tehnika

Novi sistem krmiljenja ventilov pri Nissanu

Bistvo novega sistema, ki ga Nissan imenuje VVEL (Variable Valve Event&Lift), je učinkovitejši nadzor dovajanja zraka za učinkovitejše zgorevanje zmesi, kar poleg povečanja moči in znižanja porabe motorja, vpliva tudi na znižanje izpusta emisij CO2 za več kot deset odstotkov.

Sistem VVEL, ki v praksi pomeni variabilno odpiranje in zapiranje sesalnih ventilov, je nadgradnja že znanega sistema brezstopenjskega nadzora odpiranja ventilov, imenovanega C-VTC.
 
Pri motorjih z notranjim izgorevanjem nadzor količine zraka za mešanico za vžig dozira dušilna loputa v sesalnem kanalu. Pri večanju števila vrtljajev nastaja problem, ki preprečuje optimalno naraščanje moči in popolni izkoristek motorja. Zaradi potrebe po večji količini goriva motor seveda potrebuje tudi več zraka, katerega dovajanje pa pogosto, zaradi (pre)počasi odpirajoče se ali včasih sploh ne v celoti odprte dušilne lopute v sesalnem kanalu, ni zmeraj optimalno. Posledično izgube na dušilni loputi, ki preprečujejo polno dihanje motorja, vplivajo na manjšo moč in višjo porabo.
Sistem VVEL je v tem drugačen, saj v sesalnem kanalu dušilna loputa sploh ni vgrajena. Nadzor količine zraka se nadzira, preko zmogljive elektronike in številnih senzorjev kar preko sesalnega ventila. Preko prilagodljivega giba in točno definiranega časa odprtja sesalnega ventila je mogoče sila natančno dozirati točno določeno količino zraka, ki ga motor potrebuje, brez izgub ali dodatnih uporov. Tehnična rešitev je v nekaterih pogledih podobna tisti, ki jo pri BMW-ju imenujejo Valvetronic.
 
Za dovod zraka za zgorevanje sistem VVEL porabi manj energije, kar predstavlja dvojno korist: režimu vožnje sprotno prilagajanje polnjenja valjev pri nizkih vrtljajih povečuje navor, pri večanju števila vrtljajev pa sistem omogoča hitrejšo izmenjavo plinov, kar povečuje porast moči.
Hitrejša izmenjava ciklov zgorevanja, predvsem zaradi možnosti večjega giba – večje višine odprtja sesalnega ventila in ne preko (obvozne poti) – mehanskega prilagajanja dušilne lopute, omogoča bolj bliskovit odgovor motorja na pritiskanje stopalke za plin. Voznik to občuti kot bolj spontano reakcijo motorja ob dodajanju plina, takšen motor pa, prav zaradi hitrejšega odziva, pospešuje hitreje kot enak motor, brez tehnologije VVEL.
Polno nastavljivo in prilagodljivo tehniko odpiranja sesalnih ventilov upravlja enosmerni (elektro)motor. Ta preko kratkega vijaka vrti dodatno gred v motorju, nameščeno paralelno z odmično gredjo. Preko ekscentrske gredi pa na dročnik ventila pritiska različno debelo brušen vmesni vzvod klinaste oblike. S pomočjo te zapletene, a sila natančno delujoče tehnike je mogoče glede na obremenitev motorja zlahka dozirati ravno pravo mero odprtosti sesalnega ventila.
 
Napredno tehnologijo VVEL namerava Nissan razširiti na vse bencinske motorje lastne znamke in sestrske, prestižne znamke Infiniti. Prvi model z vgrajeno tehnologijo VVEL je nov infiniti G37 coupe, namenjen japonskemu in ameriškemu trgu. Motor iz 3,7 litra prostornine in šestih valjev pridela 243 kW.
 
Nissan o tem, kdaj bodo prva vozila z novo tehnologijo na voljo tudi za evropski trg, ne poroča.

Mnenja uporabnikov

Napiši prvo mnenje!


 
Novi hibridni pogon podjetja Scuderi
Hellin sistem ACC