Kaj je zgodba v ozadju prototipa Embleme? Cilj Renaulta je bil izdelati prvi “net zero” avtomobilski model, ki bo na ceste zapeljal čez desetletje. Embleme je, preprosto povedano, napoved tega modela; je poligon za učenje in iskanje rešitev pri doseganju ultimativnega cilja – zmanjšanja emisij celotnega življenjskega cikla za vsaj 90 odstotkov.
Napoveduje prihodnje Renaulte s pogonom zadaj
“Delujoč prototip družinskega avtomobila, ki bo dvignil razogljičenje na novo raven,” nam ga je opisal Pascal Tribotte, vodja projekta Embleme v podjetju Ampere, in obenem namignil, da bi v praktično nespremenjeni obliki lahko že danes zapeljal na ceste. A bi bilo proizvodnih ovir v današnjih razmerah preveč, še posebej, če bi stremeli k brezogljični proizvodnji. Pravzaprav brezogljičnega avtomobila danes še ni možno izdelati. To naj bi bilo po trenutnih indicih mogoče šele nekje leta 2028, a takrat infrastruktura za vodikov pogon še ne bo na pričakovani ravni. Predviden prihod na trg je tako leta 2035.
Vztrajajo pa pri Renaultu z dvema pogonoma, ki naj bi prinašala vsestransko uporabnost in mirno vožnjo Emblema. Dokaj majhna baterija z zmogljivostjo 40 kilovatnih ur omogoča doseg okoli 300 kilometrov, pogon na vodikove gorivne celice z močjo 30 kilovatov pa 800 kilometrov dosega. Delovanje obeh delov pogonskega sklopa je medsebojno neodvisno. Francozi pravijo, da naj bi bila v dnu vgrajena baterija evropskega proizvajalca Verkor zadostovala za večino dnevnih voženj, pri daljših poteh pa naj bi v igro vstopil vodikov pogon. Vodik je shranjen v rezervoarju iz ogljikovih vlaken, ki je nameščen spredaj. Ravno zaradi dodatnega rezervoarja so se odločili za pogon na zadnji kolesni par, elektromotor na zadnji osi pa ima 160 kilovatov.
V teoriji zveni odlično

Vsak dodaten kilogram ima vpliv na učinkovitost pogona. Inženirji so posledično veliko časa namenili podrobnostim in prihrankom pri masi. Prototip Embleme tako tehta 1.800 kilogramov brez omejevanja funkcionalnosti in uporabnosti. Za doseganje ogljične nevtralnosti se je Renault zatekel k partnerjem, ki naj bi z uporabo recikliranih sestavnih elementov zniževali skupen izpust ogljikovega dioksida.
Embleme je sestavljen iz več kot 50 odstotkov recikliranih materialov in ga je mogoče v več kot 90 odstotkih reciklirati po izteku življenjske dobe. Med recikliranimi deli so aluminijasta vrata, poenostavljeno zasnovane vratne kljuke, izolacija iz enega samega polimernega materiala, pnevmatike z nizkim uporom in 3D-natisnjeni deli. Skupni ogljični odtis prototipa Embleme v življenjskem ciklu znaša 5 ton ekvivalenta CO₂ (CO₂eq), kar so neodvisno preverili pri organizaciji IFPEN. Za primerjavo: Megane E-Tech v življenjskem ciklu “pridela” 25 ton ekvivalenta CO2, bencinski Captur iz leta 2019 pa 50 ton.
Futuristično podobo narekuje učinkovitost
Embleme ima izrazito dolgo medosno razdaljo, 2,90 metra ter klasična razmerja za baterijsko-električne modele z razmeroma kratkimi previsi in čokatim nosom. Digitalni emblem je optična nadgradnja sprednjih tankih žarometov, vse skupaj pa dopolnjuje atraktivno oblikovan zadnji del. V grobem gre za karoserijsko obliko shooting brake, kjer pa ima prostornost še vedno veliko težo. Embleme je od Scenica E-Tech daljši za 33 centimetrov, v notranjosti pa ponuja pravo revolucijo.
O potniški kabini prihodnosti, kot si jo je zamislil Renault, smo že pisal. Čeprav v takšni obliki še vedno deluje kar preveč futuristično, so pri Renaultu prepričani, da bo v serijski različici le malenkost spremenjena. Gre za občuten odmik od trenutno uporabljene oblikovne smeri potniških kabin Renaulta. Poudarek je na digitalizaciji, ki jo podpira še nadzor preko fizičnih tipk. S tem želijo pri Renaultu prioritizirati ergonomijo, ki je obenem ključni faktor varnosti na cestah. Nova podoba armaturne plošče s tremi zasloni, združenimi pod ukrivljeno stekleno površino, je v središču pozornosti. Na strehi so vgrajene še solarne celice, ki naj bi na sončne poletne dni podaljšale doseg za okoli 10 kilometrov.
Besedilo, video: Gašper Pirman. Foto: Gašper Pirman, Renault.
Mnenja uporabnikov
6 komentarjev za "Revolucionarni Renault za čistejšo prihodnost"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Reanault je vedno znal narediti solidne pogonske sklope. Tudi veliko znanja je črpal iz F1 kar za razne riževe narastke ne moremo trditi.
Ko se Renault loti vodika.. jao to bo veselica
Ta retro oblika volana mi ne spada v avto s tako futuristično zunanjo obliko. Prej bi ga dal v kak R4, še najrajši pa nikamor..
Saj pomoje je od R4 potegnjen,
A tiste bele dlake sem in tja v velurju še dodatno dvignejo vtis ekološke ozaveščenosti?
Drugače pa, če je to novi oblikovalski jezik Renaulta, vsa čast. Z geometrijskimi linijami deluje zelo sveže, Barvno in črno razmerje volumna pa lepo skrije baterijsko podnožje.
nam se zdaj zdi ta oblikovalski jezik svež in moderen, a vprašanje, če bo zdržal test časa in bo aktualen čez 10 let, ko naj bi prišla serijska različica. Marsikaj všečnega in obetavnega izpred 10 let bi sedaj delovalo čudno in pokvečeno.