Reportaže

Daimler je že drugič izbral Slovenijo za mednarodno predstavitev

Mercedes-Benz Actros: mednarodna predstavitev

Daimler je, že drugič v zadnjih treh letih, izbral Slovenijo za gostiteljico mednarodne predstavitve novega modela. Po najmanjšem, Mercedes-Benzu razreda A, je tokrat prvič na slovenske ceste zapeljal največji član družine, Actros. Ne le, da je Daimler novo generacijo tovornjaka prvič pokazal izven nemških meja, v dveh tednih bo Slovenijo obiskalo približno 150 predstavnikov svetovnih medijev in državica na sončni strani Alp se bo še enkrat lahko predstavila v najboljši luči.

Hočem še!

Odkrito: cenim in veselim se prav vsake minute s kakšnim razvojnikom, ki je vključen v razvoj celo najmanjšega sestavnega dela vozila. Tokrat so me povabili na predstavitev nove generacije tovornega vozila Actros in njegovega agregata s kodnim imenom OM 471. Imel sem veliko srečo, da so mi dodelili prijetnega sopotnika, ki me je zapeljal od Ljubljane do Portoroža. Steffan Korn je namreč eden DSC_4338izmed stotih inženirjev, odgovornih za razvoj novega dizelskega agregata. Človek, ki svoje delo opravlja z največjim veseljem in je le košček v mozaiku, a ima prav vsak najmanjši košček tega mozaika svojo vlogo v celotni sliki.

S kombinacijo nepopolne angleščine in nemščine sva se vso pot pogovarjala v prijetnem ambientu izredno tihe potniške kabine, kjer je zadovoljno kimal na moje opazke o neverjetno mirnem delovanju motorja. In res je – če primerjam nekaj let starega Actrosa in novinca v Daimlerjevi ponudbi, je razlika očitna in moja ušesa so jim bila po dve uri in pol trajajoči poti hvaležna.

Po štirih letih je prišel čas za motorno revolucijo

Po neštetih urah razvoja in dva tisoč sestavnih delih je Mercedes-Benz v Actros namestil drugo generacijo 12,8-litrskega dizelskega vrstnega šestvaljnika. Z robustnim dizajnom in tehničnimi inovacijami so pri razvoju stremeli predvsem k učinkovitosti. Tehnološko dovršen agregat izpopolnijo dve kompozitni odmični gredi,

unikaten sistem vbrizgavanja goriva s skupnim vodom in povečevalnikom tlaka X-Pulse, asimetričen turbo polnilnik, močna motorna zavora, nadzor emisij s tehnologijo SCR, recirkulacija izpušnih plinov ter filter delcev. OM 471 ustreza emisijskemu razredu Euro VI.

Pet različno močnih motornih paketov

Na voljo je v petih različno močnih izvedenkah. Pri vseh je največja moč na voljo pri 1.600 vrtljajih na minuto, največji navor pa že vse od 1.100 vrtljajev na minuto. Tako ima najšibkejša različica 310 kilovatov in 2.100 njutnmetrov navora. Naslednja izvedenka ima 20 kilovatov in 100 njutnmetrov navora več, tretja motorna izbira 350 kilovatov in 2.300 njutnmetrov navora ter četrta 375 kilovatov in 2.500 njutnmetrov navora. Najmočnejši agregat v ponudbi ima 390 kilovatov in 2.600 njutnmetrov navora.

Prvi resni koraki v smeri avtonomne vožnje

Mercedes-Benz je že leta 2012 dosegel nov mejnik v razvoju in predstavil sistem PPC (Predictive Powertrain Control). Sistem povezuje informacije, pridobljene preko sistema GPS in topografskega zemljevida, ter prilagaja način vožnje topografskim značilnostim ceste.

Actros s pomočjo sistema PPC pospešuje, zavira ali menja prestavo kot voznik, z obilico DSC_4441informacij o prihajajočih lastnostih ceste. V praksi sistem deluje preprosto – še preden tovorno vozilo na primer zapelje na Vrhniški klanec, s pomočjo topografskih kart in sistema GPS predvidi naklon ter dolžino klanca. Preko algoritmov izračuna, na katerem delu klanca mora prestavljati za čim manjšo izgubo hitrosti in v kateri prestavi mora voziti, da bo poraba minimalna. Vozniku torej ostane le, da suče volan, s pomočjo radarskega tempomata pa bo Actros zaviral in pospeševal sam.

Kako je vse videti z voznikovega sedeža? Tako preprosto, da si misliš: “To bi pa znal vsak!” Voznik ima (razen ob nekaj kilometrih po magistralkah) noge na tleh ob stopalkah in jih med avtocestno potjo od Ljubljane do Portoroža ne uporabi niti enkrat. Preko obvolanskega stikala nastavlja parametre, ki jih upošteva PPC: najvišjo in najnižjo hitrost, varnostno razdaljo za nastavitve radarskega tempomata, vklaplja motorno zavoro – in to je to.

Ogromen dizelski agregat v vseh razmerah deluje suvereno, v programu Eco pa omogoča tako imenovano jadranje. To pomeni, da se motor odklopi od ostalega pogonskega sklopa, ko voznik sprosti stopalko za plin, motorna zavora pa se ob tem izključi. Sistem deluje blagodejno na povprečno porabo goriva in skrbi za čim manjšo obrabo zavor, pogonskega agregata ter ostalih vitalnih delov tovornjaka.

Zakaj ravno Slovenija?

Ob zadovoljstvu s predhodnim mednarodnim dogodkom predstavitve razreda A so pri izbiri lokacije pri Daimlerju izpostavili tudi primerno razvejanost terena, kjer lahko demonstrirajo uporabnost modela PPC v vsej njegovi naprednosti. Avtocesta do morja DSC_4403ima namreč lepo število klancev in spustov, na katerih se hkrati dodobra izkažeta karakter novega agregata kot tudi povezanost samodejnega 12-stopenjskega menjalnika s sistemom PPC.

Za Slovenijo je predstavitev takšnega tipa izjemno pomembna. Poleg očitne ekonomske dobrobiti je tukaj izpostavljena še prepoznavnost države, kjer se lahko v relativno kratkem času premakneš od gora do obale. V naslednjih 14 dneh jo bo obiskalo okoli 150 svetovnih specializiranih medijev, katerim lahko dodamo še podobno številčno ekipo Mercedes-Benza na terenu –  od voznikov tovornjakov (nekateri so v Sloveniji prvič), tehničnih specialistov, do zaledne ekipe, ki skrbi za nemoten potek dogodka.

Meseci načrtovanj

Delo se prične že več mesecev pred dejansko predstavitvijo. Poleg striktnega načrtovanja je potrebno pregledati prav vse: hotelske sobe, hrano, traso in seveda infrastrukturo.

Vozniki so kamione pripeljali na lokacijo že prejšnji teden. Iz centra za tovorna vozila so odšli v sredo in v petek prispeli na cilj. Po nekajdnevnem privajanju je 10 voznikov čakalo v pripravljenosti na začetek 14-dnevne odisejade. In ne, voznik ni le voznik tovornjaka, v večini primerov za prevoz novinarjev skrbijo mehaniki, inženirji, testno osebje in celo vodja oddelka za razvoj in testiranje tovornih vozil pri Mercedes-Benzu, dr. Manfred Rohr, ki bo nekaj dni vodil karavano enajstih Actrosov, ki jih bo zaradi enotne celostne podobe na naših cestah res težko spregledati.

DSC_4324V aktivnosti je od samega začetka vključena tudi predstavnica slovenskega zastopnika znamke Metka Kejžar, vodja marketinga in odnosov z javnostmi v podjetju Autocommerce, ki nam je že pred začetkom predstavitve povedala, kakšna čast in pohvala za dosedanje delo je izbira Slovenije za  lokacijo ter njihova vključenost v organizacijo dogodka.

Po včerajšnjem prvem dnevu, kjer se jim je na tiskovni konferenci in večerji pridružil tudi Stefan Buchner, direktor Daimler Trucks za Evropo, je bila slišati zelo zadovoljna: “Vse poteka v skladu z načrti, na roko nam gre še celo vreme. Predstavniki Daimlerja so izjemno zadovoljni tako s prizorišči kot tudi lokalnimi partnerji, ki smo jih skupaj izbrali za izvedbo tega pomembnega dogodka. Vesela sem, da smo ponovno uspeli celo preseči njihova pričakovanja, kar bi lahko k nam v prihodnosti pripeljalo še kakšno svetovno novost.”

Besedilo: Gašper Pirman, fotografije: Gašper Pirman, Mercedes-Benz.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Pet Francozov na potepu
Robert Lešnik: ”Ikone dizajna so tiste, ki jih znam narisati po spominu”