Tudi tokrat smo pričeli pogovor v precej umirjen tonu, malo o avtomobilu, pa o ceni testnega CR-V, potem pa smo dvignili obrate in nadaljevali s polemiko o tem, da se cene avtomobilskih modelov še kar dvigujejo ter da temu trendu ni videti konca. Ker je na to težko še kaj pripomniti, smo nadaljevali v podobnem slogu o stroških vzdrževanja in zanesljivosti sodobnih avtomobilov. No, tukaj sem tokrat lahko povedal precej več od ostalih, tudi na račun svežih podatkov uvoznika, ki so mi jih posredovali in kjer zagotavljajo, da je hibridni motor pri Hondi eden najbolj zanesljivih ter ga odlikujejo relativno nizki stroški vzdrževanja.
Nov pristop prinaša praktično vso opremo že pri vstopnem paketu

Prav živahna večerna debata me je spodbudila k temu zapisu. Že pred epidemijo sem ob pričetku vzpona Tesle (čeprav nerad) prikimaval njihovi opremski strategiji. Kupcem so enostavno dali vse, kar je na voljo, in prepustili zgolj izbiro zunanje barve, obliko in velikost platišč ter odločitev med črnim ali belim usnjenim oblazinjenjem. No, pa kakšen bo način plačila za vozilo.
Ob veliki izbiri posamičnih opcij se pri nakupu nekateri morda še znajdejo, za druge je vse skupaj čedalje težje. Da ne govorimo o tem, da je velika stopnja individualizacije posameznega avtomobila postala problematična tudi za proizvajalce in trgovce, ki morajo imeti nekaj vozil vedno na zalogi. Zato je povsem razumljivo, da se vse več proizvajalcev odloča za optimizacijo ali poenostavitev ponudbe. In to je veliko lažje, če dobro poznaš svoje kupce. Tako so se pri Hondi za šesto generacijo CR-V na podlagi izkušenj odločili, da zahtevam njihovih voznikov zadoščata dva odlično založena paketa opreme, kjer že vstopni Elegance Tech praktično ponuja vse, kar potrebujejo celo zahtevnejši vozniki.
Varnostni sistemi serijsko

Poleg kar osmih varnostnih blazin in uveljavljenih elementov aktivne in pasivne varnosti je CR-V opremljen še s petnajstimi sistemi, ki jih zadnja leta poznamo pod imenom Honda Sensing. Med ostalo opremo je že vključenih res veliko dodatkov, na primer izbira voznih režimov z nadzorom spusta, ogrevan volanski obroč, 25,9-centimetrski voznikov zaslon in 22,9-centimetrski osrednji zaslon na dotik, navigacijski sistem, usnjeno oblazinjenje, električni pomik ogrevanih sprednjih sedežev, žarometa v tehniki LED s samodejnim prilagajanjem snopa dolgih luči…
Del serijskega paketa Honda Sensing je (poleg aktivnega sistema za preprečitev trka ob menjavi pasu, sistema za opozarjanje na prečni promet zadaj in spredaj, sistema za nenamerno pospeševanje naprej in nazaj) še Lane Watch, kakor so poimenovali sistem za pomoč pri menjavi pasu.
Ta deluje s podporo prikaza kamere, ki na osrednji zaslon samodejno posreduje široko sliko področja za vozilom na desni strani, kadar voznik vključi desni smernik. Izredno koristen sistem lahko reši kakšnega kolesarja pri zavijanju v desno, pomaga pri menjavi pasu na avtocesti in pri bočnem parkiranju pomaga vozniku pri približevanju k cestnemu robniku. Kamero v desnem ogledalu lahko aktiviramo tudi s pritiskom na levo ročico pri volanu, s čimer postane sistem še bolj praktičen in uporaben.
Prav vsi z usnjeno notranjostjo in panoramsko streho
Že v preteklosti pri Hondi niso skoparili z opremo, a so šli tokrat še korak dlje s serijskim usnjenim oblazinjenjem sedežev in pomično panoramsko streho. Izbira morda ne bo po godu tistim, ki imajo raje tekstilno oblazinjenje, namesto steklene strehe pa vedno izberejo prihranek pri nakupni ceni. A so Japonci s tem zgolj sledili nekaterim premijskim konkurentom ter po mojem mnenju nakazali smer, v katero želijo v prihodnosti pomakniti model CR-V. Danes to sicer še ni premijski avtomobilski model, a z bogatim naborom raznovrstne opreme veliko lažje nagovarja neodločene kupce in vse, ki bi jim ob seštevanju cen posamičnih opcij nekoliko zastal dih.
Odpiranje z brco, ki deluje!

Za konec pa še ena od funkcionalnosti, ki mi bo ostala v spominu, saj sem jo z veseljem uporabljal, pa tudi demonstriral njeno delovanje drugim, ker me ni nikoli pustila v zadregi. Gre za električno odpiranje vrat prtljažnika s kretnjo noge (brco) in dodatno samodejno zapiranje ob oddaljevanju od vozila. Ko sem se s sistemom samodejnega odpiranja prtljažnih vrat srečal pred skoraj desetletjem, je bilo v praksi več smešnega brcanja in bentenja kot pa dejanskega samodejnega odpiranja prtljažnih vrat. Zabavno, če pri tem početju opazuješ koga drugega, ampak precej manj, ko to počneš sam (s polnimi rokami vrečk, torb ali škatel). Hondi je očitno uspelo izpopolniti delovanje sistema za prepoznavo kretenj z nogo in prtljažna vrata so se po moji brci pod odbijač vedno odprla. Vse skupaj so nadgradili na način, da se prtljažna vrata samodejno zaprejo, ko se odmakneš od vozila. Gre za preprosto rešitev z dvema stikaloma na prtljažnih vratih. Eno je klasično, s pritiskom nanj se prtljažna vrata takoj začnejo spuščati. Drugo pa aktivira sistem, ki samodejno zapre prtljažna vrata, ko se umaknemo izpod njih. S tem lahko prilagodimo delovanje električnega upravljanja prtljažnih vrat glede na trenutne potrebe, kar je zelo priročno.
Besedilo, fotografije in video: Gašper Pirman.
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Hondin pristop: praktično vsa oprema že v vstopnem paketu"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Joj, Honda…sem hondaš in vozim civica, a mi celotna situacija sploh ni všeč. To, da je zadnja leta zelo malo prodanih hond v Sloveniji, mi vzbuja skrb, kako bo z zalogo rezervnih delov, če pa vseeno kaj crkne? In zame že prebogata oprema – ker jaz pa res ne želim usnjenega oblazinjenja, saj poleti pripeka (stanujem na Obali) in se avto na soncu tako segreje, da bi mi vžgalo rit na usnjenem sedežu! Panoramska streha pa k segrevanju kabine le še pripomore. Pogrešam preprostejše, zanesljive avtomobile, ki bi jih bilo preprosto vzdrževati in tudi cenovno ugodno popraviti, če gre kaj narobe. Tule se mi pa zdi, da se tudi Honda odmika. Že tehtam smer proti Toyoti ali Mazdi.