Ogledali smo si novomeško tovarno, ki od leta 1972 uspešno izdeluje Renaultove avtomobile ter letos začenja s proizvodnjo čisto novega modela. Trenutno ta zaposluje skoraj 3.000 delavcev, pred nekaj dnevi pa je z njenih tekočih trakov zapeljal že tri-milijonti avto.
Leta 1972 je takratni IMV začel izdelovati legendarni renault 4. Sedaj jim je matična tovarna, poleg clia II (clio storia) in druge generacije twinga, zaupala še proizvodnjo povsem novega dvosedežnika Wind.
Trenutno v treh izmenah na dan proizvedejo približno 900 vozil, med katerimi je 770 twingov in 115 cliov, kar pomeni da vsake 1,41 minute z montažnega traku zapelje nov avto.
Celotni proizvodni proces sestavljajo posamezni sklopi. V obratu za preoblikovanje pločevine, kjer nastaja 329 različnih kosov pločevine (za modele Clio, Master, Twingo in Wind) proizvedejo 60.000 pločevinskih kosov dnevno, za kar porabijo 400 ton materiala.
Sestava in varjenje karoserij se lahko pohvali s 50 odstotki avtomatiziranih oziroma robotiziranih zvarnih točk ter naprednim laserskim spajanjem strehe vozil v robotizirani celici, po novem pa vključuje tudi posebno linijo za sestavo karoserij novega winda.
V lakirnici, ki je večinoma robotizirana, opravljajo štiri nanose laka v trinajstih različnih barvah.
V montaži vgrajujejo 2.968 delov, za katere v tovarno vsak dan pripelje 130 tovornjakov, iz nje pa vsak dan 100 tovornjakov odpelje izdelana vozila. Celoten proces poteka po novem načinu organizacije IFA, katerega namen je doseči večjo učinkovitost, olajšati logistične pretoke in izboljšati delovne pogoje.
Seveda nas je na montažnem traku najbolj zanimal novinec, za proizvodnjo katerega je bilo v opremo in opremo vloženih 47,8 milijona milijona evrov, pri čemer je v obliki neposredne spodbude 14,3 milijona primaknila država. Za winda so v Revozu odprli 50 novih specifičnih delovnih mest, še 300 pa jih je z njim povezanih.
V novi dvosedežnik s trdo zložljivo streho ki bo na trg prišel že letos poleti, vgrajujejo 1,6-litrski bencinski atmosferski motor z 98 kilovati (133 KM) in 1,2-litrski tlačno polnjeni bencinski stroj, ki razvije 74 kilovatov (101 KM).
Med podatke, s katerimi se lahko Revoz pohvali, sodi dejstvo, da je že 18 let zapored največji slovenski izvoznik, saj predstavlja 4,6 odstotka celotnega izvoza, skupaj pa predstavlja kar 3,3 odstotka slovenskega bruto družbenega proizvoda. Poleg tega si Revoz lasti tudi naslov najučinkovitejše Renaultove tovarne.
Mnenja uporabnikov
8 komentarjev za "Revoz se predstavi"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Totalno grd avtek.
meni pa je noro hud tale wind 😀
Samo karosernice glih za belimi Twingi pa noben ne pošnofa niti od blizu beri umazana prizvodnja !
kaj to je v smislu: baba čula baba rekla??? 🙂
Men je še bil kot avto, huda proizvodnja. Čist high tech. Od robotov, do mullerjevih stiskalnic. hudo