Oblikovno ostaja bZ4X skoraj nespremenjen. Nekoliko bolj opazne kozmetične spremembe so vidne na nosu, kjer so prenovljenemu bZ4X namenili drugačno masko, odbijač in žarometa. Zaznavnejše so spremembe v potniški kabini, saj se prenovljeni bZ4X lahko pohvali z nekoliko spremenjeno podobo armaturne plošče. V osrednji konzoli je več prostora za odlaganje, na sredini pa je serijsko nameščen 14-palčni zaslon na dotik, ki deluje z najnovejšo programsko opremo. S prenovo sta na voljo še ogrevanje baterije in posodobljena navigacija z možnostjo predvidevanja poti ter vključenim časovnim izračunom dodatnih polnjenj.
Prvič tudi z manj zmogljivo baterijo
Pomembne spremembe je bil deležen baterijsko-električni pogon. Zmogljivejša baterija s 73,1 kilovatnimi urami je na voljo z enim elektromotorjem (165 kW in 573 kilometrov dosega) in pogonom spredaj ali z dvema elektromotorjema (252 kW in 520 kilometrov dosega) in štirikolesnim pogonom. Prvič je na voljo manj zmogljiva baterija s 57,7 kilovatnimi urami, ki bo na voljo izključno s pogonom spredaj. Gre za enako baterijo kot pri ravnokar predstavljenem C-HR+, ki bo pri bZ4X omogočala do 445 kilometrov dosega. Neodvisno od baterije za učinkovitost pogona skrbi povsem nov sistem eAxle, ki razporeja energijo med osmi ter omogoča večjo odzivnost baterijsko-električnega pogona. Pomembna novost je še prihod polnjenja z izmeničnim tokom z močjo do 22 kilovatov.
Lexusov RZ se s prenovo tudi tehnično oddaljuje od Toyote
Če sta si bila doslej bZ4X in RZ tehnično identična, se s prenovo Lexusov križanec nekoliko oddaljuje od Toyotinega modela. RZ sicer ostaja znotraj in zunaj praktično enak kot prej. Največja novost je prihod sistema krmiljena preko žice, zato se bo kupec lahko odločil za zgoraj prirezan volanski obroč (yoke)
Pri RZ bo na voljo le zmogljivejša baterija s 77 kilovatnimi urami. Vstopni model s pogonom spredaj bo imel enako moč kot Toyota, razlika nastane pri štirikolesno gnanih izvedenkah. RZ500e bo imel 280 kilovatov, športno obarvani RZ550e F Sport pa kar 300 kilovatov sistemske moči. Za poudarek športnega značaja bo poskrbel še nov sistem simuliranega ročnega menjalnika. Slednji poleg simulacije prestavljanja sodeluje še z zvočnim sistemom, ki preko zvočnikov ponazarja prestavljanje kot pri bencinsko gnanem modelu.
Tako kot Toyota je tudi Lexus pri prenovljenem RZ vgradil boljši sistem za predgretje baterije in povečal moč polnjenja. Prenovljeni bZ4X naj bi v evropske salone zapeljal proti koncu letošnjega poletja, prenovljeni RZ pa jeseni.
Avtomobilizem.com (Vir in foto: Toyota in Lexus)
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Prva vgradnja simuliranega ročnega menjalnika: čast je pripadla električnemu križancu Lexus"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Kdo si tega sploh želi? Glavna prednost elektrike pred ICE avtomatiki je ravno to, da ne cuka in je instantno odzivna. Simulacije imam doma na računalniku.
Hyundai ioniq 5 n ima simuliran menjlanik in zvok motorja že dolgo. Tudi lopatici za ročno prestavljanje ima ob volanu. Laž in zavajanje s strani toyote?
Ni izrecno povedano, da je to prvi avto s tem menjalnikom na sploh, ampak prvi model (Lexusa).