Nekoč je veljalo: Nemec je Nemec! Nemške znamke so se strogo proizvajale samo na nemških tleh in marsikateri ponosen lastnik se je rad pohvalil, da ga ni čez Nemca. Potem je prišla globalizacija, kateri se je pridružilo nižanje stroškov, povezano z iskanjem cenejše delovne sile in ugodnejših dobaviteljev. In kakšno je stanje danes?
Verjetno ne boste verjeli, če zapišemo, da prav vsi Audijevi TT-ji prihajajo iz tovarne na Madžarskem, kjer izdelujejo tudi motorje za modele A3, A4, A6 in Q7. Delež nemških delov v TT-ju ne presega 30%, enako velja za model Q7, ki ga proizvajajo zgolj na Slovaškem. Ostali modeli se lahko pohvalijo, da so večinsko nemški, saj vsebujejo 50 ali več odstotokov nemških delov.
BMW-je poganjajo motorji, ki se izdelujejo bodisi v Nemčiji, Avstirji ali na Otoku. Deleži nemških delov pri modelih, ki jih sestavljajo v Nemčiji, so večji kot 55%, medtem ko ta pri modelih X3 in X5, ki jih sestavljajo v Avstriji oziroma v ZDA znaša 30 oz. 25%.
Večina fordov prihaja iz Porenja, vendar focuse in fieste sestavljajo tudi v Španiji. Delež nemških delov v teh modelih je manjši od 50%. Enako velja za Oplovo corso, medtem ko lahko za astro zapišemo, da jo izdelujejo kar v šestih državah. Sestavljajo jo v Nemčiji, Veliki Britaniji , Belgiji in na Poljskem, motorji pa prihajajo iz tovarn v Nemčiji, Avstriji, na Madžarskem in Poljskem.
Nemški simbol Mercedes se lahko v večini ponaša z nemško proizvodnjo, a na primer delež nemški delov pri razredu E vseeno ne presega 65%.
Zanimiv primer predstavlja porsche cayenne, za katerega je bilo ob začetku proizvodnje rečeno, da bo prihajal zgolj iz nemških tovarn, kmalu zatem pa se je pokazalo, da ga veselo proizvajajo tudi na tekočih trakovih VW-jeve tovarne na Slovaškem. Delež nemških delov v cayennu ne preseže 35%. Podobno velja za model Boxter (45%), ki ga proizvajajo tudi na Finskem. Legendarni 911 sicer proizvajajo zgolj v Nemčiji, a delež nemških delov kljub temu ne preseže 65%.
VW motorje za svoje avtomobile proizvaja v Nemčiji na Madžarskem, Poljskem in Češkem. Večino modelov res sestavijo na rodnih tleh, a deleži nemških delov skoraj nikjer ne presežejo 60%. Model Golf je tako le polovično nemški, sestavljajo pa ga med drugim tudi na Slovaškem in v Belgiji.
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Ali so nemški avti res nemški?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
hehe zanimivo
To pa res ni nič novega. Navsezadnje imam Astro katera NI narejena v nemčiji ampak v GB. Na žalost se to fajn pozna. Kot tudi določeni deli niso nemškega porekla. Luči so med prvimi saj so narejene v Saturnusu. To je pač tako danes. Proizvajalci iščejo finančno najbolj ugodno rešitev kar je konec koncev logično.
Ja in moja toyota je iz Francije, žal to tudi občutim.
Ja, Petersilj, strinjem se s teboj.
Lani sem bil na izeltu v oni mali vasici pri Lescah, kak je ze, Fara ali Bistra ali nekaj takega, in vodic je reko da tukaj ročno izdelujejo vse matice in vijake za celi "Nemški" koncern, in da jim sploh ta biznis omogoča preživetje. SLOVENSKA KVALITETA, je tudi v najboljših limuzinah !!!
Marsikateri pomembni deli motorjev in avtomobilov so narejeni v Sloveniji ;).