Predstavitve

Mednarodna predstavitev: Volkswagen Sharan

Rek »V tretje gre rado« pri Volkswagnovem enoprostorcu ne bi mogel biti manj primeren, saj je odlično šlo že modeloma prve in druge generacije, ki sta v 15 letih prepričala več kot 600.000 kupcev. Novi sharan pa z novo zasnovo ponuja še več in možje iz Wolfsburga so prepričani, da bo nadaljeval po poti, ki sta jo utrla predhodnika.

 
Na prvi pogled se zdi bolj skladen, predvsem zato, ker je nekoliko nižji, širši in s 4,85 metra dolžine kar 22 cm daljši od svojega predhodnika. Z 2,92 metra pa je za dobrih osem centimetrov daljša tudi njegova medosna razdalja. S poudarjenimi vodoravnimi elementi na sprednjem in zadnjem delu povzema novo oblikovno usmeritev nemške »ljudske« znamke, glavna novost pa so gotovo zadnja drsna vrata.
 
V notranjosti armaturna plošča s kakovostnimi materiali in logično razporeditvijo stikal prav tako povzema številne elemente novejših hišnih modelov. Najbolj pa pozdravljamo nižji položaj sedenja in bolj položno nameščen volanski obroč. V drugi vrsti najdemo tri ločene sedeže, ki so tudi vzdolžno pomični. Za večje družine je na voljo sedemsedežna različica z dodatnima sedežema v tretji vrsti, ki se zložita v dno prtljažnika. Tu velja poudariti, da ne gre zgolj za zasilna sedeža, ki bi bila namenjena predvsem otrokom, temveč za povsem udobno rešitev tudi za odrasle potnike na daljši poteh. Enostaven dostop do njiju omogoča sistem Easy entry, pri katerem se zunanja sedeža v drugi vrsti preprosto prekucneta naprej. Tistim, ki želijo več udobja, pa bo namenjena šestsedežna različica, pri kateri sta v drugi vrsti nameščena zgolj dva posamezna sedeža. Ob zloženih sedežih lahko prtljažni prostor sprejme do 2.430 litrov prtljage. Njegova osnovna prostornina pri petsedežni različici meri 885 litrov, če se odločimo še za tretjo vrsto sedežev pa 711 litrov. Omeniti velja tudi, da bo za udobje potnikov pri vseh šest- in sedemsedežnih izvedbah skrbela tripodročna klimatska naprava.
 
Ob lansiranju bodo lahko kupci izbirali med dvema bencinskima in dvema dizelskima motorjema. Vsi agregati v ponudbi so prisilno polnjeni in izpolnjujejo standard Evro 5.
 
Bencinska ponudba se bo začela z 1,4-litrskim TSI, ki razvije 110 kilovatov (150 KM), za 100 prevoženih kilometrov zahteva 7,3 litra neosvinčenega bencina in v okolje izpusti 167 gramov CO2 na kilometer. Stopničko više pa se bo uvrstil dvolitrski TSI s 147 kilovati (200 KM) in s porabo, ki v mešanem ciklu znaša 8,6 litra na 100 kilometrov ter 201 grami izpusta CO2 na kilometer.
 
Pri dizlih bo na voljo dvolitrski TDI z vbrizgom goriva preko skupnega voda, ki razvije 103 kilovate (140 KM), na 100 kilometrov porabi 5,5 litrov plinskega olja in ob tem v okolje izpusti 143 gramov CO2 na kilometer. Omisliti si bo moč tudi močnejšo različico, ki zmore 125 kilovatov in se lahko pohvali s porabo 5,7 litra na 100 kilometrov ter izpustom CO2, ki znaša 152 gramov na kilometer.
 
Za šibkejšega bencinarja in oba dizelska stroja bo ob šeststopenjskem ročnem menjalniku na voljo opcijski menjalnik z dvojno sklopko DSG, ki je pri dvolitrskem bencinskem motorju že serijsko vgrajen.
 
Pri šibkejšem bencinskem motorju in pri obeh dizlih bo na voljo tudi tehnologija Bluemotion, ki med drugim vključuje sistem start/stop, pnevmatike z nizkim kotalnim uporom in regeneracijo akumulatorja.
 
Na predstavitvi smo preizkusili tako 1,4-litrski motor, ki se je izkazal za dovolj zmogljivega, a ne ponuja presežkov. Enako velja za šibkejšega dizla, ki dovolj dobro opravlja svojo nalogo in bo gotovo kos vsakdanjim potrebam. Bolj dinamične pa bo prepričal dizelski stroj s 170 konjiči, ki (zlasti v kombinaciji z menjalnikom DSG) blesti tako v poskočnosti kot v potovalnem udobju.
 
Novi sharan bo na vseh trgih na voljo z znanimi paketi opreme Trendline, Comfortline in Highline, pri čemer že osnovni nivo med drugim vključuje sistem za nadzor stabilnosti ESP, sedem varnostnih blazin (tudi za voznikova kolena), električno parkirno zavoro s funkcijo pomoči pri speljevanju v klanec, električni pomik stekel spredaj in zadaj, v Sloveniji pa celo samodejno klimatsko napravo Climatronic (namesto polsamodejne Climatic).
 
Ob serijski opremi Volkswagen seveda ponuja še bogat nabor doplačljivih dodatkov, med katerimi izstopajo prilagodljivo podvozje DCC, ki ob normalnem ponuja še udobni in športni način vožnje, parkirno asistenco nove generacije, ki sama suka volan in ob bočnem sedaj ponuja tudi pravokotno parkiranje, na voljo pa so tudi še električni pomik drsnih vrat z varnostno funkcijo ter vrat prtljažnika ter integrirani otroški sedeži.
 
Tretja generacija sharana bo na naše ceste zapeljala konec septembra. Za osnovni model z 1,4-litrskim motorjem TSI bo potrebno odšteti najmanj 24.970, po napovedih slovenskega uvoznika pa se bodo kupci pri nas najpogosteje odločali za model z dvolitrskim agregatom TDI s 103 kilovati (140 KM) ter opremo Comfortline, čigar cena bo znašala 27.890 evrov.

Mnenja uporabnikov

14 komentarjev za "Mednarodna predstavitev: Volkswagen Sharan"


xandrej
14 leta 9 meseci nazaj

Kaki dolgočasni cigojniše farcojg…

RS84
14 leta 9 meseci nazaj

Genius96 se popolnoma strnjam s tabo. Tudi galaxy, ki je bil učasih "brat" od sharana je zelo lep.

Somebody_new
14 leta 9 meseci nazaj

A ve kdo kdaj bo k nam prišla Alhambra?

zany
14 leta 9 meseci nazaj

je pa tudi tale sharan čisto lep oblikovni izdelek….

zany
14 leta 9 meseci nazaj

pomoje bo alhambra tudi bolj zanimiva, nevem samo se mi zdi kljub malim razlikam dosti lepša 🙂

 
Slovenska predstavitev: Mazda MX-5 20th Anniversary
Slovenska predstavitev: Renault Wind