Zunanjost: Amerika
Kljub temu, da si BLS večino mehanike deli s saabom 9-3 in Oplovo vectro, je navzven povsem samosvoj avtomobil, ki s ponosom razkazuje zdaj že skoraj klasične Cadillacove linije. Agresiven prednji del s podolgovatima žarometoma in klasično mrežasto masko s cadijevim grbom na sredi. Linije s prednjega dela se ponovijo na zadku. Podolgovati zadnji luči pod rdečo plastiko skrivata ozka smerokaza in zavorni luči v LED-tehniki, velika tretja zavorna luč pa le še zaključi zanimivo oblikovan zadek.
Nekaj je gotovo. Na cesti boste opaženi in če imate s tem, da se ljudje obračajo za vami težave, potem BLS ni avto za vas!
Notranjost: Švedsko-nemška s pridihom Amerike
V notranjost je sorodstvo s švedskim bratrancem zelo jasno. Volanski obroč, obvolanske ročice, merilniki, prestavna ročica, ročica mehanske ročne zavore, obloge na vratih, strešna obloga in še kakšna malenkost so enaki kot v Saabu 9-3. Vseeno pa je vse skupaj zapakirano v ravno dovolj samosvojosti, da je jasno, da sedimo v cadillacu. Ob zagonu se na velikem zaslonu na sredinski konzoli prikaže napis Cadillac z velikim grbom nad njim, nad zaslonom pa kraljuje zelo všečno oblikovana analogna ura. Ta svoj pravi čar pokaže šele takrat, ko se v avtomobilski notranjosti stemni. Simpatično rešitev za povrh ponuja še Saabova ročica ročne zavore, ki je oblikovana enako kot ročaj na drugi strani sredinskega kanala.
Če izvzamemo usnje na sedežih in vratih, materiali v notranjosti ne izstopajo iz povprečja srednjega razreda, vseeno pa lahko zapišemo, da je notranjost izdelana solidno. Iz konteksta Premium segmenta v negativno smer izstopajo le gumbi ročne klimatske naprave in vžigalnika za cigarete – kot da bi jih pobrali iz deset let starega avtomobila! Stvar okusa pa so tudi vložki iz imitacije lesa.
Najbolj ameriško v notranjosti delujejo sedeži. Usnje je kakovostno, izdelava tudi, sedenje na njih pa spominja na udobne fotelje, zato ne pričakujte, da bodo bočne obrobe v hitrih zavojih preprečile, da bi zadnjica drsela “iz ovinka”. V splošnem je položaj za volanom na račun izdatnih nastavljivosti volanskega obročain sedeža ter nastavljivega naslona za roko zelo dober, če le pozabimo na oporo za levo nogo. Opora je oblikovno sicer nakazana, a vas namesto trde opore čaka le mehka obloga “blatnika”.
Tudi potniki v drugi vrsti se, kljub na pogled nekoliko kratki sedalni površini, niso pritoževali nad neudobnostjo. Uradno je zadaj prostor namenjen trem osebam, a se bosta prijetneje počutili le dve. Tem bo v pomoč prijeten naslon za roko in dve odlagalni mesti za pločevinki, ki sta skriti pod sredinskim sedežnim delom zadnje klopi.
Motor: Italija
Pod beelesovim pokrovom se skriva preizkušen 1,9-litrski Fiatov turbodizel, ki je preko italijansko-ameriškega sodelovanja prišel v ople in saabe. Motor zagotovo sodi med boljše primerke v svojemrazredu. S 320 njutnmetri navora in 150 “konji” sicer ni med najzmogljivejšimi, a vseeno od okoli 2000 vrtljajev naprej nudi dovolj navora. Pod tem območjem, pa je zaradi podhranjenosti, potrebnega malo več dela z menjalnikom, kar pa na račun natančnega šeststopenjskega menjalnika ne predstavlja težav. Največja zamera v poglavju motor gre na račun precej slabo zvočno zadušenega motorja in prenosa motornih vibracij na volanski obroč. Na drugi strani pa motor razveseljuje s precej ugodno porabo, ki lahko pri nekoliko lažji nogi pade tudi blizupetih litrov dizelskega goriva.
Nekaj je gotovo. BLS ni klasična ameriška limuzina, kar mu na evropskem trgu lahko štejemo samov plus, a ob enem ne moremo govoriti tudi o športno trdem podvozju. Če malo karikiramo je beelesovo podvozje evropska intrepretacija ameriške limuzine, ali pa ameriška predelava nemškega podvozja, zato v zavojih opazimo za takšen tip vozila sorazmerno veliko nagibanja karoserije, njegovo pravo mesto pa so, tako kot se za Američane spodobi, hitre avtoceste.
Volanski mehanizem na eni strani razveseljuje z dokaj neposrednim prenosom, a na drugi strani ne daje najboljših povratnih podatkov, kaj se dogaja s prednjimi kolesi. Pri vzvratni vožnji si bo marsikdo zaželel večje steklene površine ali pa vsaj tipala za pomoč pri parkiranju, ki so na voljo proti doplačilu.
Prtljažnik in prilagodljivost: Limuzina
Odprtina prtljažnika pod katero se skriva 425 litrov prostornine je limuzinsko majhna, kar onemogoča natovarjanje večjih kosov prtljage. Daljši kosi se lahko prevažajo na račun odprtine za smuči ali pa zlaganja dvodelno deljivega naslonjala zadnje klopi. Le-ta se zlaga na zelo enostaven način s potegom ročic v prtljažniku, za povrh pa je naslon opremljen še z indikatorjem zaprtosti, ki voznika na potovalnem računalniku opozarja na nevarnost, da naslonjalo ni zaskočeno v končni položaj. Pohvalno!
Oprema in cena: Business kot osnovni paket!
Testni BLS je bil opremljen s paketom opreme Business, kar je pri Cadillacu osnovna paketna različica. V spisku opreme tako najdemo: elektrifikacijo vseh stekel in zunanjih ogledal, usnje na sedežih, volanskem obročuin prestavni ročici, šest varnostnih blazin, ABS, ESP, potovalni računalnik, obvolanske ročice za audio sistem, tempomat in ročno klimatsko napravo. Testno vozilo je bilo dodatno opremljeno še z navigacijskim sistemom, ki žal ni premogel tudi kart naše države, ozvočenjem znamke Bose, tretjim vzglavnikom v drugi vrsti ter kovinsko barvo karoserije, kar je osnovno ceno iz slabih 34 tisočakov povišalo za dodatne štiri tisočake.
Namesto zaključka
BLS pod povsem ameriškim izgledom skriva preizkušeno evropsko mehaniko in napoveduje vojno premium limuzinam srednjega razreda. Pod črto se pojavlja vprašanje, ali so zunanji izgled, evropka mehanika in usnje dovolj za boj z evropsko premium konkurenco?
Mnenja uporabnikov
5 komentarjev za "Cadillac BLS 1,9 D Business"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Cruiser1 in kaj je narobe z fiatovimi dizli ???
To s klimo sploh ni najhuje. Men gre bolj na smeh fiatov dizel 1.9!! Ha,Ha! Kakšen kadilak je to?? oblika in notrnjost je še kar. Ampak to sveeno ni ameriški avto ampak navadno evropsko ceneno skropucalo. Me prav zanima kake kupce bo imel.
Tam je bilo vse AUTO že takrat ko si se ti še s kolesom vozil, Ivan36. Ampak pridih evrope pač dela svoje. Koliko evropskih avtov srednjega razreda pa ima danes avtomatsko klimo v osnovnem paketu? No moj ima, ampak je 13 let star američan.
Ne to je US klasa tam ni vse AUTO. Pa če je 9.3 cenejši ? Pol ni logike !
ročna klima v avtu za 38k eur, sej se šalijo al?