Novi agregati so pomembna prelomna točka v razvoju bencinskih motorjev, tako kot je bila uvedba tehnologije skupnega voda “Common Rail” pri dizelskih motorjih v vozilu Alfa Romeo 156 leta 1997. Dovolj zgovoren je podatek, da v primerjavi z običajnimi bencinskimi motorji z enakimi karakteristikami, motorji MultiAir zagotavljajo večjo moč (do 10%) in navor (do 15%) ter nižjo porabo (do 10%), nižji izpust CO2 (do 10%), manj trdih delcev (do 40%) in nižji NOx (do 60%).
Srce MultiAir-a je novi elektrohidravlični sistem prilagodljivega delovanja ventilov, ki omogoča znižanje porabe (zahvaljujoč neposrednemu nadzoru zraka na sesalnih ventilih brez uporabe dušilne lopute) in znižanje emisij (zahvaljujoč nadzoru pri izgorevanju). Poleg tega je tehnologija MultiAir v skladu s konceptom zmanjševanja prostornine (“downsizing”) in jo je mogoče brez težav uporabiti pri bencinskih motorjih, v prihodnosti pa jo bo mogoče prilagoditi tudi za dizelske.
Prvi v revolucionarni družini je MultiAir 1.400 16v, atmosferski in s turbinskim polnilnikom, ki bo v modelu Alfa Romeo Mito na voljo različicah s 77 kilovati (105 KM), z 99,5 kilovati (135 KM) ter 125 kilovati (170 KM) v kombinaciji s pet ali šeststopenjskim ročnim menjalnikom. Prvi dve različici bosta na voljo za vsa vozila Mito v paleti, najmočnejša različica pa bo na voljo v posebni seriji “Quadrifoglio Verde” (zelena štiripeserna deteljica).
Novi motorji MultiAir prihajajo iz tovarne FPT – Fiat Powertrain Technologies v Termoli. Bili so zasnovani tako, da omogočajo nadaljnji razvoj potenciala, ki ga ima Alfa DNA – naprava, ki omogoča prilagoditev osebnosti alfe romeo mito željam voznika ter voznim razmeram. V »najbolj športnem kompaktnem vozilu doslej« se bo, hkrati z motorjem MultiAir, uvedel tudi sistem Start&Stop. Gre za sistem, ki skrbi za ugašanje in ponoven zagon motorja (na primer, ko vozilo stoji zaradi rdeče luči na semaforju), hkrati pa v tem času ohranja nemoteno delovanje vseh naprav v vozilu, ki skrbijo za udobje potnikov.
Mnenja uporabnikov
35 komentarjev za "Tehnologija Multiair za alfo mito"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Fiatfan: daj mi link od tega testa
Nevermind, na testu lepo piše, da golf izgubi stik s podlago pri takšni hitrosti,bravo pa ne, torej si spet bolj pameten od tistih novinarjev?
Pero666, točno tako.
mislim, ste pa frajeerji nekateri. Komentirate, kdo je prvi ukradel, pa neki naavajate brez veze. Common rail je bil v uporabi ze mnogo prej pri malo veecjih motorjih 🙂 Fiat je zacel razvijat tehnologijo za uporabo v avtomobilih, kerj pa je zapadel v financne tezave, je zadevo namesto patentiral prodal Boschu. Tako da Fiat ni nic ukradel Boschu, ampak je sslednji od njega to odkupil. Seveda pa je bil sklenjen dogovor: ALFA 156 bo prvi avtomobil z vgrajeno tehnologijo skupnega voda, cez pol leta pa mu sledi Mercedes. Upam, da se boste zdej nehali prepirat, kdo je komu kej ukradel. Je pa FAT naredil ogromno napako, ker bi postal najmocnejsi proizvajalec dizelskih motorjev, ce bi zadevo patentiral. Je pa to sedaj popravil pri multiairu. Bomo videli, kako bo to vplivalo na nas koncne uporabnike.
@Fiatfan: sej smo že (skoraj) vsi ugotovili, da nimaš pojma. Tvoje objave niso ne tehtne ne zajdeive, so brez podlage, skratka vse skupaj so en velik nič kakršen si tudi po karakterju. Vsiljuješ neka mnenja, neke ''kao'' priznane teste, da se zadnje kolo ne dvigne pri Bravotu (kle sem se pa skoraj dol vlegu ko si napisal), pa take bedarije pišeš, neke smejkote in LOL-e klofaš… izobražen človek se konstruktivno pogovarja.
Gosič: kaj ti si prizadet ali kaj? Kdo je komu kaj ukradel??? Skupina Fiat ima ogromno zaslug pri razvoju motorjev v osebnih avtih. Če si pa tak hudo nerazgledan, pa je to tvoj problem.