Predstavitve

Delovni konj s poudarjenimi varnostnimi lastnostmi

Ford Ranger: slovenska predstavitev

Ranger je že vrsto let član Fordove družine, a je šele v letu 2011 zasijal v polnem sijaju. Zdaj, po petih letih, ohranja svoj terenski značaj, ki ga podkrepijo številni varnostno asistenčni sistemi.

Gremo v blato

Ford Ranger Wildtrak slovenska predstavitev_9
Atraktiven videz je le krinka za izredne terenske zmogljivosti.

Kljub temu, da z uradnega stališča govorimo o 4. generaciji v Sloveniji najbolj priljubljenega poltovornjaka, ne bo nihče jezen na vas, če boste omenili, da gre tokrat pri Rangerju za korenito prenovo. Večina sestavnih delov ostaja nespremenjenih, a je Ranger pridobil tam, kjer je to najbolj pomembno – pri varnosti.  Že leta 2011, ko je Ford Rangerja postavil “na lastne noge”, je bil storjen največji korak naprej. Tako varnostno kot tudi uporabnostno je pridobil na veljavi, zato ni nobeno presenečenje, da je postal v letu 2015 najbolje prodajan poltovornjak v Evropi.

Z nosilnostjo do 1.260 kilogramov in z možnostjo vleke kar 3.500 kilogramov je prava pošast, na Euro NCAP testu pa so mu povrh vsega podelili še vseh 5 zvezdic. A kljub stopnji opreme Wildtrak, ki je skoraj prelepa za razgrajanje po terenih in prinaša edinstveno metalno-sivo barvo trapeziodne maske, posebno obarvane pokrove stranskih ogledal, vratnih ročic, stranskih zračnikov, sank v kesonu, posebne zadnje žaromete, kvadratno oblikovane meglenke, 18-palčna aluminijasta platišča in grafike Wildtrak, zmore Ranger marsikaj. Varno prepelje čez vodo do globine 800 milimetrov, ima 230-milimetrski odmik od tal, vstopni kot 28 stopinj in izstopni kot 25 stopinj, zato je zlahka opravil s terenom, kjer sem ga fotografiral.

Želi ugajati širšemu krogu ljudi

Ford Ranger Wildtrak slovenska predstavitev_17
Paket Wildtrak je paša za oči.

Priznam, pozitivno presenečen sem ostal ob prvem stiku s potniško kabino. Ne le, da je moderna in sveža, na voznikovem ali sovoznikovem sedežu se počutiš kot v osebnem vozilu. No, le nekaj deset centimetrov višje si od ostalih malčkov na naših cestah. A med glavne lastnosti zagotovo sodi povečan nabor varnostno asistenčnih sistemov, ki jih ne vidimo niti v nekaterih bolje opremljenih osebnih vozilih. Med najbolj očitne elemente pa sodi Fordova večopravilna enota Sync2 z 8-palčnim zaslonom na dotik.


  • opozorilo za ohranjanje voznega pasu in pomoč za ohranjanje voznega pasu
  • prilagodljiv tempomat z opozorilom na oviro pred vozilom
  • prepoznavanje prometnih znakov
  • tipala za pomoč pri parkiranju na sprednjem in zadnjem delu vozila
  • serijski elektronski sistem za stabilnost vozila s preprečevanjem prevračanja in nadzorom zanašanja prikolice
  • pomoč pri speljevanju na strmini, ki vozniku pomaga samozavestno speljati v prvi prestavi ali vzvratno, ko je vozilo ustavljeno na klancu
  • sistem za nadzorovano spuščanje po strmini z uravnavanjem zdrsa pomaga pri enakomerni vožnji navzdol po strmih klancih
  • prilagodljiv nadzor obremenitve elektronski sistem za stabilnost vozila prilagaja glede na natovorjenost vozila
  • pomoč pri zaviranju v sili zagotavlja dodaten tlak v zavornem sistemu za povečanje zavorne sile, ko pri zaviranju v sili hitro pritisnete zavorno stopalko

Kamionskega menjalnika ni več

Ford Ranger Wildtrak slovenska predstavitev_5
Na prvem mestu so terenske zmogljivosti, na drugem pa številni varnostno asistenčni sistemi.

Ob prvem stiku z Rangerjem mi je med vsemi stvari šel najbolj na živce ročni menjalnik, ki je spominjal na tistega iz kamiona. Dolge, nenatančne hode ročice in ogromno usnjeno pokrivalo je sedaj zamenjal bistveno boljši ročni 6-stopenjski menjalnik. Na nekaj desetih kilometrih sem bil z njim zadovoljen, brez večjih pripomb, prav tako pa se je odlično odrezal samodejni 6-stopenjski menjalnik. Slednji je v prvotnem planu namenjen najmočnejšemu 3,2-litrskemu petvaljnemu dizelskemu agregatu s 147 kilovati. Za manj zahtevne kupce bo na voljo tudi 2,2-litrski v dveh različicah. Prva postreže s 96 kilovati in druga s 118 kilovati.

Oba močnejša agregata sta serijsko opremljena s štirikolesnim pogonom, medtem ko je pri najšibkejšem na voljo pogon na zadnji kolesni par ali štirikolesni pogon. Kot pri Navari, bodo tudi tukaj kupci največkrat posegali po dvojni kabini, a bosta v ponudbi še vedno enojna in podaljšana, nad njim pa se še vedno navdušujejo predvsem samostojni podjetniki, avanturisti in gasilci.

Ford Ranger Wildtrak slovenska predstavitev_13
Digitalni merilniki so novost.

Kaj pa cene? Za osnovno različico XL z enojno kabino bo potrebno pripraviti 21.690 evrov, najbolj priljubljena izbira, paket XL z dvojno kabino in vstopnim agregatom stane 24.530 evrov. Najdražja po ceniku je seveda različica Wildtrak z 3,2-litrskim agregatom in 6-stopenjskim samodejnim menjalnikom, stane  35.800 evrov. Celoten cenik je na vpogled na zadnji fotografiji v galeriji. Imajo pa pri uvozniku na zalogi še nekaj novih Rangerjev z nameščenim motorjem Euro 5, te so od Rangerja z Euro 6 motorji cenejši skoraj tisočaka.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

 

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Čas za uživanje!
Znanilec prihodnosti