tehnika

Citroën C4 BioFlex

Septembra 2007 bo Citroën poslal na trg novo različico modela C4, ki bo slišala na ime BioFlex. Njena posebnost je, da bo lahko delovala tudi na mešanico neosvinčenega bencina (ROŠ 95 in ROŠ 98) in etanola. Tehnika.

C4 BioFlex je prvi tovrstni Citroënov model na evropskem tržišču, medtem ko Francozi že dalj časa prodajajo modele, ki lahko delujejo tudi na mešanice etanola in bencina v Braziliji. Tam je namreč kar 65 % od vseh novih Citroënovih vozil v letu 2006 predstavljalo modele s tovrstnim pogonom.

Kaj je bioetanol?
Bioetanol je alkohol, proizveden s postopkom fermentacije sladkorja iz rastlinskega škorba. Pri biogorivih na splošno je količina sproščenega ogljikovega dioksida med zgorevanjem mnogo manjša kot pri zgorevanju fosilnih goriv. Ogljik, vezan v biogorivu, je namreč pobran iz ogljikovega dioksida iz ozračja. To pomeni, da se dejansko isti CO2, ki je že bil v ozračju, le ponovno vrača vanj. Ali povedano še drugače; biogoriva zmanjšujejo tvorbo novega ogljikovega dioksida. Na tem mestu bi radi poudarili, da le zmanjšujejo, ne pa tudi izničijo tvorbo novega CO2, saj je bilo navsezadnje za rast, obdelavo in predelavo rastlin v gorivo porabljena energija, ki je, resnici na ljubo, danes še vedno večinoma fosilnega izvora (elektrika iz termoelektrarn, dizelsko gorivo za kmetijske stroje ipd.). Rezultat tega je, da se zmanjša tvorba novega CO2 pri uporabi etanola za največ 40%.

Ostali učinki bioetanola
Uporaba bioetanola kot goriva ima pa še nekatere druge ugodne učinke. Vsebnost kisika v gorivu namreč izboljšuje zgorevanje, kar omejuje emisije nezgorelih ogljikovodikov in ogljikovega monoksida, povrh tega pa je etanol tudi gorivo brez vsebnosti žvepla, zaradi česar se podaljša življenjska doba katalitičnih pretvornikov. Za razliko od fosilnih goriv so vsa biogoriva, kot tudi bioetanol, obnovljivi vir energije.
Slabosti pa so, da je v primerjavi z bencinom kemično agresivnejši, kar pomeni, da je njegova uporaba omejena samo na vozila posebej prilagojena slednjemu (tesnila, sedeži ventilov ipd.). Druga pomembna razlika pa je , da ima v sebi manj kemično vezane energije kot bencin, zaradi česar je njegova poraba ob zagotavljanju enakih zmogljivosti večja kot pri bencinu.

Kaj je to E85?
Marsikdo je gotovo že kje zasledil kratico E85, a morda ni točno vedel, kaj pomeni. S črko E in številk zraven nje se označujejo mešanice bencina in etanola, pri čemer označuje številka ob E-ju odstotek etanola v mešanici. E85 torej pomeni, da sestavljata 100 enot mešanice E85, 15 enot bencina in 85 enot bioetanola.

C4 BioFlex proti C4 1.6 16V
Posledica zgoraj omenjene slabosti etanola se odraža v izmerjeni porabi med navadnim C4 in bioflex C4. C4 1.6 16V porabi »čistega« bencina v povprečju po ECE standardu 7,1 l/100 km, medtem ko se Bioflex različicia zadovolji šele z 9,8 litri na sto prevoženih kilometrov mešanice E85, a pri tem pošlje v ozračje 160 gramov ogljikovega dioksida na prevoženi kilometer, medtem ko bencinski brat pošlje vsak kilometer v ozračje 169 gramov CO2-ja.

C4 Bioflex
Motor v različici bioflex je zasnovan tako, da lahko deluje ali na čisti bencin, na mešanice z največjo vsebnostjo etanola 85 % (mešanica E85) ali vsemi mešanicami med E0 do E85. Zaradi že omenjene velike agresivnosti etanola so morali inženirji prilagoditi vbrizgovalni sistem in sistem za dovod goriva, slabša kurilnost etanola v primerjavi z bencinom pa je imela za posledico podrobnejše nastavitve krmilnega računalnika motorja, ki tako zagotavlja optimalno delovanje motorja ne glede na vsebnost etanola v gorivu.
Najbrž so v želji po zadovoljitvi »okolju prijaznih« uporabnikov, inženirji poskrbeli tudi za nekaj več moči in navora motorja, ko je napajan z gorivom E85. Slednji namreč razvije takrat 2 kW moči in 6 Nm več navora, kar sicer ni neka bistvena prednost, a vendarle dovolj, da se pozna tudi na zmogljivostih vozila (glej priloženo tabelo).

E85 v Evropi in Sloveniji
Etanol je v Braziliji zelo popularen, saj ga tamkajšnje gospodarstvo in politika močno podpirata. Črpalke z mešanicami E85 se pojavljajo tudi ponekod v Evropi. V Franciji naj bi jih bilo do konca letošnjega leta odprtih okoli 500, na Švedskem pa imajo celo 650 črpalk in dobro zasedbo voznega parka, ki je prilagojen gorivu E85. Žal je Slovenija na tem področju »oaza«, kar pomeni, da nimamo niti ene črpalke, zato tudi prodaja tovrstnih modelov ni smiselna na našemu trgu. A EU pritiska na področju biogoriv na vse članice, pri čemer mi nismo izjema, tako da v nekaj letih gotovo bo takšen avto smiselno voziti tudi pri nas.

Citroën C4 BioFlex Citroën C4 1.6 16V
Moč motorja (kW/KM pri 1/min) 82(112) pri 5800 80 (109) pri 5800
Navor (Nm pri 1/min) 153 pri 4000 147 pri 4000
Največja hitrost (km/h) 192 190
Pospešek 0-100 km/h (s) 10,2 10,6
Pospešek 0-1000 m (s) 31,8 32,1
Poraba v mestu (l/100 km) 13,3 9,5
Poraba izven mesta (l/100 km) 7,7 5,7
Mešana poraba (l/100 km) 9,8 7,1
Emisija CO2 (g/km) 160 169

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Renault laguna – pod pločevino
Fiat Panda Aria – vrnitev dvovaljnikov?