Testi

Ford Focus 2.0 TDCi Powershift Ghia

Poraba 5,4/9,5/7,1 l/100km Največja hitrost 203 km/h Cena 27.855 eur
Plusi
  • motorna prožnost nad 1.750 vrt/min
  • kultiviranost motorja
  • udobje pretikanja prestav
  • lega in vodljivost
  • kombinacija dinamike in udobja vožnje
  • električno gretje prednje šipe
Minusi
  • odzivnost menjalnika
  • trajanje vklopa vzvratne prestave
  • nuja trajnega pritiskanja za zagonski gumb 
  • odzivnost tipala za dež
  • prostor za glave (strešno okno)

Tehnika s svojimi zametki v dirkalnih porschejih je pred nekaj leti zaživela v velikoserijskih volkswagnih, zdaj pa si je končno utrla pot tudi v avtomobile drugih proizvajalcev. Eden prvih z dvosklopkovnim menjalnikom je tako Ford, katerega izvedbo smo imeli možnost preizkusiti v podobi focusa 2.0 TDCi powershift. Test.

Za razliko od Volkswagna, kjer je DSG na voljo v kombinaciji s številnimi motorizacijami in v številnih modelih, je stanje pri Fordu dosti bolj klavrno. Powershift, kakršno je tržno ime njihovega dvosklopkovnega menjalnika, je namreč na voljo samo v focusu in tudi v njem samo v povezavi z dvolitrskim turbodizlom TDCI.

Kultiviran in prožen: motor

Kot v vseh focusih opremljenih s tem motorjem je tudi v tokratnem testirancu motor 2.0 TDCi svojo nalogo opravljal zelo dobro. Štirivaljnik se namreč ponaša z mirnim in zelo kultiviranim tekom v hladnem in ogretem stanju, zelo dobro prožnostjo nad 1.750 vrt/min, zadostno zalogo moči v vseh voznih okoliščinah, veseljem do vrtenja (za turbodizle) in, ob upoštevanju zmogljivosti, dovolj nizko porabo goriva. V kombinaciji z ročnim menjalnikom smo mu malo zamerili le povprečno odzivnost na voznikove ukaze, ista opazka pa se pojavi tudi pri različici z dvosklopkovnim menjalnikom, kjer pa se vzroki zanjo „skrijejo“ v medsebojno uskladitev delovanja obeh elementov pogonskega sklopa, tako da težko pripisujemo „zasluge“ za to samo enemu.

Umirjen in počasnejši kot smo pričakovali: menjalnik

Teorija pravi, da je dvosklopkovni menjalnik rešitev, ki združuje v sebi vse odlike ročnih in samodejnih menjalnikov. Hitrost, odzivnost in udobje pretikanja samodejnih menjalnikov ter manjše izgube ročnih. Medtem ko vse opisane lastnosti pri Volkswagnovih DSG-jih držijo v zelo veliki meri, pa je tokratni powershift že drugi primerek iz skupine Ford, ki nas je kratko malo pustil hladne. Že res, da je v focusu dvosklopkovnik, tako kot v volvu C30 2.0D powershift, postregel z udobjem in gladkostjo menjavanja prestav, ki v vsakodnevni vožnji navdušuje, a so užitek v vožnji z njim okrnile občasno obotavljanje in slaba odzivnost, ter bolj dolgotrajno od pričakovanega pretikanje prestave ali dve navzdol med preganjanem skozi ovinke. Piko na i k slabemu vtisu pristavi še dolgo sekundo trajajoče vklapljanje vzvratne prestave, ki pri hitrih manevrih recimo pri parkiranju načne še tako trpežne voznikove živce.

Vozno dinamičen in hkrati udoben: na cesti

Fordi, med njimi še posebej tudi focusi, že dalj časa slovijo po nadpovprečni dinamiki vožnje. Med ovinki deluje avto v vseh okoliščinah zelo stabilno in zanesljivo, lega zdrsa vozila je postavljena zelo visoko na hitrostni lestvici, k vsemu skupaj se pa dobro poda še odziven in dobro komunikativen volan, s katerim se lahko focusa zelo natančno usmeri oziroma vodi skozi ovinke. Za razliko od neprepričljivega menjalnika vpliva na dinamiko vožnje ugodno stabilizacijski sistem ESP, ki se je vmešal v vožnjo le, ko je bilo to res potrebno in še takrat je svoje delo opravil nežno in učinkovito.

Druga plat odličnosti nastavitve focusovega podvozja je njegova zmožnost popeljati voznika in njegove sopotnike v prijetnem udobju, ki pa rahlo izgublja na odličnosti z naraščanjem obremenitve. Zanimivo pri tem je, da tudi 17-palčna kolesa, s katerimi je bil opremljen testnež, niso bistveno načele visoke ravni udobja vožnje, kar je še dodaten dokaz o odličnosti podvozja.

Prijeten in skoraj v vse smeri dovolj prostoren: potniški prostor

Focus tudi v potniškem predelu kabine ne razočara, saj je tam za odrasle potnike dovolj prostora v širino in dolžino, kakšnega centimetra ali dveh v višino pa bi si želeli le zaradi vgrajenega strešnega okna, katerega mehanizem je spustil strop. Spredaj voznika in sovoznika sprejmeta v objem dobro nastavljiva sedeža, ki postrežeta tudi z dobro bočno oporo, tako da jima med hitreje odpeljanimi ovinki ne bo treba iskati dodatne opore.

Dodatno zadovoljstvo pa prinese focus tudi z razmeroma dobro zasnovano kabino, kjer najdemo kar nekaj uporabno velikih odlagalnih predalov, poličk in žepov, tako da se uporabnikom ne bo treba vedno znova ubadati s tem, kam z osebno prtljago manjših mer.

Za konec

Četudi je focus že odločno zakorakal v drugo polovico življenjske dobe, kot paket avtomobila še vedno prepriča. Žal ne moremo enakega zapisati tudi za dvosklopkovni menjalnik Powershift, katerega bi Fordovi inženirji glede na časovno zamudo, s katero so ga, glede na Volkswagnov DSG, lansirali na tržišče, lahko do zadnje podrobnosti dodelali. Glede na izkušnje namreč trdimo, da mu tehnična osnova dopušča biti bolj hiter in bolj odziven, kot dejansko je. Če pa si želite le udobnega sopotnika in kakšnih želja po posebni dinamiki vožnje nimate, potem bo powershift pravšnji za vas … toda, zakaj si potem ogledujete focusa?

Rezultati testa

  • Pogonski sklop
    Zmogljiv in kultiviran, a premalo „interaktiven“.
    8
  • Notranjost
    Strešno okno pobere nekaj centimetrov za glave.
    9
  • Opremljenost
    Ghie so bile od nekdaj z opremo najbogateje založeni fordi.
    9
  • Vozne lastnosti
    Po potrebi udoben ali zelo vozno dinamičen.
    9
  • Gospodarnost
    Veliko denarja, a tudi dosti avta za odšteti denar.
    8
  • Zmogljivost
    S 100 kilovati je focus dovolj dobro motoriziran.
    8
  • Sklep
    Od powershifta smo pričakovali več kot smo dobili.
    8.5

Tehnični podatki vozila

cena osnovnega modela (€) 22.580
cena testnega vozila (€) 27.855
dolžina × širina × višina (mm) 4337 × 1839 1500
dovoljena masa vozila (kg) 2010
garancija (splošna/prerjavanje/mobilna) 2 leti/12 let/2 leti
gibna prostornina (cm3) 1997
kompresija (1:) 18,0
masa praznega vozila (kg) 1360
medosna razdalja (mm) 2640
menjalnik/pogon 6-stopenjski samodejni/spredaj
največja hitrost (km/h) 203
največja moč (kW/KM pri vrt/min) 100 (136) pri 4000
največji navor (Nm pri vrt/min) 320 (340) pri 2000
namestitev motorja spredaj/prečno
napake med testom brez napak
obračalni krog (m) 10,7
pnevmatike 205/50 R 17, 6,5 J×17
poraba goriva na testu (l/100 km) 5,4/9,5/7,1
poraba goriva po ECE (l/100 km) 7,0/4,5/5,5
pospešek 0-100 km/h (s) 9,3
prostornina posode za gorivo (l) 55
prostornina prtljažnika (l) 396-1258
število valjev/ventilov 4/16
vrsta motorja turbodizelski
vrtina × gib (mm) 85,0 88,0
zavore spredaj/zadaj kolutne (hlajene)/kolutne
Prikaži več Skrij

Mnenja uporabnikov

18 komentarjev za "Ford Focus 2.0 TDCi Powershift Ghia"


RS84
15 leta 6 meseci nazaj

Mislo sem napisat, da ga ne moreš primerjat z golfom VI, ker je ta golf mlajši. Sem se zatipkal pri rimskih.

RS84
15 leta 6 meseci nazaj

Ta avto ne moreš primerjat z golfom IV, ker je novejši lahko pa ga z golfom V, ki sta nekje ista letnika in mislim, da je focus proti golfu 1:1 v ničemer ne zaostaja, sta si tu nekje. Ta cena je z opremo in tko naprej se ga, da dobiti spodobnega za kar nekaj denarja manj. Po raziskavi je focus največ avta za najmanj denarja.
Ford je zelo dvigno kvaliteto pri VW je pa žal padla.

rini
15 leta 6 meseci nazaj

Ocena 9 za to kanto… HaHaHa!

Tattoo-
15 leta 6 meseci nazaj

@Gosic: Še dobro, da se v Cee'du tako dobro sedi! 😉

Gosic
15 leta 6 meseci nazaj

Golf je dobil imiđ in ime v času jugcov in stoenk. Sedaj pa zavrtimo čas naprej in se ustavimo v današnjem: še vedno isto mnenje, konkurenca je pa zlo večja in mislim da golf ima konkurenco in to velko. Kaj pa je na njemu tak posebnga? Lohka kdo razloži?!!!? Ko sem se vsedel v novo šestico, je bil občutek kot v štirki. Vsaj sedenje. Nič novega.

 
Ford Fiesta 1,4i Trend
Mazda3 Sport 1.6i TX Plus