V želji pokriti celoten spekter možnosti uporabe pogonskih sredstev v vozilih, so v test vključili vozila s pogonom na bencin, takšna, ki jih poganja dizel, ter vozila, ki »prebavijo« tudi t. i. avtoplin, celo bio-etanol. Čeprav so za izračun razdalje, ki jo je moč z omenjenim zneskom za gorivo prevoziti, vzete povprečne cene pogonskih sredstev, ki veljajo v Nemčiji, t. j. 1,20 evra za liter dizla, 1,40 evra za liter neosvinčenega goriva, 0,94 evra za zemeljski plin (CNG), 0,65 evra za utekočinjen avtomobilski plin (LPG) in 0,98 evra za bioetanol, pa zlahka naredimo izračunico tudi, če upoštevamo domače cene goriv. Te so bile na dan 31. 5. 2010 sledeče: 1,215 evra za liter neosvinčenega goriva, 1,166 evra za dizelsko gorivo ter 0,669 evra za avtoplin (LPG).
Kako daleč s 30 evri za gorivo?
V luči zadnje pocenitve več kot zasoljene cene pogonskih goriv pri nas ponujamo povzetek reportaže kolegov združenja ADAC, ki so opravili praktični preizkus, kako daleč je moč pripeljati za protivrednost 30 evrov.
Čeprav smo ravno te dni doživeli pocenitev cen pogonskih goriv, je takšna primerjava – kako daleč nas lahko popelje gorivo v vrednosti 30 evrov, še vedno več kot smiselna. Nemško združenje ADAC je preverilo, kako daleč zmore deset med seboj zelo različnih vozil.
Pred rezultati še na kratko o tem, kako so izvedli test: vsi so pot začeli v Frankfurtu in se odpravili v različne smeri. Voznikom je bilo ukazano, da vozijo izključno po omejitvah, da kar najbolj, kar znajo, varčujejo z gorivom, a pri tem ne ovirajo prometa in da vozijo do »konca«, torej, dokler motor zaradi pomanjkanja goriva sam ne ugasne.
Čeprav seznam v preizkusu udeleženih vozil ni prav nič reprezentativen, pa vseeno pove marsikaj – namreč, da tudi moderna tehnika v, že v osnovi nič ekonomičnih vozilih, ne (z)more čudežev. Tako je s 171 kilometri nalogo daleč najslabše opravil BMW ActiveHybrid X6, le 10 kilometrov dlje je pripeljal voznik Chevroletove Corvette. Težak terenski avtomobil, kot je Land Rover Discovery 3.0 TDV6 SE s samodejnim menjalnikom, kljub sicer načeloma učinkovitemu dizelskemu motorju, ni pripeljal dlje od 239 kilometrov. Edini v preizkusu, ki ga je gnal bioetanol, Saab 9-3 SportCombi 2.0t BioPower Vector, je zmogel 279 kilometrov, malček Chevrolet Matiz 1.0 SX pa presenetljivih 325 kilometrov.
V drugi polovici je bila med bencinsko gnanimi vozili najboljša hibridna Toyota Prius Executive, ki je segla do 467 kilometrov daleč. Četrta najboljša je bila s 568 kilometri na avtoplin gnana Ford Fiesta 1.4 LPG Titanium, morda za nekatere presenečenje je »le« tretje mesto najboljšega dizelsko gnanega vozila v preizkusu zasedel Volkswagen Golf 1.6 TDI BlueMotion Trendline (90 KM), ki je zmogel 610 kilometrov, ali celih 48 manj, kot na avtoplin gnani »brat« – Passat Variant 1.4 TSI EcoFuel Highline DSG, ki je zmogel 658 kilometrov daleč s 30 evri za gorivo.
Vse pohvale pa prvouvrščeni Fiat Pandi 1.2 8V Natural Power, ki je »konkurenco« ugnala s precejšnjo razliko. Njen motor, ki ga je poganjal avtoplin, je pri znesku 30 evrov za gorivo ugasnil šele po 724 kilometrih. Za primerjavo – najpožrešnejši BMW X6 ActiveHybrid bi za enako število kilometrov voznika stal neprimerljivih 127 evrov. Mimogrede, panda je bila med testiranimi vozili najcenejša.
Mnenja uporabnikov
4 komentarjev za "Kako daleč s 30 evri za gorivo?"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
še en dokaz, da je plin najcenejše gorivo 😉
jaz naredim s svojim XP na plin okoli 520km pri porabi 9,5l/100km
No ni ravno zakon, je pa spoštovanja dober rezultat, presenetila sta me golf in passat, razočaral pa BMW z novo tehnologijo
Fiat je zakon!