Testi

Citroën C5 V6 HDi Avt. Exclusive

Poraba 6,9/13,3/8,9 l/100km Največja hitrost 224 km/h Cena 38.817 eur
Plusi
  • udobje v vožnji, ki mu ni para
  • kvalitetni materiali, izdelava
  • bogata oprema
  • oblika
  • mehko delujoč samodejni menjalnik
  • kultiviran in sorazmerno varčen motor
  • tehnične rešitve za varnost in udobje
Minusi
  • množica tipk na volanu in tudi "drugače" zahteva nekaj prilagajanja
  • malo odlagalnih mest
  • velik rajdni krog
  • malo prostora za glave zadaj

Citroëni, še posebej tisti najbolj prestižni, so pred mnogo leti in tako menijo nekateri še danes, veljali za pojem posebnega med avtomobili. Je testirani C5 v najbogatejše opremljeni različici z najmočnejšim dizlom pod pokrovom še vedno »to«? Ali morda bolje, spet »to«?

Francoski poreklo in nemški dizajn

Kot smo ugotavljali že v testu karavanske različice C5, prejšnjega modela ni moč šteti za velik oblikovni dosežek. Je pa zato aktualni C5 mnogo bolj všečen in »spet pravi Citroën«. Je res? Veliko jih namreč meni, da je aktualni model preveč podoben oblikovnim rešitvam, ki jih razvijajo nemške avtomobilske tovarne. A če pustimo kresanje mnenj in se osredotočimo na zunanjost, zapišimo, da vozilo deluje moderno, kompaktno, v limuzinski različici morda še bolj kot v karavanski, in elegantno obenem. Še posebej v opremski različici Exclusive, ki prinaša dodatni blišč v obliki obilice kroma in zgolj tej različici namenjenih lahkih platišč. Da je moč takoj prepoznati »duh« glamuroznih modelov DS, sicer ni moč zapisati…

A nekaj posebnosti je vendar…

Če navzven težko najdemo kaj, kar bi spominjalo na oblikovne rešitve revolucionarnih tovarniških modelov, pa je znotraj nekaj več (možnih) primerjav. Najbolj izstopajoč je volan z nepremičnim sredinskim delom, kjer »armada« gumbov in stikal bolj ali manj intuitivno ukazuje avdio sistemu, tempomatu, potovalnemu računalniku… Posebna je tudi instrumentna plošča, kjer so analogni merilniki le obroba digitalnim. Ti so manj pregledni kot bi si želeli, je pa res, da je znotraj merilnikov prostor za dodatne LCD prikazovalnike Citroën dobro izkoristil. Med posebnosti smo v »testno knjižico« zapisali tudi številne elektronske rešitve, namenjene udobju in varnosti. Navdušuje proti vstopajočemu vozniku električno-samodejno pomičen sedež, električno nastavljiva, ogrevana in prednja sedeža z masažo, opozorilnik nenamerne spremembe voznega pasu, aktivni tempomat in še marsikaj.

Notranjost je bolj prostorna spredaj kot zadaj, k občutku manjšega prostora prispevajo tudi manjše steklene površine. Spredaj se sedi prej germansko tr(d)no kot »francosko mehko«, kar pa ne pomeni, da sedeža nista udobna in da spredaj ni dovolj prostora. Če je pri karavanu zadaj dovolj prostora tako za noge kot za glave, limuzini ostane dovolj prostora le (še) za noge. Že malenkost nadpovprečno rasli lahko z glavo kmalu »srečajo« streho.

V vozilu so vgrajeni kakovostni in na otip prijetni materiali, opaziti je pozornost do podrobnosti.

Prtljažnik ni med največjimi, a ga je zlahka moč povečati s tretjinskim podiranjem zadnje klopi.

Nam kaj ni bilo všeč? To, da je predal pred sovoznikom škripal od odpiranju in zapiranju še oprostimo, to, da je odlagalnih mest res malo in da je Citroën v najbogatejši različici, za upravljanje vseh funkcij v vozilu, verjetno v preveliki vnemi vsaki funkciji nameniti svoj gumb, vgradil preko 110 gumbov, vzvodov in stikal, kar je res preveč, pa težje.

Exclusive, prav res…

Nekaj najbolj opaznih elementov najbogatejšega paketa opreme smo že navedli, če dodamo še nekatere serijske »sladkorčke«, npr. ksenonske žaromete, senzor za dež, delno usnjeno oblazinjenje, parkirne senzorje, aktivno vzmetenje potem velja, da je razen navigacije težko karkoli pogrešati.

»Svilnat« motor in »lagoden« menjalnik

Najmočnejši dizel v ponudbi, ki je poganjal tudi testni avto, je šestvaljni 2,7-litrski motor z nekaj nad 200 »konji« in kar je pomembneje, s 440 Nm navora. Motor se v prostem teku oglaša s prijetno globokim »brundanjem«. Razen pri najnižjih hitrostih, kjer je še moč prepoznati, da je dizel, teče tako kultivirano in neslišno, da ga že zmeren piš veter vedno preglasi.

Kljub spretno (in v prvih prestavah) bolj »na kratko izračunanem«, mehko delujočem, šeststopenjskemu samodejnemu menjalniku z možnostjo ročnega pretikanja, tako motorizirani C5, t.i. turboluknjo težko povsem »skrije«. Nekam neodločno potegne z mesta in tudi ob lagodni vožnji, ko menjalnik prestavlja ležerno, je moč opaziti zamik pri reakciji. Občutno bolje motor in menjalnik sodelujeta pri višjih hitrostih, kjer odločno pospešuje tudi pri hitrostih, ki se merijo v kazenskih točkah. Poraba: zelo zmernih slabih devet litrov »na sto«. Res pa je, da je porabo moč občutno lažje močno povišati, kot znižati.

Vzmetenje Hydractive III+ in udobje, ki mu ni para…

Če motor odločno prispeva k udobju, potem vzmetenje poskrbi za piko na i. Zadnja generacija aktivnega vzmetenja vozilu povsem določi karakter. Simbioza mehkih, a hitrih, pravzaprav ravno pravih reakcij na vsakršne cestne neravnine naravnost navduši. Delovanje še posebej navduši na dolgih neravninah in prevojih, kjer voznik in potniki dobijo občutek, da lebdijo na cesto. In to v dobrem pomenu besede. Takrat v misel priroma vprašanje, zakaj druga (nikakor ne neudobna vozila) na takšnih neravninah tako dolgo in očitno nihajo. Še na slab(š)ih cestah, recimo jim »tretjega« razreda, se v vozilu počutimo, kot bi (se) vozili po novi regionalki ali ravnokar dokončani avtocesti. Le najbolj grobe, tiste prečne, drzne in globoke neravnine vzmetenje občasno le »prepusti« do potnikov. Mehkobo vzmetenja je moč nastavljati, a tudi v najtršem režimu se harmonija ohranja. Udobja v vožnji ne gre žrtvovati na račun iskanja zadnjih desetink na zaviti cesti – temu ta citroën ni namenjen. Zato je menjalnik prepočasen, volan premalo natančen in vzmetenje premehko. Da ne bo pomote: vozilo se tudi na zaviti cesti, ali med ozkimi mestnimi ulicami dobro znajde. Volan s spremenljivo močjo podpore namreč pri počasni vožnji omogoča zelo lahko vrtenje in hitro trdi pri višjih hitrostih. V mestu včasih ponagaja le velik rajdni krog, na drugi strani, na avtocesti, navdušuje smerna stabilnost. Pohvaliti velja tudi zavore, saj vozilo odločno zavirajo tudi iz velikih hitrosti in se ne utrudijo.

Pod črto

Zakaj kupiti takšno vozilo? Ker ste ljubitelj Citroëna. Ker vas še vedno navdušuje zapuščina legendarnih vozil tega francoskega izdelovalca. Ker ste preprosto uživač in ob tem, ko pomislite na avtomobil in vožnjo, gre najprej skozi vaše misli; »ni ga čez udobje«….

A če zapustimo takšna razmišljanja, potem velja, da je C5 brez dvoma, ne samo v svojem razredu, eno najboljših vozil, kar se tiče udobja v vožnji. To, da je vrhunsko opremljen, da moderno zgleda, da prinaša nekatere zelo dobre tehnične rešitve za udobje in varnost in da ga poganja eden boljših dizelskih šestvaljnikov, so le dodatni sladkorčki.

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    \"Mehak\" motor in lagoden menjalnik
    8
  • Notranjost
    Svojevrstne oblikovne rešitve, kvalitetni materiali, izdelava
    9
  • Opremljenost
    Do 10-tke mu \"manjka\" serijska navigacija
    9
  • Vozne lastnosti
    Udobje čez vse, nato pride na vrsto vse drugo
    9
  • Gospodarnost
    Zelo zmerna poraba in glede na konkurenco pričakovana cena
    8
  • Zmogljivost
    Gole številke ne dajo povsem prave slike. Ali povedano drugače: \"dovolj\"
    8
  • Sklep
    Verjetno najbolj udobna in svojevrstna limuzina srednjega razreda
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 38.400
cena testnega vozila (€) 38.817
dolžina × širina × višina (mm) 4.778 × 1.860 1.445
dovoljena masa vozila (kg) 2.310
garancija (splošna/prerjavanje/lak) 2 leti/12 let/3 leta
gibna prostornina (cm3) 2.720
kompresija (1:) 17,3
masa praznega vozila (kg) 1.766
medosna razdalja (mm) 2.820
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 224
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 150 (204) pri 4.000
največji navor (Nm pri vrt/min) 440 pri 1.900
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 11,5
pnevmatike 245/45 R18, 8 J x 18
poraba goriva na testu (l/100 km) 6,9/13,3/8,9
poraba goriva po ECE (l/100 km) 6,4/11,8/8,4
pospešek 0-100 km/h (s) 8,9
prostornina posode za gorivo (l) 71
prostornina prtljažnika (l) 467
število valjev/ventilov 6/24
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 81,0 x 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

12 komentarjev za "Citroën C5 V6 HDi Avt. Exclusive"


deyann
14 leta 4 meseci nazaj

simply, simply..poglej si..ti si BOLAN. Če ne razumeš avta, bod tih! In ja, ima dve turbini, odpri haubo pa poglej, če ne verjameš. In gre odlično! Pospešek ni svetovni rekord, zvok je pa na las podoben bmw d zvoku in to je balzam za dušo. Ti pa sopihari s 6imi ročnimi brzinami v 4-cilindričnem brum-brumanju.

15 leta 1 mesec nazaj

fantje…za ta denar dobiš to ….z udobjem se nemore kosati Audi ter BMW …. verjemite…. hidravlično vzmetenje 3th generacije dela odlično …

simply
15 leta 1 mesec nazaj

Ali ima ta avtomobil V6 Hdi 2 turbini? Dvomim. Platišča mi niso všeč, verjetno so serijsko z V6 motorjem? Ima pa ta C5 še en model lepših platišč! Drugače pa ni slab. Z ročnim menjalnikom bi bil še boljši.

15 leta 1 mesec nazaj

2.7 motor ni bil z BMW-jem delan… bil je nekaj delan skupaj z jaguvarjevim koncernom….

avto dobro gre…6cilindrov pa dve turbini … za slovenske zakone ne rabiš več

roomeo
15 leta 1 mesec nazaj

Tak avtobi pa imel. Huh.
Pa še če bi bil v peugeotu 407 :))

 
Honda Accord Tourer 2,2 i-DTEC Executive
Citroën C4 1.6 VTi Exclusive