Predstavitve

Slovenska predstavitev: Volkswagen Transporter

Leta 1950 je luč sveta pod internim imenom T1 ugledal prvi transporter. Ta je kmalu postal avtomobilski simbol za gospodarski čudež in hipijevsko gibanje. Sledile so mu še štiri generacije, ki do danes po celem svetu skupaj štejejo več kot osem milijonov prodanih primerkov. Zgodba pa se sedaj nadaljuje z evolucijo pete generacije.

                  
Na slovenske ceste je v teh dneh zapeljala obširno izpopolnjena peta generacija modelov Miltivan, Transporter, Caravelle in California, interno imenovana T5. Pri Volkswagnu so ob tem pojasnili, da ne gre za pravi generacijski preskok, temveč za temeljito prenovo in tehnično posodobitev zelo uspešnega modela, za katerega se je od leta 2003 do 2009 odločilo več kot milijon kupcev.
 
Čeprav je v primerjavi s predhodnikom ostal dimenzijsko nespremenjen, novinca navzven prepoznamo po novem pokrovu motorja, novih žarometih ter po preoblikovani maski in odbijaču, v katerem sta vgrajeni meglenki s funkcijo statičnih smernih žarometov. Novi sta tudi zunanji ogledali z vgrajeno anteno, rahlo spremenjeni sta zadnji luči, nova pa so tudi 17 in 18-palčna platišča iz lahke litine. V notranjosti odkrijemo nov volanski obroč ter instrumentno ploščo, novo upravljanje klimatske naprave in nove radijske sisteme, osvežitev pa prinašajo tudi nova oblazinjenja.
 
Med glavne vrline novega transporterja gotovo sodi velika izbira izvedenk. Ta vključuje dve medosni razdalji, tri različne višine streh, štiri različne nosilnosti, pet volumnov tovornega prostora (od 5,8 do 9,3 m3), pet motorjev, štirikolesni pogon 4motion, na voljo pa je vsega skupaj sedem različic (furgon, kombi, caravelle, kesonar, dvojna kabina, šasija in »vlečna glava«).
 
Na voljo so štirje turbodizelski in en bencinski motor. Petvaljniki so se upokojili, zato so sedaj vsi dizelski motorji štirivaljni, osnovani na dvolitrskem TDI-ju z vbrizgom goriva preko skupnega voda iz passata in tiguana. Trije so prisilno polnjeni z eno turbino in zmorejo 62, 75 ali 103 kilovate (84, 102 in 140 KM), najmočnejši motor pa je podkrepljen z dvema turbinama in razvije 132 kilovatov (180 KM). Po novem je pri 103 in 132-kilovatnem motorju ob ročnem šeststopenjskem menjalniku na voljo tudi sedemstopenjski menjalnik z dvojno sklopko DSG. Slednjega si lahko kupci omislijo tudi v kombinaciji s štirikolesnim pogonom 4motion, ki deluje preko elektronsko krmiljene lamelne sklopke Haldex. Vsi motorji se ponašajo z optimizirano krivuljo navora, na 100 prevoženih kilometrov v povprečju porabijo 1,9 litra manj goriva kot pri predhodniku ter vsi izpolnjujejo zahteve emisijskega standarda Euro5. Ob dizelskih motorjih je na voljo tudi dvolitrski bencinar s 85 kilovati (115 KM), za katerega pa ne pričakujejo večjega povpraševanja.
 
Vse različice so serijsko opremljene z novo generacijo elektronskega programa za nadzor stabilnosti ESP, ki med drugim vključuje zavorni sistem ABS, elektronsko zaporo diferenciala EDL, sistem proti spodrsavanju pogonskih koles TCS, asistenco za speljevanje v klanec ter stabilizacijski program za vozila s serijsko vgrajeno vlečno kljuko. Med novosti sodi samodejno čiščenje zavornih kolutov, ki deluje tako, da se zavorne ploščice ob vključenih brisalcih pri hitrostih nad 80 kilometrov na uro v rednih intervalih dotaknejo kolutov in s tem odstranijo vodo, ki se na njih nabira. Vsa vozila imajo serijsko vgrajen indikator za smotrno prestavljanje, proti doplačilu pa je po novem na voljo tudi sistem Side Assist, ki opozarja na vozila v mrtvem kotu.
 
Pri transporterju se cene gibljejo od dobrih 21 do slabih 40 tisočakov, za caravello je potrebno odšteti od 27.920 do 47.806 evrov, serijsko opremljen multivan pa stane najmanj 29.354 in največ 54.809 evrov. V letošnjem letu načrtujejo prodati 330 primerkov, od katerih bo, sodeč po pretekli prodaji, skoraj 90 odstotkov transporterjev.

Mnenja uporabnikov

15 komentarjev za "Slovenska predstavitev: Volkswagen Transporter"


Žumi
14 leta 2 meseci nazaj

blinder: a maš ti probleme vida? menjaj očala. po tvojem se toyota verso slabi vozi kot pa transporter??? po tvojem je lesena klop bl odobna kot pa sedežna??? pa kaj si ti, šaulinski menih, ki ima raje, da ga nekdo prtegne s kolam kot pa z rokavico? dej ne klati bedarije. ta kanta je povsem ne kvaliteten avto. sosed ima tri. vsi redno crkujejo. turbine, olje pušča itd itd, da o neodobju sploh ne govorim. za mene in pa vem iz iskušenj, najboljši biznis kombi je VIANO 3.0cdi motor. udobn/hitr. ta kanta poleg 4 kolesnega pogona ne ponuja nič razn trde plastike ki poka pri vsakem nagibu

Gosic
14 leta 2 meseci nazaj

Samo je pa res trd ja, mi smo se vozili ene 3ure z njim… ko cegu.

user562
14 leta 2 meseci nazaj

Brez skrbi da sm jih,prov tako transporterja in ivecota in peugeota .Povem pati da je wv na podnu ker je trd ko cegu in niti pod razno se nebi z njim vozil 4h v Bologno.Nič nima proti,ampak wv prodaja ime zame in nič drugega.Mogoče crafter,tega pa še nisem probal,ampak novi tip.Ta je kar čeden.

Polo78
14 leta 2 meseci nazaj

Za svoj namen povsem dober kombi, oblika (silhueta) taka kot je se pa res že vleče cca. 20 let, vmes so bili le facelifti. Meni osebno se v tem segmentu bolj dopade dvojček Traffic/Vivaro.

Gosic
14 leta 2 meseci nazaj

No, pri kolegu so ga kupili, letnik okoli 2007, novega pač. 2.5 tdi, 5 valjev. Ne rečem, zvok je kar lep, ampak, ko smo šli na turo, je moral pri priblizno 300ih km, doliti olje. drugo: kupovali so novega, dobili so ga 3000€ ceneje, ker nima centralnega zaklepanja, ampak ima za vsako vrato posebaj. Uglavnem 3000€….

 
Ford Econetic
Slovenska predstavitev: Renault Fluence