tehnika

BMW menjalnik M-DKG

BMW je končno pripravil dostojnega naslednika za robotizirani SMG. Sliši na ime M-DKG ali na dolgo M-Doppel Kuplung Getriebe, kar pomeni po nemško M-menjalnik z dvema sklopkama. Tehnika.

 
Kot se je že nekaj časa sušljalo, so tudi južni Bavarci končno predstavili dvosklopkovni robotizirani menjalnik. Da BMW s svojim SMG-jem ne bo mogel vztrajati v nedogled, je bilo jasno. Smer razvoja za nov menjalnik je bila glede na številne pohvale in nagrade, ki jih je Volkswagnov DSG požel tako med strokovnjaki kot tudi “nestrokovnjaki”, logičen.
 
Najprej z M3
Priznati jim moramo, da za krst ne bi mogli izbrati bolj prikladnega BMW-ja, kot je ravno nabriti M3. Slednji je že v fazi razvoja s svojimi zmogljivostmi in visokovrtečim agregatom postavil ostre zahteve inženirjem v BMW-ju in Getragu, ki so razvijali novi menjalnik. Rezultat tega je menjalnik, ki dovoljuje najvišje vrtljaje vstopne gredi 9000 vrt/min in največji pogonski navor tudi preko 400 Nm.
 
Ena več
Sedem prestav je upoštevajoč tudi spremenjeno prestavno razmerje v diferencialu preračunanih tako, da pokrivajo rahlo večji razpon kot serijski šeststopenjski menjalnik, dodatna prestava pa pomeni, da so med posameznimi prestavami manjši razkoraki. Predvsem zaradi tega je M3, opremljen z M-DKG, v vseh treh karoserijskih različicah hitrejši pri pospeševanju, obenem pa tudi porabi manj goriva kot ročne različice. K dobrim voznim zmogljivostim, udobju in oziroma ali hitrosti pretikanja pa pristavi svoje tudi dovršena logika elektronske pameti menjalnika.
 
5+6=11
Elektronska pamet menjalnika ponuja vozniku na razpolago 11 različnih programov krmiljenja pretikanja. Pet programov za samodejni režim delovanja menjalnika in šest za ročni način pretikanja menjalnika, ki vključuje tudi poseben protokol za katapultiranje M3. Tako imenovani Launch Control, ki ga je imel že SMG pri prejšnjem M3, namreč z nekaterimi posegi v nastavitve vozila, natančnim krmiljenjem motornih vrtljajev, zdrsavanja sklopke in zdrsovanjem pogonskih koles poskrbi za katapultiranje avta z mesta.
 
Z ročico ali vzvodi ob volanskem obroču
V ročnem načinu pretikanja lahko voznik izbira višje in nižje prestave bodisi s klasično izbirno ročico na sredinski konzoli ali z obvolanskima vzvodoma. Pri tem mu nakazujejo optimalne trenutke pretikanja posebne “prestavljalne lučke” Shift Lights. Skupno šest LED-diod se v merilniku vrtljajev namreč z naraščanjem motornih vrtljajev postopno prižiga, dokler tik pred rdečim poljem ne posvetita še dve rdeči, ki označujeta optimalno točko pretikanja. Če voznik še takrat ne pretakne navzgor, začnejo vse “ledice” utripati in s tem opazneje pozivati voznika k pretikanju. Sistem Shift Lights lahko voznik tudi izklopi s pomočjo stikala MDrive.
 
0,2 sekunde hitrejši
Omenili smo že boljše pospeške M3-ja z dvosklopkovnikom, ki jih podkrepijo podatki o pospeških od 0 do 100 km/h. Ti so namreč v primerjavi z ročnim šeststopenjsim menjalnikom v vseh treh različicah M3-ja krajši za 0,2 sekunde, povprečna poraba goriva po ECE pa se pri kupeju in limuzini M-DKG zmanjša za 0,5 l/100 km, pri kabrioletu M-DKG pa celo za 0,6 l/100 km.
 
Od marca v vseh
BMW pravi, da bo menjalnik M-DKG možno doplačati v vseh treh različicah M3 od marca 2008 naprej. Pri tem je pa ob podatku o ceni doplačila zanj jasno, da morajo biti Bavarci resnično ponosni na tisto »dodatno sklopko«, saj jo cenijo kar na 3800 evrov (cena za nemški trg). Ja ni kaj, odličnost je bila vedno draga, česar se zavedajo tudi Nemci, saj jo z veseljem tržijo pri svojih izdelkih.

Mnenja uporabnikov

3 komentarjev za "BMW menjalnik M-DKG"


DaDDo
17 leta 1 mesec nazaj

Vsaka čast BMW-ju…Pohvale =)

Dr.M3
17 leta 2 meseci nazaj

opa to pa je tehnika.
Impresivno sploh glede na avtomobil v katerem se vrti.

menjekul
17 leta 2 meseci nazaj

končno 8)

 
Volvo Powershift Transmission: Menjalnik z dvema sklopkama
Subaru prvič tudi z boxer dizlom