Reportaže

Atmosferski osemvaljni dragulj

Lexus GS F

Pri Lexusu so poslušali naše godrnjanje nad prisilno polnjenimi osemvaljniki, ki krasijo vsako novo pregrešno hitro limuzino, in pokazali, da si upajo! V paradni model GS F so namestili petlitrski atmosferski osemvaljnik, vse skupaj pa uredili v dih jemajoč paket.

Strahospoštovanje

Lexus GS-F_1
Pogled v vzvratno ogledalo prinaša to podobo. Vznemirljivo?

Do čistokrvnih športnikov, ki pod pokrovom motorja skrivajo lepo število pobesnelih konjev, gojim dobršnjo mero strahospoštovanja. Saj ne, da se jih bojim, vendar sem vse prevečkrat videl in slišal, kaj se zgodi, ko za trenutek popusti koncentracija ali pa v ospredje stopi nastopaštvo. Tako kot marsikomu, je tudi meni težko ohraniti mirno in trezno glavo, še posebej, če je avtomobil takšnega videza kot Lexus GS F.

”Grmenje osemvaljnika je zarezalo skozi jutranji zrak.”

Ob pritisku na stikalo za vklop motorja se je moje spoštovanje do vseh 351 kilovatov še potenciralo. Grmenje osemvaljnika je zarezalo skozi jutranji zrak. Zamižal sem in se za nekaj sekund vrnil v preteklost, kjer si zvok atmosferskega osemvaljnika prepoznal na kilometer. Priznam, nisem si mogel pomagati – iz sanjarjenja sem se najlažje zbudil s tem, da sem ga nemudoma spravil v gibanje in zopet užival, kot že dolgo ne. V tistem trenutku sem bil vesel za vsako najino skupno minuto. Čas za naju, iz oči v oči.

Tokrat seveda ne gre za klasičen test, ampak za beleženje mojih prekipevajočih občutkov. Če sem iskren, obstaja namreč zelo velika možnost, da sem se zaradi vse bolj zahtevnih ekoloških normativov zadnjič v življenju peljal z novim avtomobilom, ki ima pod pokrovom nameščen atmosferski osemvaljni agregat. Gre za odo romantikom, ki ljubijo tehniko in bodo ob pogledu na osem modro obarvanih kanalov na vrhu motorja doživeli pravo zadovoljstvo.


GS F je četrti član Lexusove družine s črko F (IS F, LFA, RC F). Črka F je več kot le črka, saj predstavlja okrajšavo za Fuji Speedway, glavno testno dirkališče za Lexusova športna vozila v mestu Oyama na Japonskem.

V številkah:

  • motor – osemvaljni atomsferski bencinski agregat
  • prostornina – 4.969 cm3
  • moč – 351 kW (477 KM) pri 7.500 vrt/min
  • navor – 527 Nm od 4.800 do 5.600 vrt/min
  • menjalnik – 8-stopenjski samodejni menjalnik
  • pogon – na zadnji kolesni par
  • najvišja hitrost – 270 km/h
  • pospeševanje od 0 do 100 km/h – 4,6 sekunde
  • Masa – 1.830 kilogramov
  • zavore – 6-batne čeljusti spredaj, 380 mm zavorni koluti spredaj, 4-batne čeljusti zadaj
  • cena – 122.990 evrov
Lexus GS-F_16
Sveti gral stikal.

Ker v tokratnem primeru ne morem govoriti o turbo luknji, je seveda sunek ob pritisku na stopalko za plin takojšen. Kljub umetno ustvarjenemu zvoku nad 3.500 vrtljaji, ki pri izbiri športnih programov prihaja iz zvočnikov, se zdi, da GS F vražje vsrkava mrzel zrak in ne preneha rohneti vse do 7.100 vrtljajev. A kljub monstrumu spredaj, se pri Lexusu vztrajno trudijo izpostaviti delno zaporo diferenciala z vektoriranjem navora. Kako bi ga sploh lahko zgrešil, če je znotraj več stikal namenjenih nadzorovanju diferenciala kot pa upravljanju radia? Ob programu Normal sta tukaj še Slalom in Track. Vsak deluje v svojem režimu in nudi drugačno vrsto užitkov.

Umirjeno ali razgrajaško? Odvisno od voznika.

Lexus GS-F_4
Presenetljivo udoben je.

A naj vas njegova videz in zvok ne zavedeta. Še vedno gre za poslovno limuzino in utrujeni direktorji si zvečer ne želijo napornega divjanja z lovljenjem zadka na poti do doma. Na avtocesti se GS F prelevi v udoben potovalnik, v katerem prijetno vzdušje še izboljšujejo več kot odlični zvočni sistem Mark Levinson, nezaznavno prestavljanje 8-stopenjskega samodejnega menjalnika, umirjenost agregata, skoraj plavajoče udobno vzmetenje in neverjetni sedeži. Pravzaprav o njegovi temni strani priča le njegov skoraj konceptni videz.

Poleg voznega programa Normal je na voljo še Eco, vendar slednji popolnoma uniči sledi o zverinskem divjanju. Odzivnost stopalke za plin je skoraj ničelna, a se po drugi strani zlahka v miru voziš 50 km/h v osmi prestavi s porabo sedmih litrov na sto kilometrov.

A k sreči je GS F narejen tako, da v trenutku spremeni karakter in zadovolji še tako zahtevnega voznika. Osemvaljnik ima nameščene kovane ojnice, lopute iz titana in ima visoko kompresijsko razmerje 12,3:1. Inženirji niso pozabili niti na šestbatne zavorne čeljusti Brembo, dodatno so ojačali karoserijo za večjo togost,  sprednje roke so kovane iz aluminija in zadaj so nameščeni novi nosilci vzmetenja.

Kot češnja na vrhu torte je tukaj podatek o končni masi – 1.830 kilogramov, kar 95 kilogramov manj, kot je težak razredni prvak BMW M5. Za izkoristek vsega potenciala poskrbita dva športna programa, Sport in Sport Plus, ki poskrbita, da se iz izpušnih cevi sliši grmenje, na vetrobransko steklo se poleg hitrosti  projicira še temperatura olja, osrednji digitalni zaslon se obarva rdeče, v središču pozornosti pa je ogromen prikazovalnik vrtljajev.

Zapora diferenciala deluje po sistemu toplo-hladno

Lexus GS-F_8
1, 2, 3, 4 …

Ob vijuganju skozi zavoje pride do izraza izredno natančen volanski sistem, hiter in odločen hitro opozori nase ter pridobiva tvoje zaupanje. Spredaj nameščen osemvaljnik s peresno lahkostjo premika avtomobil, ni potrebno veliko, da začutiš igrivost zadka. K sreči je večja masa zaradi gromozanskega motorja dobro uravnotežena, ob pretiravanju pa zadeve brezkompromisno razrešijo zavore Brembo. Zaradi narave motorja ga je potrebno vseskozi priganjati, nad 4.000 vrtljajev, kjer izbruhne kot vulkan. Obenem se zvočni sistem trudi dohajati dogajanje in vozniku pravočasno, skozi sprednje zvočnike, dodajati umetne zvočne učinke. A tudi tu, podobno kot sem opazil pri IS300h F-Sport, prihaja do zamujanja zvoka. No, v mojem primeru je bilo to brezpredmetno – 95 odstotkov časa sem vozil z ugasnjenim zvokom, osemvaljna simfonija je vse, kar so si želela moja ušesa.

Moram se vrniti še k naprednemu diferencialu. Na začetku se mi je njegovo delovanje zdelo odlično, vendar sem z vsakim (huligansko) prevoženim kilometrov opažal, da deluje po sistemu toplo-hladno. Včasih prime, včasih pusti drseti, potrebno je nekaj časa, da se ga človek privadi. Vsekakor pa diferencial bolje deluje v hitro odpeljanih odsekih, kot pa na zaprtih cestah ob nižjih hitrostih. Mogoče sem pikolovski, a mislim, da je tukaj M5 še vedno v prednosti.

Grmenje, ki ne prinaša dežja

Je pa nedvomno Lexus GS F primerno vpadljiv. Poleg spuščenih čeljusti, globokih vdihov sem med vožnjo beležil tudi dvignjene palce, kimajoče odobravanje in navdušen otroški smeh mimoidočih. Vse skupaj je začinil še globok zvok, ki je celo poskrbel za odpiranje dežnika starejše gospe. Saj veste, grmenje običajno prinaša dež, pri meni pa tokrat nasmeh in kurjo polt.

Lexus GS-F_6
Gre za pravo stvar – 6 batov in 380 milimetrov.

Po koncu najinega druženja strahospoštovanje ostaja. Lexus GS F je zmogljiv stroj, ki v primerjavi s tekmeci ponuja manjšo moč, a več karizme in užitka. Zadek je igriv, kot se to spodobi za skoraj petsto-konjsko zver s pogonom na zadnji kolesni par. Celoto zaokroži kvalitetna potniška kabina, kjer je v ospredju nabor materialov in poudarek na podrobnostih. Le upravljanje preko miške bi morali nadomestiti, takoj in brez posebnega razmišljanja.

Med testom sem kar nekaj časa premišljeval, kaj bi si izbral, če bi imel 130 evrskih tisočakov preveč: razburljivi Lexus GS F, vozniško odličen BMW M5, zimzeleni Audi S6 ali razbijaški Mercedes-Benz razred E63 AMG? Odločitev je nemogoča, imel bi vse štiri 🙂

Besedilo in fotografije: Gašper Pirman.

 

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Babica in vnučka
Boštjan Logar in Skiro Pirelli Rally Team združila moči za naskok na vrh slovenskega državnega reli prvenstva