Sodobna zunanjost Oblika najmanjšega jumpyja (L1, H1) je skladna in v določenih potezah celo atraktivna. Najbolj markanten je sprednji del. Robusten odbijač objema in varuje žarometa z integriranima smernikoma, veliko vetrobransko steklo pa se položno dviga proti strehi. Bočna linija je dinamična in spominja na enoprostorce. Delovni funkciji je najbolj podrejen zadek, ki z oglatimi linijami in nizkim nakladalnim robom omogoča enostavno natovarjanje.
Bolj kot z zunanjim izgledom, pa jumpy preseneča s svojo notranjostjo, ki je zelo avtomobilsko naravnana. Oblika armaturne plošče in položaj sedenja, dajejo vozniku občutek, da sedi za volanom večjega družinskega enoprostorca. Pohvaliti moramo kakovost materialov in končne izdelave, ki jumpyja še bolj približujejo osebnim avtomobilom. Potniški prostor je namenjen trem osebam, veliko pa je tudi različnih odlagalnih prostorov za bolj enostavno uporabo pri vsakdanjih delovnih podvigih. Zelo uporabni sta zlasti stropna polica ter sistem za pritrditev papirjev v hrbtnem naslonjalu srednjega sopotnikovega sedeža.
Lahki dostavnik, ki je že v osnovni karoserijski izvedbi precej večji od svojega predhodnika, meri v dolžino dobrih 4,8 metra, njegova medosna razdalja pa je narasla na tri metre. Njegov tovorni prostor tako sprejme do pet kubičnih metrov tovora, ki lahko tehta do 1.000 kilogramov. Za enostavno natovarjanje ponuja serijski jumpy zadnja preklopna vrata ter drsna vrata na desni strani. Za doplačilo so na voljo zadnja dvižna vrata, s kakršnimi je bilo opremljeno tudi naše testno vozilo.
Nezahteven in dovolj zmogljiv
Jumpy bo z 1,6-litrskim turbodizelskim agregatom s 66 kilovati (90 KM) gotovo zadovoljil vse povprečne uporabnike. Najšibkejši motor v ponudbi seveda dostavniku ne omogoča adrenalinskih pospeškov, vendar je s 180 Nm največjega navora dovolj vztrajen za izpolnjevanje delovnih, prevoznih nalog. Devetdeset konjičev požene jumpyija od 0 do 100 kilometrov na uro v 17,1 sekunde in mu omogoča, da doseže končno hitrost 145 kilometrov na uro. Ob zmerni vožnji se je poraba goriva na testu gibala tik pod devetimi litri na sto prevoženih kilometrov, ob bolj živahni vožnji in večji obremenitvi pa je realno pričakovati, da bo Citroënov kombi zahteval med 10 in 11 litrov dizla na sto kilometrov.
Vožnja z jumpyjem je po merilih dostavnikov nezahtevna, če se vam ne mudi pretirano, pa tudi prav avtomobilsko udobna. Na avtocesti se hrup v kabini poveča in postane malce moteč šele, ko merilnik hitrosti preseže z zakonom dovoljeno hitrost. V zavojih je jumpy suveren in daje soliden občutek vodljivosti, želeli bi si le malo bolj neposreden in malce trši volanski mehanizem.
Osnovna serijska in veliko dodatne opreme
Za 19.004 evrov lahko odpeljete jumpyja 1,6 HDi s 66 kilovati (90 KM), z vstopno opremo “X”, ki vključuje varnostni sistem ABS, varnostno blazino za voznika, po višini in globini nastavljiv volan, voznikov sedež nastavljiv po višini in naklonu, električni pomik sprednjih stekel, daljinsko centralno zaklepanje in 12-voltno vtičnico. Testno vozilo je s spiska dodatne opreme imelo še avtoradio s CD predvajalnikom z upravljanjem ob volanu, zastekljena zadnja dvižna vrata ter kovinsko barvo, ki so njegovo ceno dvignili na 20.270 evrov. Za večje udobje in uporabnost so proti doplačilu na voljo dodatki kot so klimatska naprava, pnevmatsko vzmetenje zadaj s samodejno nastavitvijo višine podvozja, zaščitna obloga poda tovornega prostora, zaščitna mreža zadnjih vrat in stekel in še veliko drugega.
Za konec
Mnenja uporabnikov
1 komentar za "Citroën Jumpy Furgon X 10 L1H1 HDi 90"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
Osebno mi je lepši renault Trafic, se zanimamo za kupit takega novega, ma z devet sedeži, za očeta ki vozi taxi!