Od leta 2005, ko je trenutni GS zapeljal na tržišče, so ga Japonci prodali že preko 100.000 primerkov. Leta 2006 se je paleti pridružil tudi hibridni GS 450h, ki je požel velik uspeh med kupci. Lexus namreč navaja, da predstavlja v Evropi več kot 40 odstotkov GS-ove prodaje ravno ta model, kar po eni strani zgovorno priča o dobrem sprejemu te tehnike tudi med kupci poslovnih limuzin, po drugi strani pa je nedvomno ta uspeh tudi posledica dejstva, da lexus v GS-u ne ponuja turbodizelske različice, kot recimo v manjšem IS-u.
GS 450h
Pod pločevino je hibridni gees ostal nespremenjan, zato pa so se osredotočili na njegovo zunanjo prepoznavnost. Na nosu in zadku se hibridnost kaže skozi modrino na Lexusovih značkah, prednjih žarometih in zadnjih lučeh ter dodatnih napisih Hybrid na modri podlagi, ki so jih pripeli na spodnja robova zadnjih vrat. Posebnost, rezervirana samo za 450h, je tudi črna barva Black Opal, ki jo imajo Japonci rezervirano samo za hišne hibridne modele.
Sicer pa so vsem modelom v paleti s prenovo minimalno spremenili masko motorja, prednja žarometa, zadnji odbijač, dodali v bočni vzvratni ogledali smernika, v notranjosti pa spremenili izbirno kuliso samodejnega menjalnika, rahlo preoblikovali stikala in gumbe na armaturi ter osvežili grafično podobo merilnikov.
GS 460
Iz modela LS 460 so v manjšega brata prenesli 4,6-litrski V8, ki je s tem izpodrinil 4,3-litrski V8 v GS-u 430. Posebnost novega agregata je vbrizgovalni sistem, saj sta kar dva. V novincu so namreč združili tako neposredni kot tudi posredni vbrizg goriva, zaradi česar ima vsak valj dejansko dve vbrzigovalni šobi (eno v valju in eno v sesalnem kanalu). Z izmeničnim delovanjem posameznega sistema so tako Lexusovi inženirji uspeli združiti prednosti obeh v enem motorju ter s tem iz njega iztisniti več moči ter obenem zmanjšati njegovo žejo. Rezultat je 255 kW ali kar 23 % več moči, pospešek do 100 km/h traja 5,8 sekunde oziroma 0,3 sekunde manj kot pri predhodniku, povprečna poraba goriva po ECE standardu pa se je ob tem zmanjšala za 0,4 l/100 km in znaša po novem 10,9 l/100 km. Nekaj zaslug za te podatke o zmogljivosti in porabi ima nedvomno tudi prvi osemstopenjski samodejni menjalnik, ki so ga prenesli iz LS-a hkrati z motorjem.
Sistem aktivnih stabilizatorjev
V povezavi s 460 in 450h si lahko kupec po novem omisli tudi sistem aktivnih stabilizatorjev, s katerima se GS manj prečno nagiba v ovinkih. Gre za podoben sistem, kot je BMW-jev Dynamic Drive, kjer sta prednja in zadnja stabilizatorska palica prerezani na pol, med polovici pa je vstavljen poseben aktuator (pri Lexusu je ta električen, medtem ko je pri BMW-ju hidravličen), ki med vožnjo ustrezno predobremenjuje stabilizator v nasprotni smeri kot se v ovinku nagiba avto ter s tem povečuje učinek stabilizacije vozila. Seveda je bil tudi ta sistem prvič predstavljen v LS-u.
GS 300
Najšibkejši GS je podobno kot 450h »utrpel« predvsem lepotne popravke in izboljšano aerodinamiko. Res pa je, da je po novem serijsko opremljen z aktivnim podvozjem AVS oziroma na dolgo Active Variable Suspension, ki vozniku ponuja na izbiro udoben progam krmiljenja Normal in športno trd program Sport.
Mnenja uporabnikov
3 komentarjev za "Prenovljeni Lexus GS"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Ma kdo od teh kupcev pa rabi varčen D ?
Pa glede teh AVS in DD jev Citroen je to rešil že davnega leta 93 z Activo !!!
Kok je to kj dnarja. Glih dobro plačo sm dobu pa mi bo neki ostal.
Lep in dober avto, manjka še dober in varčen dizel.