tehnika

Audi Braking Guard

Audi je nadgradil aktivni tempomat s funkcijo, ki voznika bolj učinkovito opozori na z njegove strani spregledano oviro pred vozilom.

 
Količina prometa na cestah se veča iz dneva v dan, z njo pa narašča tudi potreba po zbranosti in sledenju utripa prometa, saj se lahko v nasprotnem primeru hitro zgodi, da »poči«. Avtomobilska industrija si je v zadnjih letih izmislila številne bolj ali manj učinkovite sisteme za razbremenitev voznika in stopnjevanje varnosti vožnje, zdaj pa so na vrsti že izboljšave in nadgradnje le teh.
 
Sistem ACC…
 
Eden takšnih sistemov je tudi aktivni tempomat oziroma uradno active cruise control (ACC), ki so ga pri Audiju nadgradili s sistemom za opozarjanje voznika, ko le ta »zaspi« za volanom ali se preprosto samo ne odzove na prve pozive sistema k ukrepanju.
ACC je v osnovi tempomat, nadgrajen s 76,5-gigaherčnim radarjem v nosu vozila, ki tipa spredaj vozeča vozila in samodejno drži varnostno razdaljo do njih. Radar bere področje s snopom z osemstopinjskim »raztrosom« levo in desno v dolžini 180 metrov pred vozilom, na podlagi dopplerjevega učinka pa nato določi oddaljenost do spredaj vozečega vozila in relativno hitrost vožnje le-tega. Sistem je zasnovan tako, da je zmožen uravnavati hitrost vožnje avta v območju med 30 in 200 km/h, pri čemer zna tudi sam zavirati. Zavorni učinek je pri hitrostih nad 50 km/h načrtno omejen na tri m/s, kar je le približno ena tretjina razpoložljive sile pri polnem zaviranju avta.
 
… z dodatkom
 
Kadar spredaj vozeč avto zaradi neke nevarnosti na cesti začne močno zavirati, postane potreba po zaviranju večja in običajno preseže razpoložljivo zmožnost ACC-ja. Takšna okoliščina je bila razlog za razvoj nadgradnje aktivnega tempomata pri Audiju, saj obstaja veliko poročil, ko voznik v tovrstnih primerih ni sam zaviral, posledica pa so bili naleti vozil. Audi poroča o kar 70 odstotkih nesreč z naletom, ki so bile posledica utrujenosti, zamotenosti ali slabe koncentracije voznika.
Inženirji v Ingolstadtu so zato veliko časa posvetili tistim nekaj trenutkom, ki lahko pomenijo razliko med celim in poškodovanim avtom ali celo telesnimi poškodbami udeležencev v nesrečah.
 
Opozorilo v dveh stopnjah
 
Audi je skozi številna testiranja ugotovil, da samo vizualno in/ali glasovno opozorilo ni dovolj, saj se pogosto zgodi, da se voznik pogosto ne odzove pravilno nanj. Zato so kot dodatek prvi stopnji opozorila z zvočnim gongom in vklopom rdečega opozorilnega simbola v merilnikih dodali drugo stropnjo, ki je po zagotovilih Audijevih inženirjev, v primerjalnih testih dala najboljše rezultate in odzive voznikov.
Kadar se voznik kljub prvemu opozorilu še vedno ne odzove ustrezno z zaviranjem, ali recimo odvijanjem mimo ovire, se sproži druga stopnja. Druga stopnja je dejansko hipno samodejno zaviranje avta, ki je posledica samo pol sekunde trajajočega zavornega sunka. Ta sunek tako na eni strani zmanjša hitrost vožnje avta za pet km/h in s tem ne predstavlja bistvene nevarnosti sledečemu prometu (nalet), a po drugi strani predstavlja dovolj veliko motnjo, da se voznik, glede na raziskave, pravilno in takoj odzove nanjo z zaviranjem.
 
Kjer je možen ACC, je možen tudi ABG
 
Sistem Audi brake guard seveda zna bdeti nad prometom tudi kadar ACC ni aktiven, po drugi strani pa dovoljuje vozniku tudi njegov popolni izklop. Audi braking guard je dobavljiv v modelih A4, A4 Avant, A6, A8 in Q7 in seveda tudi v novem Q5.

Mnenja uporabnikov

2 komentarjev za "Audi Braking Guard"


Dr.M3
16 leta 11 meseci nazaj

To ima z "kmalu bo pa avto sam vozu" toliko veze kot ABS

16 leta 11 meseci nazaj

pošten sistem še mal pa bo avto res sam vozil 🙂

 
Volkswagnov blueTDI pripravljen na ZDA
Zakaj je lahko tata nano tako poceni?

Več vsebin

tehnika

Audi Braking Guard