Reportaže

BMW iEvolucija

S soncem obsijan Salzburg je bil z ozkimi mestnimi uličicami in okoliškimi zavitimi hribovitimi cestami idealen za prikaz dveh različnih svetov, ki jih odpirajo pri BMW-ju. Na eni strani povsem električni i3, ki stavi vse na ekologijo, ter na drugi strani popolno nasprotje: M4 in M3, oba s 317 kilovati moči, ki podirata zakone fizike in se požvižgata na varčnost. A kljub očitnim nasprotjem imajo vsi trije veliko skupnega – stavijo na čustva, ki jih podkrepi perfekcionizem do najmanjšega možnega detajla.

Svojo zgodbo bom začel z najbolj varčnim, ekološko doslednim in oblikovno izrazitim Bavarcem i3. Priznam, da mi je ob razkritju voznega parka zaigralo srce in iskreno sem se najbolj veselil vožnje prav s tem futuristično oblikovanim malim avtomobilom. Še preden sva se spoznala v živo, sem o njem vedel marsikaj; kot pravi detektiv sem že nekaj časa skrbno preučeval vsak njegov korak. Prebral sem veliko dobrih in slabih komentarjev, a je prišel trenutek, da pozabim na vse in se z njim zapeljem tudi sam.

”Rjavi je moj!” sem glasno izrazil svojo željo in tako kot vedno zapletel situacijo. Ne vem točno zakaj, a sem ga že ob prihodu na parkirišče zagledal, ko je stal na polnilnem mestu, kjer je z velikimi črkami pisalo: ”Reserved for i3” – in hotel sem točno tega. No, pa tudi najbolj fotogeničen je bil videti v tej barvni kombinaciji.

BMW i3 daje videz konceptnega vozila, a to vendarle ni. Njegov videz, tako kot to velja za večino uspešnih avtomobilov, razdvaja publiko in v tebi vzbudi čustva, pa naj ti je všeč ali ne. Z minimalističnimi dodatki v notranjosti in izrazitimi zunanjimi linijami ni vsakdanje vozilo. Daleč od tega; je poseben in tega niti ne skriva. Z dvobarvno zunanjostjo, visokimi boki, zadnjim steklom, ki se spusti za boljši pregled, in tankimi, vendar ogromnimi 19-palčnimi platišči, poudarja svoj edinstven dizajn. Večina niti ne opazi, da se zadnja vrata lahko odprejo le takrat, ko so odprta tudi prednja. Lepota pred uporabnostjo, zagotovo. BMW i3 ni grd, a resnici na ljubo tudi ni lep, še vedno pa je premišljen do najmanjše malenkosti.

Kompromisov ne pozna niti notranjost, ki je predvsem netipično BMW-jevska. Kot da so se inženirji odločili in načrtno spremenili vsak element posebej. Kar nekaj časa preteče, da vsrkaš številne dodatke in se hkrati privadiš na množico materialov. Videti je kot razstavni prostor za predstavitev vsega najboljšega, kar premorejo pri BMW-ju. Z naravnimi toni so uspešno združili rjavo usnje, gosto tkano sivo oblazinjenje, naravna vlakna in reciklirano plastiko. Zmoti le kakšen bolj nenatančen spoj in videz reciklirane plastike.

Poleg ogromnega osrednjega zaslona ima voznik svoj manjši zaslon, kjer se prikazujejo vsi potrebni podatki: doseg, hitrost in režim vožnje. Debel, a kvaliteten volanski obroč in pomanjkanje prestavne ročice pričarajo poseben občutek med samo vožnjo. Nekonvencionalna postavitev gumba za zagon vozila in povsem nov sistem za prestavljanje sta kljub impresivnemu videzu rahlo moteča, oziroma enostavno potrebuješ nekaj časa, da se ju navadiš.

Prestižno električno vozilo, ki kljub odsotnosti motorja z notranjim zgorevanjem med vožnjo lahko igra na voznikove strune, nudi tri režime vožnje: osnovni Comfort, Eco Plus in najvarčnejši Eco Plus+, pri katerem je hitrost omejena na 90 km/h in izključuje uporabo klimatske naprave.

BMW i3 ob pritisku na stopalko za plin postreže z 250 Nm navora in 125 kW (170 KM) moči. Do 100 km/h porabi le 0,3 sekunde manj kot meni ljuba Fiesta ST. V vožnji se pravzaprav ne razlikuje od običajnih vozil, sprememba je najbolj očitna le ob spuščanju stopalke za plin, kjer v igro nasilno vstopi regeneracija zavorne energije. Z močnim sunkom in izrazitim zaviranjem, brez da bi pohodil stopalko za zavoro, zlahka preverjaš moč vratnih mišic, kar zahteva svoj čas za privajanje. Kasneje vožnjo v veliki meri reguliramo predvsem z zmanjševanjem pritiska na stopalko za plin, s čimer hkrati omejujemo zavorno moč.

V športni vožnji se, kljub natančnemu in občutljivemu mehanskemu mehanizmu, voznik še vedno počuti nepovezan z avtomobilom in cesto. Z majhnim nagibom karoserije in precej trdo nastavljenim podvozjem mu nekaj manjka, kar je težko pojasniti. Voznik se v njem kljub odličnim voznim lastnostim počuti odtujenega. V mestu pa se s svojim instantnim navorom in majhnostjo znajde odlično.

Vozili smo se v popolnoma električni različici, ki nima vgrajenega bencinskega motorja za podaljševanje dosega. V tem primeru ima po tovarniških podatkih BMW i3 doseg 190 kilometrov, s kratkim polurnim polnjenjem pa lahko baterijo napolnimo do 80 odstotkov njene kapacitete. Za popolno napolnitev bo moral biti priključen na električno omrežje okoli osem ur.

Cena za BMW i3 v Nemčiji znaša 34.000 evrov, pri nas pa žal nakup trenutno še ni možen.

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman

Mnenja uporabnikov

1 komentar za "BMW iEvolucija"


igork
9 leta 8 meseci nazaj

Zakaj mora bit električen avto zmeraj tako grd? Izjema je Tesla.

 
Seat Cupradan 2014
BMW M norija