tehnika

Renault laguna – pod pločevino

Ob prvi in drugi generaciji lagune naj bi bila prihajajoča tretja generacija seveda že skoraj pregovorno najboljša. Za vas bomo pogledali pod pločevino in razkrili nekatere njene tehnične posebnosti. Tehnika.


Podvozje in krmiljenje
Francozi v nobenem obvestilu za javnost o novi laguni ne pozabijo zapisati, da naj bi jo poleg drugih lastnosti odlikovale tudi izvrstne vozne lastnosti, za kar se ima zahvaliti predvsem še izboljšanem podvozju. Slednje tako zaznamujejo odlična odzivnost, togost in obenem udobje. Vse to so dosegli z močnejšimi stabilizatorji, ki je zdaj spredaj debel 24 mm oziroma 4,5 mm več kot pri predhodnici. Tudi vzmeti so spredaj za 20 % bolj toge, zadaj pa celo za 50 %. Sam krmilni mehanizem ima pri novi laguni bolj neposredno prestavno razmerje (1:16), njegov volanski drog je bolj tog, pri močnejših modelih pa je servo ojačitev mehanizma po novem elektrohidravlična, medtem ko je za vstopni model 1.6 16V le ta klasična, hidravlična.

Sprva predvsem turbodizli
Bencinska ponudba bo na začetku prodaje skromna, saj bo obsegala le dvolitrski štirivaljnik s 103 kilovati nazivne moči in 195 Nm največjega navora, katerega posebnost bo »večna« veriga namesto zobatega jermena za pogon odmičnih gredi. Sledili bodo še dvolitrski turbo bencinar (z zobatim jermenom?!), ki bo premogel 125 kW (170 KM) ter poskočnih 270 Nm največjega navora in bo že v osnovi povezan s samodejnim menjalnikom. Vstop v svet lagune pa bo predstavljal že prej omenjeni 1.6 16V z največ 81 kilovati moči ter 151 Nm navora. Čisto na koncu pa si lahko vsi prestiža željni posamezniki obetajo tudi na novo razvit bencinski agregat V6, ki bo seveda rezerviran za sam vrh ponudbe.
Turbodizelska ponudba bo že takoj od začetka bolj obsežna, saj jo bodo sestavljali kar štirje motorji. Najšibkejši 1,5-litrski dCi bo tako premogel 81 kW (110 KM) in bo s tem izpodrinil enako zmogljiv, a težji in bolj požrešen 1,9-litrski dCi motor. Preostali trije pa so dejansko motor 2.0 dCi v različnih jakostnih izvedbah, ki ga zaznamuje še ena posebnost; izredno učinkovite grelne svečke. Slednje namreč omogočajo, da steče mrzel motor brez neljubega čakanja po pritisku na zagonsko tipko (start/stop) tudi pri izredno nizkih temperaturah (-23 °C). Tehnično odličnost motorja 2.0 dCi pa bo moč izkusiti v naslednjih različicah; 96 kW (130 KM) in 320 Nm, 110 kW (150 KM) in 340 Nm ter 127 kW (173 KM) in 380 Nm.

Vedno s šestimi
Ne glede na motorno različico so menjalniki vedno šeststopenjski in večinoma ročni, pri nekaterih motorjih pa lahko tudi samodejni. Ustavimo se za nekaj vrstic le pri slednjem. Menjalnik AJ0, ki ga je Renault razvil v povezavi z japonskim partnerjem Jatco, so prvič predstavili na scenicu leta 2006 in potem še letos v espaceu. Njegovo krmiljenje je podprto z elektroniko, ki se priuči voznikovih voznih navad in v preračunavanje najustreznejše prestave vključuje poleg ostalega celo naklon cestišča (klanec ali spust). V primerjavi s petstopenjski predhodnikom BVA5 je prva prestava kar za 18% krajša, šesta pa za 7% daljša, kar se odraža v poskočnejših startih in nižjih motornih vrtljajih pri potovalnih hitrostih, ki se odražajo v udobju vožnje in seveda porabi goriva.

Obiski servisov glede na stil vožnje
Vsi motorji nove lagune imajo vgrajen sistem za nadzor kakovosti motornega olja, ki dovoljujejo daljše intervale med oljnimi servisi. Ta sistem namreč spremlja vozne pogoje (normalna cesta, prašne ceste, vleka prikolice), voznikov način vožnje in prilagaja intervale servisov le-tem. Sistem seveda voznika pravočasno obvesti o prihajajočih oljnih servisih. Sami servisni intervali za oba tipa motorjev so 30.000 kilometrov ali eno leto, medtem ko je za turbobencinarja ta interval 20.000 km ali eno leto.

Lažja in bolj »gladka«
Na porabo in samo udobje vožnje so vplivali tudi z zmanjšano maso vozila na točno določenih mestih in še boljšo aerodinamiko obeh laguninih karoserij. Tako so z uporabo jekla s posebej visoko trdnostjo pri nosilnih delih konstrukcije vozila uspeli izboljšati vzvojno togost karoserije in kljub zajetnejšim skupnim meram novinke (dodatnih 97 mm v dolžino, 37 mm v širino in 12 mm v višino) uspeli celo zmanjšati skupno maso, v primerjavi s predhodnico, za 15 kilogramov, medtem ko je skupna masa jekla za konstrukcijo zmanjšana celo za 20 kg. Tudi razvoj mersko zajetnejšega in konstrukcijsko bolj togega podvozja je, po zaslugi uporabe lahkih gradnikov ustrezne trdnosti, doprinesel k zmanjšanju za 17 kg. Inženirji so pri omejevanju mase vozila šli celo tako daleč, da so glave vijakov za pritrjevanje koles (skupno 20 vijakov) naredili votle namesto polne, kar naj bi doprineslo še dodatnih 700 gramov točno tam, kjer največ šteje – pri skupku nevzmetenih mas. Dejstvo je namreč, da nevzmetene mase neposredno vplivajo na odzivnost, udobje in dinamiko vožnje avta, saj je recimo 30 kg na pol metra dolgi ročici lažje držati oziroma usmerjati v določeno smer kot 50 kg na enako dolgi ročici.
Med številnimi dodelavama, ki med drugim vključujejo tudi aerodinamično oblogo na dnu vozila, pa so uspeli zmanjšati tudi količinika zračnega upora. Za limuzinsko laguno znaša ta gladkih 0,293, za karavansko laguno pa 0,316, kar sta glede na konkurenco ena boljših dosežkov.

Pametnejša samodejna klimatska naprava
Udobje med vožnjo bo še izboljševala na novo razvita samodejna klimatska naprava, ki jo po novem zaznamujeta dve solarni tipali. Slednji sta zdaj nameščeni v predel ob tipalu za dež pri vzvratnem ogledalu, kjer spremljata svetenje sonca ločeno z leve in desne, s čimer se lahko notranja klima uravnava še bolj natančno. Zoper rošenje šip so ob notranje vzvratno ogledalo namestili tipalo za vlažnost, ki morebitno zamegljenost prednje šipe sporoči krmilni elektroniki naprave, ta pa se odzove z usmeritvijo zraka v šipo. Za preprečevanje vstopa onesnaženega zraka v kabino (CO in NOx) se samodejno vklopi notranje kroženje zraka, serijsko vgrajeni aktivni filter pa očisti morebitno nesnago v zajetem zraku.

3-letna splošna garancija

Renault je svoje obljube, ukrepe in dosežke na področju zanesljivosti vozila tudi podkrepil z dostojno splošno garancijo, saj obljubljajo brezskrbno vožnjo z njo do treh let ali prevoženih 150.000 kilometrov (države članice EU) in tri leta oziroma 100.000 kilometrov za ostale trge (države izven EU, Afrika, Azija in Amerika).

Obljube delajo dolg
Od njene prve predstavitve leta 1994 je Renault izdelal že 2,3 milijone lagun prve in druge generacije. Predvsem težave z zanesljivostjo druge generacije so Francoze privedle do načrtnega razvoja kakovostne in za vzdrževanje nezahtevne lagune tretje generacije. Jim je uspelo? Le čas ve! Tokrat smo predstavili nekaj področij in napredkov v tehniki, ki naj bi vsaj kupcem, ki morda še vedno niso povsem obupali nad laguno, pomagali k odločitvi, da še enkrat poskusijo z laguno. Seveda pri tem ne moremo mimo pregovora, osel gre samo enkrat na led, a ob prebiranju renaultovih obljub lahko (za dobro strank) le upamo, da so resnične in da stranke, ki jim jih bo uspelo prepričati ne bodo ponovno (tokrat gotovo še bolj globoko) razočarane. Vsem pogumnim kupcem lahko tako zaželimo le uspešen in zanesljiv nakup ter vožnjo, renaultu pa uspešno prepričevanje ter posledično dobro prodajo tretje generacije lagune, ki na papirju vsekakor veliko obeta…

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Renault laguna – pod pločevino"


DaDek
17 leta 8 meseci nazaj

pardon ne elite ampak evolution.

DaDek
17 leta 8 meseci nazaj

meni je sexy, sploh grandtour. od elite dalje ima že sedanja laguna 2x klima kok vem.

benf1
17 leta 8 meseci nazaj

ITAK da ima laguna dvopodročno klimo!!!

modri D.
17 leta 8 meseci nazaj

Phoebus: Kam so postavl klimo pa kok prostora je zanjo kaže na to, da v opremi ne bo mela ročne klime (al se pa motim?) Če pogledaš po forumu, kjer se o novi laguni na veliko razpravlja, boš videl da boljše izvedbe imajo dvopodročno klimo..

phoebus
17 leta 8 meseci nazaj

A dvopodročne klime pa ne bo imela? Slika armature ne kaže da bi..

 
Volvo C30 Efficiency Concept
Citroën C4 BioFlex