Predstavitve

Slovenska predstavitev: Citroën C5

Podjetje Citroën Slovenija je predstavilo novo generacijo modela C5 v limuzinski in karavanski različici.

Že na prvi pogled je jasno, da novi C5 nima veliko skupnega s svojim predhodnikom. O tem pričajo zunanje mere, ki povedo, da je nova limuzina srednjega višjega razreda 34 milimetrov daljša, kar 80 milimetrov širša ter 17 milimetrov nižja od modela, ki ga zamenjuje. Z dolgim sprednjim in kratkim zadnjim previsom ter z vbočenim zadnjim steklom kaže glavne oblikovne značilnosti velikih citroënov.  Za dinamičen in obenem eleganten izgled pa so inženirji žrtvovali 14 milimetrov prostora med komolci potnikov spredaj in 25 milimetrov zadaj, v primerjavi s predhodnikom pa je pri limuzini malce manjši tudi prtljažni prostor (- 58 litrov). Pri različici Tourer se dinamičnost in eleganca limuzine združujeta s praktičnostjo in uporabnostjo karavanskega zadka, ki se lahko pohvali tudi z električnim odpiranjem vrat prtljažnika.
 
V notranjosti sta v ospredje postavljena udobje in kakovost materialov. Citroënovsko nekonvencionalno oblikovana armaturna plošča postavlja voznika v središče dogajanja. Vsa glavna stikala so nameščena na volanskem obroču s fiksnim osrednjim delom druge generacije. Vse prej kot klasični so tudi trije merilniki z velikimi, digitalnimi prikazovalniki. Odvisno od izbora nivoja opreme so sedeži v C5 lahko športno oblikovani in dinamični ali pa bolj udobni, pri katerih je poudarjeno zlasti dobro počutje. Pri najbolje opremljenih različicah le-ti ponujajo tudi električno nastavitev zgornjega hrbtnega naslona ter masažo telesa. K udobni vožnji prispeva tudi karoserija z gladkimi linijami brez štrlečih delov ter seveda kakovostna izolacija potniškega prostora.

Prvič v tem razredu lahko kupci izbirajo med klasičnim vzmetenjem ter hidravličnim vzmetenjem Hydractive III plus. Slednje vsebuje dve stopnji togosti in blaženja, ki omogočata sprotno upravljanje sil vzmetenja za optimalno prilagajanje razmeram na cesti in voznikovemu načinu vožnje. Preko stikala na sredinski konzoli lahko voznik izbere tudi športni način "Sport", ki omogoča bolj dinamično vožnjo in daje legi na cesti prednost pred udobjem.

 
Novi C5 je na voljo z dvema bencinskima in s štirimi dizelskimi motorji. Vstopni 1,8-litrski, 16-ventilski bencinar razvije 92 kilovatov (125 KM) in je na voljo s petstopenjskim ročnim menjalnikom, dvolitrski  šestnajstventilec zmore 103 kilovate (140 KM), moč pa si ga je omisliti tudi s štiristopenjsko avtomatiko. Dizelsko paleto zastopajo 1,6-litrski HDi z 80 kilovati (109 KM) s petstopenjskim ročnim menjalnikom, dvolitrski HDi, ki razvije okroglih 100 kilovatov (136 KM) je dobavljiv tako z ročnim kot s samodejnim šestopenjskim menjalnikom, 2,2-litrski HDi s 125 kilovati (170 KM) je na voljo le z ročnim, najmočnejši, 2,7-litrski HDi V6 z največjo močjo 150 kilovatov (204 KM) pa le s samodejnim šeststopenjskim menjalnikom. Vsi dizelski motorji so serijsko opremljeni tudi s filtrom trdnih delcev.
 
Za varnost, poleg ojačane karoserije, skrbijo serijsko vgrajeni zavorni sistem ABS, sistem za elektronski nadzor stabilnosti vozila ESP, pet varnostnih blazin in dve varnostni zavesi, pri nekaterih različicah pa sta proti doplačilu na voljo še dodatni bočni varnostni blazini za potnike na zadnjih sedežih.

Slovenski kupci bodo lahko svojega C5 izbrali z osnovnim paketom opreme Attraction, ki poleg naštete varnostne opreme, vključuje samodejno klimatsko napravo, avtoradio ter usnjen volanski obroč s fiksnim sredinskim delom, ali z bolj športnim Dynamique s športnimi sedeži, dvopodročno samodejno klimatsko napravo ter 17-palčnimi platišči iz lahke litine. Tisti, ki si želijo še več udobja se lahko odločijo za paket Confort s hidravličnim vzmetenjem Hydracitve III plus, električno parkirno zavoro in žametnim oblazinjenjem. Vrh ponudbe pa predstavlja paket Exclusive, pri katerem velja poleg hidravličnega vzmetenja omeniti še oblazinjenje v kombinaciji usnja in blaga, električno nastavljiva in ogrevana sprednja sedeža s funkcijo masaže, biksenonska žarometa ter 18-palčna platišča iz lahke litine. Cene za limuzinskega C5 se gibljejo od 21.700 evrov do 37.800 evrov, za tourerja pa je treba odšteti od 22.700 do 38.800 evrov.

 

Pri podjetju Citroën Slovenija v letošnjem letu načrtujejo prodajo 300 vozil, od katerih bo 60 odstotkov limuzin in 40 odstotkov tourerjev, v letu 2009 pa si obetajo prodajo 500 primerkov. Novega C5 si bo moč v naslednjih dneh ogledati v Citroënovih salonih, kjer med 13. in 15. junijem pripravljajo tudi dneve odprtih vrat.

Mnenja uporabnikov

9 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Citroën C5"


a_sist
17 leta 1 mesec nazaj

To pa zna bit moj prvi citroen.. Zadnje luči so sicer kar malo preveč podobne prejšnji audijevi štirici, ampak vseeno.. 5x lepši kot laguna.

dct
17 leta 1 mesec nazaj

Hvala za opozorilo. 😉 Lapsus! Smo popravili.

esem
17 leta 1 mesec nazaj

OK napisano – le ena informacija je nujno potrebna popravka. Dnevi odprtih vrat ("osvežitve") bodo med 13 in 15 juNijem!

Slavc
17 leta 1 mesec nazaj

veliko lepši kot pa laguna! tako od znotraj kot od zunaj. Vsaj tako kaže po slikah. Kar bo pa v živo, pa bomo videli.

denis099
17 leta 1 mesec nazaj

fuul dobr avto,komi čakam testno vožnjo:D laguni se pišejo slabi časi….

 
Lancia Delta
Osvežitev za porsche 911 carrera