Ford Capri nadgrajuje ponudbo Fordove električne družine in se kot tehnološki dvojček postavlja ob bok že bolj uveljavljenemu križancu Explorer, glede na vse večjo priljubljenost križancev s kupejevskim zadkom pa predstavlja logično nadgradnjo znamkine električne ponudbe. Na testu je bila tokrat pogonsko najbolj zmogljiva in opremsko bogata različica Premium, pri kateri voznik, tudi na račun baterije z najvišjo kapaciteto v ponudbi tega modela, le redko občutil tesnobo zaradi premajhnega dosega.
Sodobna izvedba kupejevskega križanca nadaljuje zgodbo originalnega modela, ki so ga v izvedbi dvovratnega kupeja pri Fordu izdelovali v obdobju med 1968 in 1986. Skupno so v celotni zgodovini tega modela prodali skoraj 1,9 milijona primerkov, tekom treh generacij pa je bil na voljo s široko motorno paleto – od 1,3 litrskega bencinskega vrstnega štirivaljnika do trilitrskega motorja V6 (oziroma celo petlitrskega V8, ki je bil sicer na voljo le v prvi generaciji).
Električna reinkarnacija sicer ne postreže z vonjem po bencinskih hlapih in značilnim hrumenjem bencinskega motorja, a vseeno z zmogljivimi pogonskimi sklopi in dobrimi voznimi lastnostmi že od vstopne različice poskrbi za dinamično vozno izkušnjo. Podvozje je bilo v primeru testnega avtomobila uglašeno z 21-palčnimi kolesi, pri vožnji pa, kljub tršim nastavitvam, potniki nismo prikrajšani za udobje. Pri hitrejšem premagovanju ovinkov ni pretiranega bočnega nagibanja, voznik pa je preko volanskega mehanizma in volana ves čas seznanjem z dogajanjem pod kolesi.
Reinterpretacija na Fordov način
Novi električni križanec znamke Ford je nastal na podlagi sodelovanja med dvema avtomobilskima velikanoma, saj je zasnovan na Volkswagnovi električni platformi MEB. Za pogon testnega avtomobila je skrbela kombinacija dveh električnih motorjev na sprednji in zadnji osi s sistemsko močjo 250 kW (340 KM) in skupno 679 Nm navora. Kljub bateriji z najvišjo kapaciteto, ki jo je moč dobiti v tem modelu, bo sicer več dosega ponujala katera od šibkejših različic s pogonom na zadnji kolesni par. A tudi pri najbolj zmogljivi in nekoliko bolj električno požrešni pogonski kombinaciji, na račun baterije s kapaciteto 79 kWh, ne bo potrebe po prepogostem ustavljanju na polnilnicah.
Čeprav je načeloma pri dosegu električnih avtomobilov med laboratorijem in cesto večji razkorak kot pri termičnih motorjih, sem s svojim načinom vožnje ob več kot dvotretjinskem deležu avtocestnih kilometrov z enim polnjenjem uspel prevoziti tudi prko 450 kilometrov, skupna poraba tekom testnih voženj pa se je ustalila na 17,1 kWh/ 100 km.
Vožnje so potekale skladno z omejitvami oziroma v zgornjem območju toleranc, zato verjamem, da bi z malenkost počasnejšo vožnjo po avtocesti (okrog 120 km/h) lahko pridobil še nekaj dodatnih kilometrov. Tokrat lahko v času preizkusa govorim o praktično idealnem temperaturnem razponu med 10 in 22 stopinjami Celzija zunanje temperature, avtomobil pa je bil za dodatno povečanje učinkovitosti opremljen tudi s toplotno črpalko, ki je, tako kot pri modelu Explorer, tudi pri Capriju žal na voljo le ob doplačilu. Bi pa bilo zanimivo porabo na enakih relacijah primerjati še pri zimskih temperaturah, ki so do porabe električnih avtomobilov manj prizanesljive. Ne glede na avtocestno relacijo poraba ob koncu vožnje po avtocesti nikoli ni presegala 20 kWh, čeprav so se vmesne številke (v odvisnosti od konfiguracije ceste) povzpele tudi preko 30 kWh/100 km. Do konca vožnje so se, tudi na račun učinkovite regeneracije, vedno spustile pod zgoraj omenjeno vrednost. Na svojem standardnem 70-kilometrskem krogu varčne vožnje v okolici Ljubljane pa sem celo zabeležil zelo ugodnih 12,4 kWh porabe, medtem ko se je v času mestnih voženj poraba večinoma gibala med 13 kWh in 16 kWh.
Hitro polnjenje tudi v praksi
Baterija Fordovega novega električnega modela naj bi v testnem avtomobilu omogočala do 185 kW polnilne moči, kar zagotavlja kratke postanke tudi med daljšimi vožnjami. Sam se tem vrednostim sicer nisem uspel popolnoma približati, a se je baterija po končanem postopku predpriprave na hitro polnjenje med vožnjo pričela polniti z nekaj več kot 160 kW. Program optimizacije, ki ob pomoči toplotne črpalke z ogrevanjem baterijo pripravi na polnjenje, je glede na podatke avtomobilskega računalnika omogočil dvig najvišje polnilne moči za 50 kW (ob 22-odstotni napolnjenosti baterije namesto 110 kW omogoča 160 kW), krivulja polnjenja pa ostaja relativno visoko tudi po tem, ko se napolnjenost baterije bliža 80 odstotkom.
Ob upoštevanju premijskih meril
Pri Fordu so všečno obliko zunanjosti združili s sodobno zasnovo kabine, v kateri so z uporabo kvalitetnih materialov dodatno poudarili premijski vtis. Dobrih šestnajst centimetrov dolžinskega prirastka v primerjavi z modelom Explorer prinaša več prostora v prtljažniku, utesnjenosti na sprednjih ali zadnjih sedežih pa ne bodo čutili niti višjerasli. Na sorodno povezavo z Volkswagnovimi električnimi modeli ob prvem stiku z notranjostjo avtomobila še najbolj spominjata ročica za izbiro prestav in zaslon digitalne instrumentne plošče, ki v kompaktnih dimenzijah poskrbi za podajanje informacij vozniku, vse ostalo pa so uspeli Fordovi oblikovalci na svoj način prilagoditi tako, da na dovolj prepoznaven način izraža značaj znamke Ford.
Upravljanje funkcij poteka večinoma preko velikega (14,6-palčnega) pokončno orientiranega in premičnega zaslona na dotik, za katerim se nahaja dobro skrit predal z dvema USB-C vtičnicama – zelo uporaben za varnejše in očem nepridipravov manj opazno shranjevanje vrednejših predmetov, če smo jih primorani pustiti v avtomobilu. Informacijsko-multimedijski sistem Sync Move ponuja uporabniku prijazen vmesnik in vrsto uporabnih bližnjic.
Te si lahko uporabnik prilagodi svojim potrebam, med drugim pa omogočajo tudi hiter izklop asistenčnih sistemov in dostop do ostalih nastavitev. Za nadpovprečno izkušnjo poslušanja glasbenih vsebin je bilo v testnem avtomobilu poskrbljeno z doplačilnim avdio sistemom priznane znamke Bang & Olufsen, ki ga sestavlja kombinacija desetih zvočnikov (vključno z globokotoncem in zvočno letvijo), sistem pa razen pretočnega predvajanja omogoča tudi predvajanje zvočnih datotek visoke kvalitete s prenosnih pomnilniških medijev.
Neugodna plat napredka
Pozitiven vtis notranjosti in uporabniške izkušnje nekoliko zasenči delovanje dotičnih površin na volanu in sredinski konzoli, ki so sila nenatančni. Če samosvoje delovanje drsnika na sredinski konzoli, preko katerega upravljamo jakost zvoka, razen neprimerne glasnosti in občasnega vklopa vseh štirih smernikov, nima hujših posledic, pa ne morem enako trditi glede svojeglave odzivnosti kombinacije volanskih tipk oziroma drsnikov, s katerimi med drugim upravljamo tudi delovanje prilagodljivega regulatorja hitrosti. Vklop in izklop delovanja pri trenutni hitrosti sicer še nekako gre, ročno nastavljanje hitrosti pa postaja pravi izziv. Sicer omogoča povečevanje oziroma zmanjševanje hitrosti v različnih korakih, a se hitro zgodi, da namesto za 1 km/h hitrost povečaš za 10 km/h, kar je v določenih prometnih situacijah lahko kar nerodno. Upam, da bodo pri Fordu kmalu sledili zgledu Volkswagna, kjer naj bi se, tudi zaradi kritik uporabnikov, vrnili nazaj k fizičnim tipkam in stikalom.
Posrečeno nadaljevanje Fordove električne zgodbe
Pri Fordu so ponovno dokazali, da se s svojo ponudbo električnih modelov brez težav merijo s katerokoli od rivalskih znamk. Z različnimi konfiguracijami modela Capri omogočajo dovolj izbire za potrebe kupcev tega segmenta ob ne pretirano navitih cenah. Če bi razmišljal o nakupu tega modela, bi se sam najverjetneje odločil za zadaj gnano različico v kombinaciji z baterijo s podaljšanim dosegom, saj verjamem, da pogonsko povsem zadostuje mojih zahtevam. Glede na specifikacije ponuja celo malenkost več dosega z enim polnjenjem, del prihranka pri nakupu pa bi raje usmeril v doplačilo za toplotno črpalko.
Besedilo in fotografije: Matjaž Zupančič.
Mnenja uporabnikov
2 komentarjev za "Logično nadaljevanje električne poti"
Za komentiranje moraš biti prijavljen
In spet, kot že neštetokrat, smo pri dilemi touch vs fizične tipke. Napredek pa tak, ja.
50.000 EUR za avto in poceni polnjenje baterije. S takim avtom bi treba vozit po avtocesti 180