Po rezultatih študije Mednarodnega sveta za čist transport (ICCT)baterijsko-električni avtomobili, ki so trenutno naprodaj na evropskem trgu, v času življenjske dobe proizvedejo skoraj štirikrat manj emisij toplogrednih plinov v primerjavi z avtomobili z bencinskim motorjem.
Več napredka od pričakovanj
Po rezultatih študije ICCT trenutno dostopni novi baterijsko-električni modeli na evropskih trgih tekom celotnega življenjskega cikla (vključno s proizvodnjo) proizvedejo 73 odstotkov manj emisij toplogrednih plinov v primerjavi z bencinsko gnanimi vozili. V zadnjih nekaj letih so proizvajalci očitno dosegli občuten napredek pri ukrepih za varovanje okolja, saj so za 24 odstotkov presegli napovedi organizacije ICCT iz leta 2021. Pri vozilih z drugimi vrstami pogona, vključno s hibridi in priključnimi hibridi, glede emisij v tem času ni bilo nobenega bistvenega napredka pri zmanjševanju njihovega vpliva na okolje. Študija zajema analizo emisij tekom življenjskega cikla za večino pogonskih opcij pri potniških avtomobilih, ki predstavljajo nekaj manj kot tri četrtine vseh onesnaževalcev v sektorju transporta.
Povečanje obnovljivih virov energije
Letos naj bi delež obnovljivih virov električne energije dosegel 56 odstotkov, kar je 18 odstotkov več kot ob začetku desetletja. Po projekcijah evropskega centra za raziskave bi se moral ta delež v naslednjih desetih letih povzpeti do 86 odstotkov. To pomeni, da bo ob pričakovani 20-letni življenjski dobi električnih vozil njihov vpliv na okolje postopoma še manjši. Po drugi strani se pri vozilih, ki uporabljajo fosilna goriva, ne pričakuje večjih sprememb, saj je uporaba in cena alternativnih goriv še pod velikim vprašajem. Dodajajo še, da hibridna in priključno-hibridna vozila proizvedejo le med 20 in 30 odstotki manj emisij v primerjavi z bencinsko gnanimi modeli.
V študiji omenjajo tudi vozila s pogonom na vodik, ki imajo v primerjavi z bencinskimi avtomobili 79 odstotkov nižji ogljični odtis – a le v primeru vodika, proizvedenega s pomočjo elektrike iz obnovljivih virov, ki pa v Evropi še ni na voljo v dovolj velikem obsegu. V primeru vodika, proizvedenega iz plina, ki predstavlja večino današnjih vodikovih zalog, je razlika med avtomobili z vodikovim pogonom in bencinskimi avtomobili občutno manjša – le 26 odstotkov.
Glavnino emisij toplogrednih plinov v življenjskem ciklu električnih avtomobilov na račun baterij predstavlja njihova proizvodnja, pri kateri v ozračje izpustijo 40 odstotkov več toplogrednih plinov kot pri proizvodnji avtomobilov z bencinskim motorjem. Po besedah predstavnikov ICCT naj bi se začetna količina emisij izenačila po približno 17.000 prevoženih kilometrih, kar glede na povprečno število prevoženih kilometrov evropskih voznikov traja med enim in dvema letoma.
Avtomobilizem.com (Grafika: ICCT. Foto: BMW.)
Mnenja uporabnikov
12 komentarjev za "Sveža študija ICCT: baterijski električni avtomobili imajo prepričljivo manjši ogljični odtis"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
je zraven tudi všeto da so po 10 letih samo za na deponijo?
Me zanima če so v študijo zavzeti tudi kitajski električni avti? Tam se požvižgajo na neko ekološko proizvodnjo…
Glede na to da nas je že 8 milijard, bi bil ogljični odtis še manjši, če bi se manj razmnoževali. Predvsem rumenci.
To z rumenci je neumestno, je pa ideja o manj ramnoževanju na splošno, v svetovnem pogledu, povsem na mestu! To je dolgoročno tudi edino, kar je “trajnostno” in “vzdržno” in bo omogočilo nadaljevanje kakršnegakoli življenja (rumenega ali vijoličastega) na planetu, ki je trenutno edini znan, da sploh življenje omogoča. Spremembe tehnologij k bolj čistim je samo trenutna izboljšava stanja (če sploh), dokler dihamo in se*jemo je število možne populacije omejeno, pa naj si to priznamo ali ne. Mogoče bi bilo potrebno dodati k vzgoji poleg sortiranja smeti in neuporabe prevoznih sredstev tudi nesmiselnost velikočlanske družine, za ohranitev trenutne (prevelike) populacije sta čisto dovolj dva otroka.
Tako so tudi Kitajci razmišljali zdaj jim pa manjka delovne sile, ampak ja, v bistvu imaš prav, če bi zadeva bila usklajena po vsem svetu pa vemo, da je to neizvedljivo.
Na splošno pozabljamo na en fenomen, ki nas bo vedno bolj omejeval:
Za sedanjo in prihodnjo stopnjo razvoja moramo na vseh področjih nadomeščati obstoječe strokovnjake, ki gredo v penzijo in zraven dodajati vedno nove, ker se potrebe povečujejo zaradi vedno obsežnejših implementacij naprednih sistemov. Pa upoštevajmo še kasnejše obratovanje in vzdrževanje zraven, kjer zaenkrat človeku ni nobene druge opcije.
Kakorkoli, vse je nastavljeno kot kotaleča kepa snega po bregu navzdol – hitrejši razvoj, strmejši je breg, hitrejši in trši bo konec.
Rumenci wtf…a si ti nekdo ki misli da je boljsi samo zaradi barve koze? A ti je mogoce kak azijc kaj naredu, mogoce napumpal mamo, sestro ali celo oceta oziroma brata?
razlika med rasami obstaja
Ja seveda so razlike, ampak ne taksne vrste kot vi zabiti z populisticnimi lazmi zaslepljeni mentalni revezi mislite.
Če bo moštva manjkalo, bo skoraj vsak dober ne glede na raso. Ampak se je tej tematiki bolje izogniti zaradi “volatilnosti” v družbi.
To je sam Bull sh*t . Če upoštevajo da se surovine za izdelavo baterij pridobljene na ECO način ?!
Bodo pa mesta lažje zadihala, tudi to je nekaj..a ne?