Reportaže

Stari lepotci kljubovali dežju

Tudi letos se je v zaključku maja na Škofljici odvijalo tradicionalno vseslovensko srečanje ljubiteljev starodobnih vozil. Prireditev je bila tokrat jubilejno obarvana, saj je bilo srečanje že dvajseto zapovrstjo. Žal pa je svoj sivi odtenek dodalo slabo vreme, ki je od udeležbe odvrnilo marsikaterega voznika in obiskovalca. Kljub temu je bil shod za obiskovalce prava paša za oči, za udeležence pa prijetno druženje s somišljeniki.

Vremenska napoved je bila jasna že cel teden: deževen vikend. Precej slabi obeti za 20. Vseslovensko srečanje ljubiteljev starodobnih vozil, ki se je preteklo soboto odvijalo na tradicionalnem prostoru pred osnovno šolo na Škofljici. Dež in vlaga sta namreč naravna sovražnika tako vozilom častitljive starosti, kot tudi njihovim lastnikom. Poleg rje, ki starodobnikom škoduje na dolgi rok, se morajo vozniki spopadati še s tegobami, ki jih običajni avtomobili skoraj ne poznajo več. Zarošena stekla, slabi brisalci in kapljanje skozi vse mogoče odprtine so pogosti problemi “starčkov” v slabem vremenu. Še manj priljubljena pa je verjetno dolga zavorna pot z muzejskimi pnevmatikami na spolzki cesti.

Kljub dežju se je prireditev za udeležence in obiskovalce odprla okoli 8. ure zjutraj. Do 10. ure se je nabralo kar lepo število avtomobilov in nekaj motorjev. Poleg razstavljenih vozil je potekal tudi tehnični sejem, kjer so številni navdušenci prodajali in kupovali vse vrste starin – od nadomestnih delov do starih vojaških čelad, uniform in igrač.

Uro kasneje smo lahko našteli nekaj več kot 100 avtomobilov in okoli 20 motorjev, kar je le približno tretjina običajnega števila udeležencev v lepem vremenu. Se pa je kljub temu našlo precej starih in izredno zanimivih vozil. Najstarejši primerki so bili narejeni že pred drugo svetovno vojno in so bili prava paša za oči.

Največ pogledov so gotovo pritegnili Fiat 508 Balilla, izdelan okoli leta 1935, Morris Eight letnika 1937 in Bentley S1 Continental iz 50-ih let prejšnjega stoletja. Tudi avtomobili iz poznejših 50-ih in 60-ih let so bili polni bogatih detajlov in krasnih zaobljenih oblik. Izpostavim lahko lepo ohranjen Austen Healey in dva Saaba iz 60-ih, med njimi pa se je našlo tudi nekaj ameriških predstavnikov, kot sta predsedniški Lincoln Continental Mark IV in Ford Mustang. Največ avtomobilov je bilo iz malce novejše zgodovine: od starih Volkswagnovih hroščev, Citroenovih spačkov in Mini Cooperjev, do jugoslovanskega Yugota ter slovenskih IMV-jev in TAM-ov.

Pod velikim šotorom, skriti pred dežjem, smo se udeleženci najprej podprli s skupnim zajtrkom in zadovoljno kramljali. Sledil je nagovor Franca Grudna, organizatorja in predsednika Oldtimer kluba Škofljica, ki je med drugim naznanil odhod s prizorišča ter začetek eksibicijske vožnje po predvideni trasi.

Vožnje smo se udeležili v rdečem gasilskem kombiju IMV 1600 BR, slovenskega porekla, izdelanim leta 1970 v Novem Mestu. Vozilo je s 45 leti spadalo v skupino mlajših udeležencev shoda.

Pot nas je najprej vodila do Grosuplja, kjer je bil tudi prvi postanek. Po krajšem nagovoru župana je sledil nastop štirih članov Big Banda Grosuplje, ki so nam pričarali vzdušje 20-ih in 30-ih let prejšnjega stoletja. Žal se je ravno takrat močneje ulilo, zato smo se do odhoda poskrili v naše avtomobile. Gasilski kombi se je izkazal kot odličen gostitelj, saj nas je v njem brez težav vedrilo in kramljalo kar 8 odraslih.

Organizatorji so se zaradi vse močnejšega dežja odločili za skrajšano traso in izpustili vzpon čez Smrjene iz Grosupljega proti Pijavi Gorici, karavano pa so usmerili proti Brezovici pri Ljubljani. Slednje se je izkazalo kot pametna odločitev, saj je imelo v nalivu že po ravnem kar nekaj vozil težave pri zaustavljanju. Po poti je bilo precej cvilečih zaviranj in poplesovanja po cesti, vključno z našim IMV-jem.

Kasneje je postala vožnja pri ležernih 30 km/h prav prijetna, dež se je sčasoma polegel in prešel v nežno pršenje, ob cesti pa je začelo nabirati vse več radovednih in navdušenih opazovalcev s katerimi smo si vzajemno mahali v pozdrav. Tu in tam smo naleteli tudi na kakšnega starodobnika, ki je zaradi težav obtičal ob cesti.

Po dobri uri smo prispeli do drugega postanka na Brezovici pri Ljubljani, kjer nas je z ogromnim parkiriščem zlahka sprejel Avtocenter Špan. Karavana se je okrepčala s hrano in pijačo ter bila deležna nekaj spodbudnih besed župana Brezovice. Po kratkem ogledu in druženju smo se odpravili nazaj proti Škofljici. Vreme se je do takrat že precej izboljšalo, zato je vse potekalo precej bolj tekoče in mirno.

Na Škofljici je vse udeležence ob povratku čakalo kosilo, ki se je ob glasbi razvilo v prijeten pogovor in druženje starih prijateljev. Ob zaključku prireditve se je – morda kot obet za boljše vreme naslednje leto – prikazalo še  sonce.

Aleš Kurent (Foto: Kaja Vrhovec Andrič)

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Madžar Hideg zmagovalec 24. Rally Opatija, Turk tretji in Humar četrti
Uvod v Fuchs Saturnus Rally Velenje prevzel Gassner