Testi

Audi A4 Avant 2.0 TDI

Poraba 5,5/11,3/7,4 l/100km Največja hitrost 208 km/h Cena 53.461 eur
Plusi
  • lega in vodljivost
  • prednja sedeža
  • poraba goriva
  • mehak in hitro tekoč menjalnik
  • splošna ergonomija
  • menjalnik
  • sistem upravljanja MMI
  • navigacijski sistem (pokriva tudi Slovenijo)
  • prednja žarometa (ksenon)
  • volan
Minusi
  • cene nekaterih doplačil
  • ob ceni 53.000 evrov še vedno manjkala
  • (za udobju najbolj naklonjene) udobje
  • število odlagališč
  • ni quattra
  • ESP ni kos poplavi navora pri manjših

Premium je beseda, ki se v zadnjem času vedno bolj povezuje z izdelki »svete« nemške trojice. Če je ta na mestu smo tokrat preverili na primerku audija A4 avant z dvolitrski TDI-jem.

Nobenega dvoma ni, da je na »prvo žogo« ob 53.461 evrih najbolj premium na testnem A4 avantu seveda njegova maloprodajna cena. To pomeni, da je imel v primerjavi z osnovnim modelom testirani primerek vgrajenih še več kot za 21.000 evrov doplačil. Ja, pravilno ste prebrali, samo doplačil v protivrednosti za en spodoben, pošteno velik, družinski avto. Sprašujemo se, kam gredo te cene, a edini enostaven in najbolj pravilen odgovor se glasi v višave, tako kot vse na današnjem izrazito potrošniško usmerjenem svetu.

Tudi brez doplačil odličen

Kot je iz omenjene višine stroška doplačil jasno, je imel testni avant vgrajeno zares veliko opreme, od katere je večino najdemo seveda v njegovi notranjosti. Usnje, panoramsko pomično strešno okno, navigacijski sistem, ki se končno znajde tudi v Sloveniji, ozvočenje Bang&Olufsen, odlična športna in električno nastavljiva sedeža, ki nudita tudi izvrstno bočno oporo med ovinki, so le nekatere s prostim očem vidne postavke, ki dvigujejo kakovost bivanja v A4 na višjo raven. Kdor si vsega tega ne more privoščiti, ali v kateri od postavk pravzaprav ne vidi smisla, pa mu lahko zaupamo, da je za dobro počutje v avantu dobro poskrbljeno tudi brez njih.

Prostora bi bilo, če ne bi imel panoramskega strešnega okna, v vse smeri dovolj, tako pa ga na prednjih sedežih, zaradi vanjo vdelanega mehanizma okna, zmanjka za glave preko 1,85 metra visokega voznika oziroma sovoznika, na zadnji klopi pa se bodo kljub vboklini v strešni oblogi ravno tako najbolje počutili potniki s telesno višino do največ 1,8 metra.

Končno lahko poročamo tudi, da so inženirji na zadnji klopi, deloma tudi s pomočjo »nategnitve« medosne razdalje, vendarle uspeli najti nekaj novih centimetrov za kolena, tako da tam ni več tako tesno za odrasle osebe, kot je to veljalo za obe prejšnji štirici.

Pogrešali smo quattro

Na voznikovem mestu navdušuje ergonomsko zelo dobro zastavljeno delovno mesto z že omenjenim odlično nastavljivim sedežem in volanskim obročem. Vse to bo srečnež na prednjem levem sedežu najbolj cenil, ko se bo z A4 zapodil med ovinke. Takrat ga namreč dovolj neposreden volan, dobro obvešča o dogajanju pod prednjimi kolesi vse dokler le ta ne zdrsnejo (običajno) zaradi obilice navora, ki se prenaša na njih pri polnem pospeševanju. Da je 320 Nm dvolitrskega TDI-ja zares temperamentnih, priča tudi dejstvo, da jih recimo v počasnejših ovinkih v drugi prestavi sicer učinkovit in med vožnjo ne preveč vsiljiv stabilizacijski sistem ESP ne more dovolj učinkovito krotiti, tako da je v teh primerih pač bolj smiselno malo bolj previdno pritiskati na stopalko za plin, kot pa da trpi dinamika vožnje na račun stresanja »njutnov« v prazno. Glede na to, priporočamo vsakomur, ki je pripravljen oziroma zmožen odšteti omenjenih nekaj deset tisoč evropskih tisočakov za dodatke avta, da namesto katere od »manj obveznih« postavk na seznamu doplačil raje odkljuka štirikolesni pogon quattro, saj bo imel med preganjanjem skozi ovinke z avtom nedvomno manj dela in posledično še več užitkov kot brez njega.

Športno podvozje: bolj športen, ne pa tudi neudoben

Testnež je imel vgrajeno tudi športno podvozje, ki po eni strani še dodatno izboljša lego in stabilnost avta in s tem poskrbi za še več voznikove zabave med ovinki, a po drugi strani seveda tudi malo poslabša udobje vožnje. Pohvalno pri tem pa je, da testnega A4 avanta, kljub temu, da je imel na vseh štirih okončinah »obuta« tudi 18-palčna, nizkopresečna kolesa, še vedno ne uvrščamo med neudobne kombije. Navsezadnje je kompromis med togostjo oziroma udobjem vožnje in izvrstnimi voznimi lastnostmi še vedno tako dober, da je vsakdanje življenje, tudi ko se ne preganjate skozi ovinke, z njim povsem prijetno.

Motor: prepriča!

Posodobljen dvolitrski TDI je, namesto sistema tlačilka-šoba, v novem A4 končno dobil naprednejši skupni vod, ki je izboljšal njegove akustične lastnosti, gospodarnost in v povezavi s serijsko vgrajenim filtrom za saje tudi čistost izpuha. Kljub temu, da je štirivaljnik opremljen tudi z izravnalnima gredema pa njegovo kultiviranost v prostem teku rahlo pokvarijo značilne motorne vibracije, ki se prenašajo po konstrukciji avta, a s porastom motornih vrtljajev nad 1000 vrt/min le te hitro izginejo. Nobeno presenečenje ni, da je agregat najbolj uporaben nad 2000 vrt/min, ko ga začne prav razganjati od navora in ponuja tolikšno zalogov pogonskih »njutnov« in »konjev«, da avto odločno pospešuje tudi, ko se avant vozi že krepko nad z zakonom dovoljenimi hitrostnimi omejitvami. Ta ugotovitev pa, je še en dokaz več, da je v bistvu še močnejši izdelek v avantovem nosu nepotreben … toda, vedno je lepo imeti še nekaj zaloge moči, mar ne?

Avant: premium karavan

Testni A4 avant 2.0 TDI je imel med doplačili tudi sistem za samodejno odpiranje/zapiranje prtljažnih vrat, ki olajša lagajanje in razkladanje avta s polnimi rokami robe. Podobno kot pri ostalem delu avta, pa je avantov zadek tudi brez tega dodatka premium že sam po sebi. Če se prtljažnika še pri generacijo starejšem modelu avanta ni mogla ravno pohvaliti s prostornostjo, pa je temu pri novincu zdaj drugače. Tam je namreč že v osnovi na voljo zglednih 490 litrov prtljažnika, ki so seveda po merilnih premium avtov odlično obdelani in obdani s kakovostno oblogo. Po potrebi ga je moč tudi s pomočjo po tretjinah deljivega naslona sedežne klopi razmeroma enostavno povečati na še prostornejših 1430 litrov.

Navdušuje tudi (na žalost že spet doplačljiva) pritrdilna garnitura s katero lahko uporabnik zares kakovostno pritrdi in zavaruje praktično poljubno velike oziroma, kar je še pomembneje, majhne kose prtljage.

Za konec

Pa končajmo tam, kjer smo začeli, pri ceni. 53.461 evrov nikakor ni malo denarja. Dobrih 21.000 evrov samo za doplačila meji že na rahlo blaznost, ki si jo lahko privoščijo le redki. Vsem, ki sodijo med njih, zavidamo in priporočamo, da morda le malo drugače razporedijo omenjeni kup denarja. Sami bi tako raje petino tega denarja namenili za pogon quattro, približno 1,5 odstotka v tempomat in dodatna dobra 2 odstotka v sistem za pomoč pri parkiranju spredaj. A kaj bi vrgli ven? O to je pa že druga zgodba … mi bi imeli kar vse. Ja in točno to je tisto, s čimer premium proizvajalci avtomobilov mastno služijo – sanje in želje. Uživajte v njih, navsezadnje so le brezplačne!

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Nima quattra in še močnejše štirice so v ponudbi.
    8
  • Notranjost
    Malo moti samo prostornost v višino (strešno okno), sicer zelo premium.
    9
  • Opremljenost
    Ob 53.000 evrih še vedno ni imel tempomata in PDC-ja tudi spredaj.
    9
  • Vozne lastnosti
    S quattrom bi bila čista desetka.
    9
  • Gospodarnost
    Ob dragem nakupu, neprimerno stroškovno ugodnejša uporaba.
    7
  • Zmogljivost
    143 KM je več kot dovolj za polnjenje državnega proračuna s kaznimi.
    8
  • Sklep
    Avto, ki dodatek premium opraviči v vsakem pomenu besede.
    8.3

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 32.023
cena testnega vozila (€) 53.461
dolžina × širina × višina (mm) 4703 × 1826 1436
dovoljena masa vozila (kg) 2090
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/neomejeno
gibna prostornina (cm3) 1968
kompresija (1:) 16,5
masa praznega vozila (kg) 1520
medosna razdalja (mm) 2808
menjalnik/pogon 6-stopenjski ročni/spredaj
največja hitrost (km/h) 208
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 105 (143) pri 4200
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 pri 1750-2500
namestitev motorja spredaj/vzdolžno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,5
pnevmatike 245/40 R 18, 8,0 J×18
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5/11,3/7,4
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,0/4,5/5,4
pospešek 0-100 km/h (s) 9,7
prostornina posode za gorivo (l) 65
prostornina prtljažnika (l) 490-1430
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 83,0 × 91,4
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

15 komentarjev za "Audi A4 Avant 2.0 TDI"


SpeedyRS
15 leta 7 meseci nazaj

"Premium je beseda, ki se v zadnjem času vedno bolj povezuje z izdelki »svete« nemške trojice."

Haha, prav vidi se na keri strani so ljudje iz A.com. Objektivnost pa taka ne?

snikerson
15 leta 7 meseci nazaj

kopujejo, kopujejo, sam to z bore malo opreme, tk da je cena malo bolj človeška 😛

timm
15 leta 7 meseci nazaj

Ojoj, pa takle avto za toliko denarja dejansko kdo kupi…? Nič ne rečem – dober avto ampak ne za tako veliko evrčkov.

Žumi
15 leta 7 meseci nazaj

haha cena osnovnega 32.000 ? take a look to japan what you get for this money
drgač pa orng avto

simply
15 leta 7 meseci nazaj

Lep avto. Manjka mu samo S Tronic in 2.0 T motor.

 
Ford Ranger 3,0 TDCi Wildtrak
Citroën Nemo 1,4 HDi SX