tehnika

Subaru prvič tudi z boxer dizlom

Znamka Subaru, verjetno najbolj prepoznavna ravno po agregatih boxer zasnove, bo že letos, v legacyju in outbacku kupcem prvič ponudila tudi dizel takšne zasnove.

Podjetje Subaru večina povezuje z uspehi v rally prvenstvih, avtomobilsko znamko, ki izdeluje vozila s stalnim štirikolesnim pogonom in znamko, ki jo poganjajo že omenjeni agregati boxer zasnove. Dosedaj so bili ti zgolj bencinsko gnani, kar predvsem v precej ekološko (varčno) naravnani Evropi Subaruju ni prinašalo dovolj velikih tržnih deležev. Subaru namerava že letos, kot prvi izdelovalec vozil ponuditi dizelski boxer motor tudi v osebnem vozilu in takšen trend obrniti.
 
Subaru v vozila vgrajuje simetričen štirikolesni pogon. To pomeni, da so pogonski agregat, menjalnik ter zadnji diferencial v subarujih simetrično poravnani v isti ravnini. V želji ohraniti takšno postavitev so raje, kot da bi razvijali nov agregat v lastni režiji, prvi boxer dizelski motor razvili v sodelovanju s koncernom Fuji Heavy Industries.
 
Dizelski motor je lahke zasnove. Osnova je bil dvolitrski bencinski agregat, ki so ga za prilagoditev delovanju na plinsko olje v mnogočem razvili povsem na novo. Motorju so zmanjšali razmak med valji iz 113 mm na 98,4 mm, kar je enako, kot pri trilitrskem tovarniškem agregatu. Podstavke ležajev že tako kratke ročične gredi so dodatno ojačali in optimirali proces zgorevanja. Tudi zato so gib bata, v primerjavi z bencinskim bratom povečali za 11 mm, premer vrtine valja pa zmanjšali za 6 mm. Motorni blok je, kot posledica vseh ukrepov, kar 61,3 mm krajši. Kljub boxer zasnovi, ki zaradi nasproti si ležečih batov vsaj v teoriji ponuja najboljše predpostavke za vrhunsko miren tek motorja, so za dodatno zmanjšanje neželenih vibracij vgradili dve dodatni, zgoraj ležeči odmični gredi. Sistem skupnega voda zadnje generacije omogoča vbrizgavanje goriva pod pritiskom 1.800 barov. Za čiščenje izpušnih plinov skrbi klasični oksidacijski katalizator, filter trdih delcev in sistem povratnega toka in zgorevanja izpušnih plinov. Motor naj bi zato zlahka presegel aktualno okoljsko normo Euro 4.
 
Ves trud v številkah izgleda takole: prostornina znaša 1.998 kubičnih centimetrov, moč 110 kW, največji navor 350 Nm in je na voljo od 1.800 vrt/min dalje. V okolje naj bi motor v povprečju na kilometer vožnje izpustil 148 gramov CO2.
 
Motor nameravajo sprva vgrajevati v kombinaciji s petstopenjskim menjalnikom z dolgo preračunanim menjalnikom – 150 km/h pri 3.000 vrt/min v peti prestavi. K dodatnemu zmanjšanju porabe goriva naj bi prispeval tudi na novo razvit in, kar se porabe energije tiče, bolj učinkovit, električni servo volan.
 
V želji, zagotoviti ekskluzivnost subarujev z novim dizelskim motorjem, bo tako motorizirani legacy in outback imel drugačno, za deset milimetrov krajšo prestavno ročico ter drugačne materiale in vzorce oblazinjenja.
 
O natančnih voznih lastnostih, porabi goriva in datumu prihoda na trg pa Subaru zaenkrat ostaja na moč skrivnosten.

Mnenja uporabnikov

6 komentarjev za "Subaru prvič tudi z boxer dizlom"


menjekul
17 leta 3 meseci nazaj

v foresterja mora it ta mašina 🙂

el_diablo
17 leta 3 meseci nazaj

končno subaru dizl.

a_sist
17 leta 3 meseci nazaj

škoda da ga v imprezo ne bodo dal.. no.. vsaj za enkrat ne..

gjovic1
17 leta 3 meseci nazaj

Dost navora za tok mejhno mašino. To bo pa dober vlekel!!

rini
17 leta 3 meseci nazaj

Če ta motor porinejo še v forester-ja, bo to eden najboljših avtomobilov ever.

 
BMW menjalnik M-DKG
Siemens VDO zavora z zagozdo