Že bežen pogled odkrije, da so si oblikovalci pri snovanju yetija sposodili roomsterjevo silhueto ter ji z bolj oglatimi potezami in številnimi detajli nadeli bolj rubusten videz. Sprednji del označujejo značilna Škodina maska s kromirano letvico in pravokotna žarometa, stilska posebnost češkega gorskega bitja pa sta veliki okrogli meglenki s funkcijo dnevnih in smernih žarometov. O tem, da gre za avtomobil, ki je, ob običajni cestni vožnji, primeren tudi za zahtevnejše terene, pričajo 18-centimetrski odmik od tal, velika ohišja koles ter serijska 16 ali 17-palčna platišča. Da yeti pri vožnji po brezpotjih ne bi utrpel prevelike škode, pa skrbijo spodnji deli odbijačev iz trpežne temne plastike ter sprednja in zadnja zaščita podvozja z videzom aluminija.
V potniškem prostoru odkrijemo urejeno armaturno ploščo, ki je izdelana iz zelo kakovostnih in na otip prijetnih materialov. Nekoliko višji položaj sedenja zagotavlja dobro preglednost ter enostaven vstop in izstop iz vozila, prijeten občutek pa imajo tudi potniki na zadnjih sedežih, ki so nameščeni še dva centimetra višje od sprednjih dveh. Yeti je, poleg karoserijske podobnosti, od roomsterja prevzel tudi koncept posameznih zadnjih sedežev VarioFlex, ki omogoča vzdolžni, ob odstranitvi srednjega sedeža pa tudi bočni pomik zunanjih sedežev. Poleg prilagajanja potniškega prostora, sistem s popolno odstranitvijo sedežev omogoča pridobitev 1.760-litrskega tovornega prostora pravokotne oblike.
Za yetija bodo na voljo dva bencinska in trije dizelski motorji. Vstopno izbiro bo predstavljal 1,2-litrski bencinski motor z oznako TSI, ki razvije 77 kilovatov (105 KM) in bo poganjal sprednji kolesni par, na izbiro pa bo tudi 1,8-litrski TSI s 118 kilovati (160 KM) v kombinaciji s stalnim štirikolesnim pogonom. Za ljubitelje dizlov bo na voljo dvolitrski motor z vbrizgom goriva po skupnem vodu v najšibkejši različici z 81 kilovati (110 KM), v srednji s 103 kilovati (140 KM) ter v najzmogljivejši izvedbi, ki razvije 125 kilovatov (170 KM). Najšibkejša različica bo na voljo v kombinaciji tako z dvokolesnim kot s štirikolesnim pogonom, močnejši pa le s slednjim. Z izjemo najšibkejšega dizla, ki bo imel v kombinaciji z dvokolesnim pogonom vgrajen ročni petstopenjski menjalnik, bodo vse motorne različice opremljene z ročnim šeststopenjskim menjalnikom. Pri 1,2-litrskem TSI-ju si bodo kupci lahko proti doplačilu omislili tudi sedemstopenjski menjalnik z dvojno sklopko DSG.
Podvozje je osnovano na enak način kot pri ocativii in octavii scout. Pri različicah z vsekolesnim pogonom za prenos na vsa štiri kolesa skrbi elektrohidravlično krmiljena večlamelna sklopka Haldex četrte generacije. Le-ta v normalnih pogojih prenaša 96 odstokov moči na sprednji kolesi, po potrebi pa prenese do 90 odstotkov vse moči na zadnji kolesni par. Pri tem samodejna zapora diferenciala preprečuje, da bi se zadnje kolo, ki ima manjšo vlečno silo, zavrtelo v prazno. Poleg štirikolesnega pogona pa Škoda v yetiju prvič predstavlja tudi napredni terenski program, ki vključuje terenske asistenčne sisteme ABS, ASR in ESP. Ob vklopu tega sistema (s tipko "offroad" na sredinski konzoli) pedal za plin postane mehkejši in z manjšo odzivnostjo zmanjšuje navor pri speljevanju, vključuje pa tudi pomoč pri speljevanju (hill holder) in asistenco za nadzorovani spust. Slednja na strmem spustu s samodejnim zaviranjem vzdržuje konstantno hitrost tako, da se lahko voznik osredotoča le na smer vožnje.
Za yetija so pri Škodi pripravili opremske pakete Active, Ambition in Experience. V vseh modelih bomo našli zavorni sistem ABS, od štiri do devet varnostnih blazin, elektronski sistem za nadzor stabilnosti ESP pa bo serijsko vgrajen pri štirikolesno gnanih različicah. Po prvih podatkih bomo v osnovni opremi našli še centralno zaklepanje, električni pomik sprednjih stekel in zunanjih ogledal, prikazovalnik zunanje temperature ter 16-palčna jeklena platišča. Kot kaže pa bo za klimatsko napravo potrebno izbrati vsaj srednjo stopnjo opreme.
Češka tovarna pod nemškim okriljem je že nekajkrat presenetila z uporabnimi in razmeroma dostopnimi avtomobili. Yeti je v prvi vožnji, poleg dobrih cestnih zmogljivosti, pokazal tudi nepričakovano dobre terenske lastnosti. Kako dostopen pa bo, bomo videli šele v drugi polovici septembra, ko bo zapeljal v slovenske prodajne salone. Čeprav natančne cene za Slovenijo še niso določene, smo uspeli izvedeti, da bo za osnovni model potrebno odšteti manj kot 17.000, za različico s štirikolesnim pogonom in bogatejšo opremo pa približno 21.000 evrov.
Mnenja uporabnikov
10 komentarjev za "Mednarodna predstavitev: Škoda Yeti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
kosmat je pa mal za enga jetija 🙂 razn pod haubo če ma 170 konj 🙂
@Ban: Ja, če ga voziš vsak dan ni panike, sam, če vozih več avtov in vozič Roomsterja vsake par tednov, verjami mi, da te "zakači" skoraj vedno 😀
Sm si v živo ogledal zadevo in je kar všečen, tehnika pa oprema je pa 1A!!!!
Okoli 50 jih je trenutno v Slo., ker poteka mednarodna predstavitev.
@ceed: Verjem mi, da "zakačš" samo 1x in nikoli več:)