudbe (serijska in dodatna oprema, motorna paleta), nadgradnjo varnostnih sistemov glede na EU regulativo (nekaj že v 2023, večina 2024), sicer pa bodo v znamenju priprava na 40-obletnico Seat Ibize s predstavitvijo posebnega modela (delovno ime Anniversary pack)

Podobno bodo za nadgradnjo opreme, motorizacije in varnostnih sistemov poskrbeli pri znamki Cupra, kjer bo ob tem prišlo do širitve motorne palete ter novega nivoja opreme VZ pri Cupra Ateci (motorji od 110kW do 221kW), proti koncu leta pa naj bi se začela proizvodnja modela Tavascan, ki bo prišel na trg sredi leta 2024.


Petr Podlipny, direktor znamke Škoda, je zbrane nagovoril: »Veliko me sprašujejo, kakšno je leto? Rekel bi, da je kljub vsemu to tudi dobro leto. Morda se to zdi malo čudno, češ, kako dobro leto, saj trg pada, količine padajo, vsi naši KPI-ji pa so na zelo visoki ravni. Ko se pogovarjam s tovarno, jim rečem: ‘Ogromno smo naredili, gremo naprej, fokusirali se bomo na elektriko.’ V Sloveniji bomo letos dobavili približno 4.700 vozil, kar je 21 odstotkov manj kot lani. Če pa pogledamo število vozil, ki na dolgi rok ostanejo v Sloveniji, bo ta številka zelo primerljiva s tistim, kar smo prodali v letih 2018, 2019 in 2020. Tudi naši trgovci poslujejo zelo dobro in zelo stabilno. Krepko smo sicer morali zmanjšati proračune za marketing, vendar ne pomnim leta, da bi bilo toliko možnosti za vlaganje v prepoznavnost znamke. Vsaka kriza nam pokaže, da je najboljša investicija vlaganje v ugled znamke.«

Dodal je, da je znamka Škoda številka dve na slovenskem avtomobilskem trgu, prodaja fizičnim osebam pa bo v letošnjem letu dosegla 10-odstotni tržni delež, kar je drugi najboljši rezultat v zgodovini po letu 2020 (takrat je bil delež celo 12 %), ko so bile zaloge dovolj polne in je tovarna veliko prispevala k pospeševanju prodaje. Za naslednje leto ne pričakuje večje nevihte ter ocenjuje, da bodo dobavili za vsaj 10 odstotkov
več vozil.


Pri znamki Škoda naj bi v letu 2023 novembra uvedli prenovljena modela Scala in Kamiq. Sicer pa se bodo v naslednjem letu osredotočili predvsem na novo podobo znamke, na novo korporativno identiteto, v komunikaciji pa naj bi se poslovili od slogana »Simply Clever«, čeprav ob tem zagotavljajo, da bodo domiselne rešitve še vedno ostale v avtomobilih znamke.


Slavko Ažman, vodja poslovnega upravljanja pri Porsche Slovenija, je povedal, da v podjetju z zanimanjem spremljajo sprejemanje strateških dokumentov in zakonodaje s področja trajnostnega prehoda, preko strokovnih in gospodarskih združenj pa tudi sodelujejo v strokovnih razpravah na tem področju.

V jeseni so se začele prve aktivnosti v okviru prenove Nacionalnega energetskega in okoljskega načrta (NEPN 2.0). Glede na to, da je promet edini od sektorjev, v katerem se emisije ne zmanjšujejo, pač pa nezadržno rastejo, naj bi bilo zelo pomembno, da se NEPN posodobi tudi na področju trajnostnega prometa. V okviru posodobitve naj bi bilo nujno določiti jasne cilje glede potrebnega števila baterijskih električnih vozil in priključnih hibridov za vsako leto posebej. To naj bi namreč omogočilo sprotno spremljanje doseganja omenjenih ciljev in po potrebi tudi pravočasno prilagajanje sprejetih ukrepov.

Ažman je dodal, da prav tako pozdravljajo pripravo Zakona o alternativnih gorivih v prometu, ki po njihovi oceni predstavlja dobro osnovo razvoj potrebne polnilne infrastrukture. Podpirajo tudi idejo o polnilnih parkih, ki bi se umestili v prostor tako, da bi bilo distribucijsko električno omrežje čim manj obremenjeno. Zakon po njegovih besedah nagovarja tudi pereč problem zagotavljanja ustreznega vira financiranja za potrebne ukrepe na področju spodbud za infrastrukturo in vozila, poleg tega pa daje nove možnosti za organizacijo sistema spodbud. Seveda pa je potrebno poskrbeti za digitalizacijo in večjo transparentnost postopkov, predvsem pa za dolgoročno in predvidljivo politiko spodbud, brez nenadnih sprememb, ki povzročajo negotovost in negativno vplivajo uvajanje električne mobilnosti.

Na področju zakonodaje v Porsche Slovenija pozdravljajo tudi začetek priprave Podnebnega zakona, za katerega menijo, da bi moral podati ključne usmeritve na tem področju. Ena od njih bi moralo biti tudi načelo namenske usmerjenosti sredstev, kar bi zagotavljalo, da se namenska sredstva prednostno usmerjajo v sektorje, kjer so emisije najvišje in je ukrepanje najbolj nujno.

Avtomobilizem.com (Vir in foto: Porsche Slovenija.)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Peugeot razkriva dodatne podrobnosti koncepta Inception
Ford kmalu z novim električnim križancem