Ta naložba, ki je vredna 28 milijonov evrov, in plodovi treh let razvojnega dela z električnimi pogonskimi sklopi so omogočili, da Renault že danes ponuja paleto povsem električnih vozil, ki se odlikujejo z zmogljivostmi, varnostjo in odlično ravnjo kakovosti.
• Novi center je pomemben gradnik Renaultovega razvoja novih električnih tehnologij in združuje večino opreme za preizkušanje elektromotorjev in baterij. V uporabi je od leta 2009, odtlej pa so ga postopoma razširili na skupno 3.300 kvadratnih metrov in stotino preskusnih laboratorijev.
• V minulih treh letih so v tem centru opravili obsežen preskusni program za razvoj in preverjanje zmogljivosti, zanesljivosti in varnosti električnih pogonskih sklopov, s katerimi so opremljeni modeli z oznako Z.E. . V treh letih so inženirji in tehniki v Lardyju nabrali obsežno strokovno znanje s področja preskušanja električnih vozil in njih tehnologije.
Namenska preskusna oprema za zagotavljanje zmogljivosti in trajnosti električnih pogonskih sklopov
Renault je nedavno predstavil Kangoo Z.E. in Fluence Z.E., prvi dve iz niza štirih električnih vozil novega rodu, ki bodo na voljo v naslednjem letu. Razvoj teh zelo inovativnih vozil je terjal celo vrsto posebnih preskusov zmogljivosti, varnosti in trajnosti novih sestavnih sklopov – elektromotorja, elektronike za upravljanje z energijo in baterije.
Renault je za ta namen v Lardyju uredil poseben preskusni center za električno mobilnost, ki so ga od leta 2009 postopoma širili. Zdaj obsega dve stavbi, površino okrog 3.300 kvadratnih metrov in stotino preskusnih laboratorijev:
– Osem preskusnih miz je za elektromotorje. V nasprotju s tistimi za motorje z notranjim zgorevanjem, ki jih žene bencin, preskusne mize za elektromotorje delujejo na elektriko, ki jo dobivajo iz simulatorja baterije z napetostjo 400 V. Te preskusne mize služijo razvoju elektromotorjev in krmilne elektronike ter meritvam zmogljivosti (navora, moči, prožnosti, učinkovitosti, homologacijskih zahtev in varnosti). Na preskusnih mizah tudi preverjajo trajnost elektromotorja s cikli skrajnih temperaturnih obremenitev in tresljajev, ki ustrezajo 20-letni normalni rabi oziroma 300.000 prevoženim kilometrom.
– Šest preskusnih miz je za krmilno elektroniko, ki upravlja z energijo (polnilnik, inverter in transformator). Te mize omogočajo preverjanje odpornosti sklopov na nenadna nihanja temperature v kombinaciji s spremembami porabe električne energije.
– Preskusom litij-ionskih baterij je namenjenih 41 preskusnih enot s klimatskimi celicami. V njih simulirajo pospešeno staranje litij-ionskih baterij s ponavljajočimi popolnimi in delnimi polnjenji in praznjenji (običajno, pospešeno, naglo) pri različnih temperaturah.
Preskušajo prav vsak sestavni del baterijskega sklopa – celice, module, baterijske sklope in krmilno elektroniko – od najmanjše enote do celotnega sistema. Vsako leto v Lardyju okrog trideset specializiranih inženirjev in tehnikov opravi približno 170.000 ur preskusov.
– Še 58 preskusnih mest je namenjenih izboljšanju zmogljivosti baterij za zagon motorja z napetostjo 12 V in raziskavam o uporabnosti izrabljenih litij-ionskih baterij.
Vse to delo je le še dodatek na ves razvoj in preskuse, ki ga pri sebi opravljajo Renaultovi partnerji.
Baterije: preskusi z “zlorabljanjem” v prid večji varnosti
Pogonske litij-ionske baterije v centru Lardy povržejo 15 preskusom, ki simulirajo najbolj skrajne pogoje, in jim rečejo tudi preskusi z “zlorabljanjem”. Kratki stiki, ogenj, namakanje, udarci… nič ni prihranjeno in nič prepuščeno naključju. Samo v letu 2011 bo izvedenih okrog sto takšnih preskusov, bodisi v lastni opremi ali pa pri specializiranih partnerjih .
Renaultovo tehnično osebje v Lardyju je bilo v okviru programov dopolnilnega šolanja in spodbujanja mobilnosti deležno novih znanj in veščin. Razvili so novo strokovno znanje za tehnologijo elektromotorjev. Zlasti preskusi z zlorabljanjem terjajo veščine na številnih in raznolikih področjih: zasnove pogonskih sklopov, električnih naprav, kemije (analiza plinov), elektrokemije, termike, pripravi in izvedbi preskusnih trkov/udarcev, meritev in instrumentov, varnosti (preskusi z morebitnimi tveganji), ognjem in požari, itn.
“Preskusni center Lardy je Renaultu v pomoč pri pospešenem uveljavljanju električnih vozil, ki je zdaj že na konkretni stopnji, saj je prodaja prvega električnega vozila Kangoo Z.E. stekla ravno te dni. Za cilj smo si postavili prodajo električnih vozil, ki so zanesljiva, zmogljiva in popolnoma varna. Lardy nam je pomagal doseči ta cilj zahvaljujoč 170.000 uram preskusov, ki so jih opravili v letu 2011. Z naložbo v ta center bomo lahko preverjali in omogočali nove razvojne korake tehnologij električnega pogona in Renaultu zagotovili vodilno mesto med izdelovalci električnih vozil v Evropi,” je dejal Jacques Prost, Renaultov podpredsednik za pogonske sklope.
Vir: Renault Nissan
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Renault vlaga 28 miljonov evrov v center za preskušanje električnih vozil v Lardyju"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Komaj že čakam, da pridejo v Slovenijo in lahko kredo vračam s prišparanim gorivom.